9

Nowa strona główna Twitter – drobna ale znacząca zmiana

Twitter od 2006 roku nie zmieniał swojej strony głównej. Dzisiejsza premiera jest więc o tyle znacząca, że tak naprawdę pokazuje trochę czym chce być ten serwis i w jakim kierunku się rozwinął – choć ciekawe czy początkowo taki był pomysł na Twittera czy też ludzie pokazali do czego chcą i używają tego serwisu. Ewolucji Twittera […]Twitter od 2006 roku nie zmieniał swojej strony głównej. Dzisiejsza premiera jest więc o tyle znacząca, że tak naprawdę pokazuje trochę czym chce być ten serwis i w jakim kierunku się rozwinął – choć ciekawe czy początkowo taki był pomysł na Twittera czy też ludzie pokazali do czego chcą i używają tego serwisu.

Ewolucji Twittera od narzędzia do komunikacji (za pomocą statusów) do wyszukiwarki, narzędzia do dzielenia się informacjami, odkrywania czy badania trendów – nie da się zaprzeczyć. O ile wiele osób nie rozumiało idei pisania o tym co robimy w danej chwili o tyle nowa strona główna przedstawia Twittera w bardziej zrozumiałej formie. Widzimy wyszukiwarkę informacji generowanych i polecanych przez użytkowników, widzimy najpopularniejsze tematy z ostatniej minuty, dnia i tygodnia i wszystko to ubrane jest w dość spójny i znany użytkownikom interfejs.

Twitter w nowej odsłonie strony głównej mówi też więcej o możliwościach biznesowych serwisu – została przygotowana specjalna pod strona na której autorzy tłumaczą jakie korzyści biznesowe może przynieść korzystanie z tego narzędzia. Zebrane zostały też ciekawe Case Studies pokazujące jak inne firmy efektywnie korzystają z „nowych” mediów i jakie dzięki temu osiągają korzyści. Moim zdaniem świetny materiał – tłumaczący i porządkujący wiedzę i to w jaki sposób twórcy chcą „sprzedawać” biznesowi swój serwis.

Warto też zauważyć, że wyszukiwarka na stronie głównej twittera (która stała się teraz głównym narzędziem serwisu) działa błyskawicznie – jest to o tyle istotne, że Twitter oprócz tego, że stał się synonimem nowej formy komunikacji był też postrzegany jako serwis z wiecznymi problemami z wydajnością.

Przyznam, że od kiedy zacząłem korzystać z aplikacji Seesmic Desktop, Twitter coraz bardziej mnie wciąga. Korzystam z niego jako z źródła informacji a Seesmic bardzo ułatwia mi to poprzez pokazywanie w osobnych oknach moich filtrów wyszukiwania oraz możliwości budowania grup użytkowników. Dzięki temu możemy w łatwy sposób odseparować do streamu te osoby od których informacji nie chcemy przegapić.

Bazując na trzech listach użytkowników, oraz kilku filtrach mam bardzo fajne narzędzie które pokazuje mi ciekawe i informacje podawane bardzo często „z pierwszej ręki”.