Polska

Od lutego kierowcy zapłacili kartami 72 tysiące mandatów na 9,3 mln zł

Grzegorz Ułan
Od lutego kierowcy zapłacili kartami 72 tysiące mandatów na 9,3 mln zł
3

To tylko pokazuje jak duża to była potrzeba i często problem do rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o cudzoziemców, którzy musieli od razu płacić policji gotówką za mandat, więc ta woziła ich pod bankomaty.

Na szczęście wraz z uruchomieniem Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, realizowanego przez KIR we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, który wystartował w kwietniu ubiegłego roku, dziś możemy płacić mandaty kartą płatniczą bezpośrednio policjantom, wyposażonym w terminale płatnicze, ale także już w co drugim urzędzie w Polsce.

Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii:

Jednym z naszych priorytetów jest zagwarantowanie Polakom możliwości wyboru, jeśli chodzi o metody płatności, tak w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Pozytywne efekty Programu, widoczne już po roku od jego startu pokazują, że kierunek przez nas obrany jest zgodny z oczekiwaniami znacznej części obywateli.

Dostaliśmy dziś od KIR infografikę podsumowującą pierwszy rok działania Programu, z której wynika, że w naszych portfelach znajduje się już 39,1 mln kart płatniczych (takie dane podaje też NBP w swoim ostatnim kwartalnym raporcie). W 2016 roku wykonaliśmy 3,2 mld transakcji bezgotówkowych, a w 2017 roku już 3,86 mld. Podobnie rośnie liczba terminali płatniczych z 536 tysięcy w 2016 do 624 tysięcy w 2017 roku.

Malejący udział gotówki w obrocie pieniężnym to efekt modernizacji systemów płatniczych i cyfryzacji usług finansowych, co przekłada się na większą wygodę klientów i szybkość obsługi, zarówno w obszarze komercyjnym, jak i publicznym – tłumaczy Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR. – Powodzenie tego procesu zależy w dużej mierze od ścisłej, międzysektorowej współpracy, czego przykładem jest realizowany od roku ogólnopolski Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, wspierany przez KIR.

Duża część nowych terminali pojawiła się właśnie w urzędach czy w wyposażeniu polskiej policji. Jeśli chodzi o urzędy administracji publicznej, do Programu przystąpiło ich 1 414 (połowa wszystkich urzędów w Polsce), gdzie dokonano już 448 tysięcy transakcji bezgotówkowych na kwotę 60 mln zł. W przypadku policji od lutego 2018 roku do końca kwietnia odnotowano 72,2 tysięcy mandatów płaconych kartą płatniczą na kwotę, 9,3 mln zł.

Nie sposób tu nie wspomnieć o innej inicjatywie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które to, tym razem ze Związkiem Banków Polskich, założyło fundację Polska Bezgotówkowa, w ramach której rozdysponowane zostanie 600 milionów złotych na rozpowszechnienie się płatności bezgotówkowych wśród polskich przedsiębiorców. Każdy z nich, który przystąpi do tej akcji będzie mógł liczyć na 12 miesięcy bez ponoszenia kosztów obsługi terminali w swojej firmie, łącznie z prowizjami. Na tę chwilę do tego Programu przystąpiło już 10 tysięcy przedsiębiorców w Polsce.

Photo: tangducminh/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu