Intel

Nowy Intel napędem innowacji - CEO Brian Krzanich o przyszłości rynku i firmy

Konrad Kozłowski
Nowy Intel napędem innowacji - CEO Brian Krzanich o przyszłości rynku i firmy
1

Doskonale rozpoznawalny w Stanach program Mad Money, który prowadzony jest przez Jima Cramera, odwiedził ostatnio CEO Intela Brian Krzanich. Oprócz rozmów o finansach przywołanych zostało kilka ciekawych tematów, które rzucają światło na to, czym planuje zawojować rynek “napęd innowacji”, czyli Inte...

Doskonale rozpoznawalny w Stanach program Mad Money, który prowadzony jest przez Jima Cramera, odwiedził ostatnio CEO Intela Brian Krzanich. Oprócz rozmów o finansach przywołanych zostało kilka ciekawych tematów, które rzucają światło na to, czym planuje zawojować rynek “napęd innowacji”, czyli Intel.

Niezwykle gorący temat ostatnich miesięcy - drony. Brian nie mógł pominąć tego tematu, podobnie jak Jim. Szef Intela przypomniał, że podczas targów CES pokazany został dron, który był w stanie samodzielnie pokonywać zalesiony obszar z prędkością 10 mil na godzinę. Sensory, w które został wyposażony umożliwiły mu taką przeprawę. “On sam widzi i myśli”, dlarego Brian wierzy, że drony staną się produktami komercyjnymi. Do tego jednak dość daleka droga, o czym przekonał się Amazon. Przy okazji dronów poruszono także kwestię Internet of Things, czyli przedmiotów stale połączonych z siecią. Intel jest niezwykle zainteresowany rozwojem tej kategorii, podobnie jak rozbudową i poprawą wydajności centrów danych.

Zaskakujące jest jednak to, że Intel w dalszym ciągu notuje spore dochody z rynku PC. Dokładnie tego, który od wielu lat miał być w takim odwrocie, że mieliśmy o nim zacząć zapominać. Obecnie używanych jest prawie 600 milionów urządzeń typu PC, ale to wszystko się będzie zmieniało - pojawi się Windows 10, Chrome (OS) także jest stale aktualizowany.. Brian Krzanich zaznacza, że na rynku pojawi się tyle innowacyjnych rozwiązań, że możemy spodziewać się jeszcze większego spadku popularności typowych komputerów.

Za przykład posłużyła technologia Real Sense, opisywana już na Antyweb, która między innymi w ciągu kilku minut potrafi “zaimportować” naszą postać do gry lub innych aplikacji. Jest ona dostępna w tabletach, ale Intel zdążył już nawet stworzyć smartfon wyposażony w kamerę 3D. Brian uważa, że właśnie takie innowacje jak technologia Real Sense “zrobi różnicę” i pozwoli firmie wkroczyć na rynek z własnymi produktami, które trafią w ręce użytkowników. Intel chce odciągnąć użytkowników od klawiatur, utrzymać balans pomiędzy dwoma światami - rynku PC i rynku IoT, urządzeń ubieranych. W związku z tym, rozwijane są takie projekty jak Curie - gadżet wielkości guzika, który potrafi monitorować naszą aktywność i nie tylko. Jego niewielka bateria posiada wielkie możliwości - urządzenie pracuje bez ładowania przez miesiąc.

W momencie, gdy CEO Intela opowiadał o Curie, Jim zwrócił uwagę na posiadanego przez niego Apple Watch. “Czy guzik potrafi więcej niż mój zegarek?” - zapytał. Odpowiedź Briana była interesująca: “Teraz nie, ale daj nam rok i umieścimy technologię z zegarka w guziku”. Jim nie mógł nie zahaczyć o kwestię rzekome przejęcia firmy Altera. O tym, CEO Intela nie miał zbyt wiele do powiedzenia, lecz chwilę później przyznał, że częścią strategii firmy jest tworzenie podzespołów do urządzeń innych producentów. Jego zdaniem za kilka lat blisko 1/4 komputerów będzie posiadała moduł 3G, nie tylko Wi-Fi i Bluetooth, które odgrywają dziś ważniejsze role w tym segmencie. Modemy będą potrzebne także w wielu innych scenariuszach. Pamiętacie drony? One także będą potrzebowały opcji łączności. “Wszystkie te urządzenia muszą być połączone”.

“Nowy Intel”, ten od dwóch lat pod przewodnictwem Briana Krzanicha, to firma która pragnie znacznie szybciej się rozwijać, wprowadzać innowacje, które zagwarantują ogólny wzrost. Idealnym przykłdem może być układ Atom X3, który pokazano znacznie wcześniej niż planowano. Nadchodzi Intel Skylight oraz inne projekty, które pozwolą przygotowywać wydajne urządzenia pozbawione chłodzenia i znaczną poprawę w czasie pracy na baterii. Omawiane w zeszłym tygodniu nowości mają pojawić się na rynku do końca tego roku. Niewiele pozostaje więc ze “starego Intela”, który kojarzono z 3-4 letnimi cyklami. CEO Intela obiecuje, że firma dysponuje równie interesującymi do X3 i Compute Stick projektami, które także tak szybko trafią do rąk użytkowników. Komputer mieszczący się w portfelu dziś, co czeka nas jutro?

Cały wywiad możecie obejrzeć poniżej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu