20

Nowy HTC Endeavor i nowy Sense 4.0 – zapowiada się naprawdę interesująco

W ostatnim czasie na rynku smartphonów HTC zostało zepchnięte do defensywy, a prawdziwa walka toczyła się miedzy Apple a Samsungiem, zarówno w sklepach, jak i na salach sądowych. Jednak HTC już szykuje się do ofensywy nowych modeli z Androidem 4.0 i pierwsze doniesienia ze zbrojowni wyglądają bardzo zachęcająco. Niedawno do internetu wyciekła specyfikacja nowego produktu […]

W ostatnim czasie na rynku smartphonów HTC zostało zepchnięte do defensywy, a prawdziwa walka toczyła się miedzy Apple a Samsungiem, zarówno w sklepach, jak i na salach sądowych. Jednak HTC już szykuje się do ofensywy nowych modeli z Androidem 4.0 i pierwsze doniesienia ze zbrojowni wyglądają bardzo zachęcająco.

Niedawno do internetu wyciekła specyfikacja nowego produktu tej firmy – modelu Endeavor. To prawdziwy potwór stworzony w myśl filozofii – im więcej tym lepiej. Ekran – 4,7 cala, czterordzeniowy procesor Tegra3, 1GB RAM, aparat 8 megapikseli oraz wsparcie dla NFC. O ile rozmiar ekranu już aż tak nie zaskakuje, nie po premierze Galaxy Note, o tyle procesor tego urządzenia robi wrażenie. Nie wiem, czy obecny trend zbliżania się rozmiarami i specyfikacją smartphonów do tabletów to słuszna droga rozwoju tych urządzeń – na pewno nowy HTC będzie kolejnym krokiem na tej drodze (ciekawe, jak długo działa na baterii z takim ekranem).

W sieci pojawiły się również informacje dotyczące RUU HTC Endeavor prezentujące wygląd nowego Sense 4.0. Jeżeli myśleliście, że producenci smartphonów wraz z pojawieniem się Androida 4.0 darują sobie tworzenie na niego wszelkiej maści nakładek, to porzućcie nadzieje – tak nie będzie. Skądinąd Sense od HTC uznawana jest za jedną z najlepszych nakładek producenckich na Androida i trzeba przyznać, że rzeczywiście kolejne jej odsłony były miłe dla oka. Wprawdzie mam dość przykre doświadczenia z Sense na HTC Desire, która ciągle się wykrzaczała, to zaprezentowany nowy wygląd wersji 4.0 zapowiada się bardzo ciekawie. Jak wygląda HTC Sense 4.0 można zobaczyć na krążącym w sieci filmiku z HTC Ville:

 

A oto kilka przykładowych plansz prezentujących Sense 4.0 (za Android Central):

 

 

 

Jak widać HTC nie ograniczyło się do kilku widgetów, ale stworzyło „pełnokrwisty” launcher. Muszę przyznać, że wygląda to świetnie. Z jednej strony pozostawiono wygląd buttonów ze starszych wersji, tak, aby użytkownicy nie przeżyli szoku po włączeniu Androida 4.0, z drugiej zaś wprowadzono wiele ciekawych funkcji, przede wszystkim wizualnych, które sprawiają, że wszystko wygląda bardzo estetycznie. Wprawdzie tak rozbudowana nakładka może rodzić obawy o płynność działania, ale przy takim procesorze raczej nie ma powodów do obaw.

O ile podoba mi się nowy wygląd Androida 4.0 i uważam, że nie potrzebne są mu żadne ulepszenia, o tyle trudno jeszcze powiedzieć, czy ta wersja pokrywa wszystkie niezbędne funkcje. Bardzo często nakładki typu Sense spełniają rolę łataczy dziur, choć z drugiej strony każda ingerencja w kod może powodować późniejsze problemy. Sense 4.0 wygląda naprawdę ciekawie i chciałbym zobaczyć, jak będzie się sprawował na HTC Endeavor.

A co Wy myślicie o tym nowym modelu i nowym Sense od HTC?