1

Microsoftu problemy z aktualizacjami – tym razem padło na pakiet Office

Ci, którzy jeszcze korzystają z pakietu Microsoft Office 2010, a także z 2016 i 2019 mogli się nieco rozczarować - wygląda na to, że gigant musiał wstrzymać dystrybucję poprawek z powodu awarii jednego z programów wchodzących w skład rozwiązania biurowego. Excel nie uruchamiał się po wdrożeniu uaktualnienia.

Poprawki nie były dedykowane bezpieczeństwu – naprawiały one pomniejsze błędy w pakiecie Office, a w szczególności przygotowywały… japońskie wersje do obsługi nowej ery w kalendarzu. Choć można było domniemywać, że problem dotyczy jedynie użytkowników pakietu Office w Japonii, sygnały o niedziałającym Excelu pojawiają się na całym świecie. Jak podaje sam Microsoft, wstrzymano dystrybucję czterech poprawek dla pakietu Office 2010:

Update for Microsoft Excel 2010 (KB4461627)
Update for Microsoft Office 2010 (KB4032217)
Update for Microsoft Office 2010 (KB4032225)
Update for Microsoft Office 2010 (KB4461616)

Poza programem Excel, problemy występują również w innych składnikach pakietu – użytkownicy miewają trudności z obsługą również Worda oraz PowerPointa. W tym momencie na stronach giganta można znaleźć szczegółowe instrukcje dotyczące sposobu na odinstalowanie problematycznych uaktualnień:

Go to Start, enter View Installed Updates in the Search Windows box, and then press Enter.
In the list of updates, locate and select the offending update, and then select Uninstall.

Microsoft w ostatnim czasie ma sporo problemów z aktualizacjami swoich produktów

Microsoft Office nie jest jedynym oprogramowaniem, które znalazło się w kręgu szczególnego zainteresowania świata IT po wadliwych uaktualnieniach – wcześniej Windows 10 po dystrybucji October Update okazał się na wielu maszynach nieużywalny, a na innych powodował problemy ze znikającymi plikami. W efekcie tego, adopcja październikowej aktualizacji jest bardzo powolna – wynosi ona obecnie mniej niż 10 procent w skali wszystkich uprawnionych do jej instalacji maszyn.

Microsoft zadeklarował się również do szybkiej naprawy błędów w pakiecie Office i udostępnienia działających już uaktualnień.