15

Odpowiedź PayPal w sprawie WikiLeaks [video]

Podczas trwającej konferencji Leweb (gorąco polecam oglądanie na żywo – jest to jedna z lepszych imprez dotyczących internetu w EU) obyła się rozmowa z VP PayPala, podczas której pało niewygodne pytanie o Wikileaks. Odpowiedz nie była zaskakując i raczej potwierdziła to co poprzednio było komunikowane w tej sprawie. Departament sprawiedliwości US uznał działania Wikileaks za […]

Podczas trwającej konferencji Leweb (gorąco polecam oglądanie na żywo – jest to jedna z lepszych imprez dotyczących internetu w EU) obyła się rozmowa z VP PayPala, podczas której pało niewygodne pytanie o Wikileaks. Odpowiedz nie była zaskakując i raczej potwierdziła to co poprzednio było komunikowane w tej sprawie. Departament sprawiedliwości US uznał działania Wikileaks za nielegalne (z tego co rozumiem PayPal otrzymał taką korespondencje) i to było podstawą do zablokowania konta serwisu bo regulamin PayPal zabrania wspierania niezgodnych z prawem inicjatyw i organizacji.

Nie wiem jak kształtowane jest prawo w US, ale wydaje mi się że wszędzie gdzie panuje demokracja uznanie o winie poprzedzone jest rozprawą w sądzie – szczególnie jeśli chodzi o tak nietypową sprawę jak upublicznienie tajnych dokumentów. Nie śledziłem wprawdzie na bieżąco informacji z US w tej sprawie ale nie wydaje mi się, żeby odbyła się już jakaś rozprawa czy też w jakikolwiek inny sposób uznano legalnie działania organizacji Wikileaks za niezgodne z prawem.