24

Takie zarządzanie głosem popieram. Inteligentny dom zaczyna mieć sens

Załóżmy, że wracasz do domu po ciężkim dniu albo zaraz po przebudzeniu chcesz uchylić okno lub wyjście na taras. Można to zrobić w tradycyjny sposób, nowoczesny - za pomocą aplikacji, albo najbardziej komfortowy - wydając jedynie głosową komendę. Grupa OKNOPLAST jako pierwsza  jest gotowa na taką ewentualność dzięki wprowadzeniu obsługi sterowania głosowego.

OKNOPLAST z Krakowa to firma, która nie przepada za wynalazkami typu „już dziś w USA, za pięć lat w Polsce”. Dlatego w ciągu ostatnich dwóch dekad Grupa OKNOPLAST wypracowała pozycję międzynarodowej firmy, która wytycza nowe trendy i znajduje się w czołówce producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Wszystko zaczęło się w 1994 roku, kiedy Adam Placek założył przedsiębiorstwo produkcyjne OKNOPLAST-Kraków.

Zależy mi na jakości, wyglądzie, a nie na szybkiej rotacji w magazynie. Jestem wymagający, szukam perfekcji na każdym kroku.

Powyższy cytat przedstawia filozofię założyciela firmy, Adama Placka. Łatwo sobie wyobrazić, że takie zasady mogą pełnić funkcję fundamentów, na których zostaną postawione przyszłe sukcesy, dzięki którym drzwi do innowacyjnych rozwiązań staną otworem.

Grupa OKNOPLAST w pigułce

Tak właśnie było w przypadku OKNOPLASTU, gdzie początkowo pracowało zaledwie 60 osób. Następnie pod koniec 2000 roku firma przeniosła się z Krakowa do Ochmanowa, a nowe miejsce dało dużo większe możliwości rozwoju. W 2002 roku pojawiają się pierwsze nagrody, OKNOPLAST po raz 1 zdobywa tytuł Lidera Roku oraz certyfikat Solidna Firma. Skaczemy do roku 2008, wtedy funkcję prezesa obejmuje Mikołaj Placek. W tym momencie firma liczyła już ponad 500 pracowników i zanotowała przychody na poziomie 200 mln zł. W 2014 roku Grupa OKNOPLAST świętowała 20 lat, firma miała 1800 salonów i była największym eksporterem okien w Europie!

Czy taka historia, to nie idealny wstęp do produktu, który może okazać się dla firmy przełomowym? Coraz bliżej rzeczywistości są nie tyle popularne, co wręcz powszechne domy inteligentne. Nie chodzi o naszpikowanie naszych czterech ścian elektroniką, ale wykorzystanie dostępnych już rozwiązań w celu podniesienia jakości życia i komfortu wykonywanych codziennie czynności. Już zapewne domyślacie się o co chodzi – okna, drzwi zewnętrzne i tarasowe czy rolety sterowane głosem.

To naturalny krok dla firmy, która od ponad dwóch dekad stawia na jakość i innowacje, dzięki czemu stała się ich synonimem.

Każdy chce mieć własnego asystenta

Przeglądając informacje z branży technologicznej trudno nie natrafić na artykuły dotyczące głosowych asystentów oraz akcesoriów przygotowywanych z myślą o ich wykorzystaniu. Najczęściej eksplorowanym obszarem są samodzielne głośniki, które trafiły już do ofert takich potentatów jak Google oraz Amazon. Microsoft zdecydował się oddać to zadanie swoim partnerom, natomiast Apple wprowadzi na rynek swoje urządzenie już tej jesieni. Twórcy tradycyjnych produktów, właśnie jak okna, mają więc szeroki wachlarz środowisk do wyboru – zintegrowanie swojego rozwiązania z istniejącym i popularnym ekosystemem jest zadaniem łatwiejszym i szybszym w realizacji, aniżeli zastosowanie w pełni autorskiego systemu. Grupa OKNOPLAST podjęła decyzję o wyborze asystentki Alexa od Amazonu. Wybór ten jest dość łatwy do zrozumienia – to właśnie propozycja firmy z Seattle posiada najbardziej rozbudowaną i zróżnicowaną platformę, na którą zdecydowało się wielu innych producentów. Nasz dom, to nie tylko urządzenia elektroniczne, którymi możemy zdalnie sterować, bo w grę wchodzą także elementy analogowego, mechanicznego wyposażenia.

Produkty OKNOPLAST mogą więc doskonale wpisać się w większy system, który wprowadzimy do naszego domu. Co jednak najważniejsze, pod uwagę wzięto udział w rynku asystentów głosowych, gdzie Alexa pozostawia konkurencję daleko w tyle z wynikiem około 70%. Nie bez znaczenia jest też łatwy i szybki proces integracji z systemem komend głosowych – pomysł na to pojawił się 6 miesięcy temu, a niedługo później był już gotowy pierwszy projekt. Wybór Alexy jako pierwszej platformy nie przekreśla integracji z innymi asystentami, na przykład Asystentem Google czy Siri od Apple.

Czas na zarządzaniem domem

To otworzy przed Grupą OKNOPLAST kolejne możliwości, bo rynek inteligentnych domów oraz Internetu Rzeczy (IoT) zaczyna mieć coraz większe znaczenie. Od blisko 7 lat firma rozwija własne produkty wykorzystując elektroniczne komponenty i rozwiązania, które teraz można zintegrować z najnowszymi propozycjami branży IT i uczynić je jeszcze bardziej przystępnymi dla klientów.

Proces sterowania oknami, drzwiami zewnętrznymi i tarasowymi czy roletami w naszym mieszkaniu wygląda na banalny z perspektywy domownika. Po dokonaniu pierwszej konfiguracji wystarczy wypowiedzieć odpowiednią frazę, by nie ruszając się z miejsca zamknąć okno, drzwi tarasowe i zewnętrzne czy opuścić roletę – to, co dzieje się po stronie całego ekosystemu nie musi nas zainteresować, najważniejszy jest końcowy efekt. Co istotne, to wszystko odbywa się w mgnieniu oka. Czasem szybciej, niż udałoby nam się wstać i zrobić to samemu. Warto też nadmienić, że jest to jedynie pierwszy, choć niezwykle istotny krok ku temu, by już w niedalekiej przyszłości pozwolić użytkownikom na jeszcze więcej. Możemy spodziewać się jeszcze większej kontroli i dokładności w sterowaniu – drzwi wyjściowe na taras będzie można przesunąć o konkretny dystans, a rolety opuścić tylko do połowy.

Ciekawym pomysłem jest też budowanie “scen”, czyli zestawu automatycznie wykonywanych przez dom czynności, do których zainicjowania potrzebna będzie tylko jedna komenda. Grzegorz Bułat – szef procesu technologicznego Grupy OKNOPLAST zaznacza, że jest to jedynie kwestią czasu, zanim takie rozwiązania będą dostępne dla użytkowników. W rozmowie wspomina także, że w tym momencie kluczowym jest “być gotowym” na moment, gdy klienci będą oczekiwać szerokiego wyboru produktów o dużych możliwościach, a od czegoś trzeba zacząć, skoro firma obecna jest w Ameryce i Australii.

Jak zacząć?

Nie oglądając się na konkurencję Grupa OKNOPLAST jako pierwsza podjęła się uczynienia swojego portfolio kompatybilnym z asystentem głosowym. Brak obsługi języka polskiego przez Alexę nie jest postrzegany jako choćby najmniejsza przeszkoda, gdyż same komendy są krótkie i proste do przyswojenia przez każdego. Pierwszym produktem sterowanym głosowo, który zaprezentowany został w filmiki z serii Oknoplast lab są drzwi przesuwne HST. Katalog produktów z systemu Voice Oknoplast zasilą także okna, drzwi zewnętrzne i tarasowe oraz rolety. W co powinniśmy się wyposażyć poza wspomnianymi drzwiami? Do wyboru mamy kilka głośników od Amazonu – począwszy od niewielkiego i najtańszego Echo dot, a na Echo kończąc posiadającym najlepszą jakość dźwięku i dodatkowo jest stosowany jako głośnik główny systemu Voice Control. Z Alexy skorzystamy na terenie Polski bez żadnych problemów.

W niedługiej przyszłości Grupa Oknoplast zaprezentuje kolejne nowości, które aktualnie są testowane w firmowym laboratorium.

Poniżej link do humorystycznego odcinka Oknoplast Lab, w którym bohaterowie w sposób humorystyczny przedstawiają opisane rozwiązanie Voice Oknoplast

Materiał powstał we współpracy z OKNOPLAST