1

Ograniczenia w WhatsApp działają?! Takich efektów się nie spodziewałem, ale…

whatsapp
Wprowadzone kilka tygodni temu ograniczenia w WhatsApp przynoszą efekty - przynajmniej w statystykach.

Nie dalej niż kilka tygodni temu informowałem Was o nowych limitach przekazywania wiadomości w WhatsApp. Prawdopodobnie nie wszystkim przypadły one do gustu — ale powód ich wprowadzenia nie był przypadkowy. Chodziło o zmniejszenie skali siania dezinformacji. Twórcy platformy najwyraźniej wiedzieli co robią — bo już po kilku tygodniach od wprowadzenia nowości chwalą się statystykami które znacznie się poprawiły!

whatsapp

70% mniej przekazywanych wiadomości na WhatsApp. Nowe limity (podobno) działają

Twórcy aplikacji poinformowali właśnie, że po wprowadzonych na początku miesiąca limitach użytkownicy przekazują znacznie mniej informacji między okienkami. 70% — aż o tyle spadło forwardowanie treści w obrębie WhatsApp. Można zatem powiedzieć, że nowe ograniczenia się sprawdzają. Pytanie które mimowolnie pojawia się w mojej głowie brzmi: ok, ale skoro ich nie przekazują za pomocą jednego kliknięcia, to czy nie puszczają dalej tych wiadomości w ogóle? Czy po prostu muszą zrobić kilka kroków więcej — i te informacje i tak zostały dalej wysłane, po prostu WhatsApp nie klasyfikuje ich jako przekazywane, bo technicznie rzecz biorąc zostały skopiowane i wklejone jako autorskie treści rozmówców?

Walka z fake newsami trwa w najlepsze

Fake newsy zalewają internet masowo każdego dnia — w dobie walki z koronawirusem najwięksi gracze na rynku postanowili stanąć do walki z tematem, ale… i tak nie jest łatwo. Jak widać — na niepotwierdzone wieści łapią się nawet znajomi, których byśmy o to nie podejrzewali. Nie mówiąc już o tym, jak skutecznie te wszystkie informacje działają na osoby które nie są specjalnie biegłe w obsłudze sieci. Nie wiedzą na co uważać, nie potrafią weryfikować informacji — bo ufają, że wszystko co tu znajdą, jest prawdą.

Źródło