3

Nolakut.pl – prawie jak porównywarka cen.

O porwónywarce cen nokaut.pl było głośno już przed jej uruchomieniem. Nokaut jako pewnie jeden z pierwszych serwisów komercyjnych mówił głośno o web 2.0 (i chwała im za to). Nieco głośnie o nokaucie zrobiło się również po tym jak na jednym z blogów  pojawiły się podejrzenia o używanych przez nokaut.pl sztuczkach dotyczących nieetycznego pozycjonowania w wyszukiwarkach. […]

O porwónywarce cen nokaut.pl było głośno już przed jej uruchomieniem. Nokaut jako pewnie jeden z pierwszych serwisów komercyjnych mówił głośno o web 2.0 (i chwała im za to). Nieco głośnie o nokaucie zrobiło się również po tym jak na jednym z blogów  pojawiły się podejrzenia o używanych przez nokaut.pl sztuczkach dotyczących nieetycznego pozycjonowania w wyszukiwarkach.

Do niedawna na stronie nokaut.pl widniała informacja iż jest to wersja testowa – ponieważ informacji tej już nie ma dlatego uznałem iż można nieco pobawić się nowo oddanym serwisem (chociaż nieśmiertelne słowo „beta” – cały czas jest umieszczone obok logotypu nokaut.pl).

Zacznę i pewnie właściwie skończę moje krótkie testy z nokaut.pl na poziomie zabawy z wyszukiwarką – jest to niewątpliwe w serwisach tego typu jeden z kluczowych elementów. Dla testów wybrałem sobie pierwszy lepszy model laptopa Asus A6R-B037  .

W pierwszej kolejności wchodzę na stronę cenon.pl i szukam artykułu o nazwie Asus A6R-B037 – znajduje szukane urządzenie jest w kilkunastu sklepach.

Udaje się teraz na stronę nokaut.pl – główny element serwisu wyszukiwarka jest dość dobrze wyeksponowany. Wprowadzam „szukany ciąg znaków” czyli Asus A6R-B037 i nic. No właściwie nie nic tylko znalazłem 2 kategorie ? – nie wiem dlaczego wyszukiwarka znajduje mi kategorie ale to nie ważne.

Sprawdzam jeszcze raz kod, nie chce mi się wierzyć iż nie ma tego modelu w wyszukiwarce. Ponieważ czasami kod może być nieco inaczej wpisany do bazy dlatego szukam ciągu znaków „Asus A6R” – no i uwaga jest !. Wyszukiwarka znajduje mi 10 produktów – i uwaga jeden z nich nazywa się dokładnie „Asus A6R-B037″ . Kopiuje więc nazwę produktu znalezionego w nokaut.pl (w kategorii nokaut.pl > Komputery > Notebooki) do wyszukiwarki na głównej stronie nokaut.pl – szukam i zonk ! – nie znajduje produktu.

Jeśli wyszukiwarka na stronie porównywarka cen nie znajduje produktów, które oferuje serwis to dalsze testy czy też oglądania, co serwis zawiera w środku nie mają sensu. Jak użytkownik ma w takiej sytuacji znaleźć szukany produkt ?. Nie wspominają już o tym iż główna wyszukiwarka nie daje możliwości szukania w określonej kategorii produktów.

Na koniec jeszcze dwa słowa o samej prezentacji produktu. Sprawa niezmiernie istotna, ponieważ często wpływa na to czy użytkownik wybierze dany przedmiot. Nokat.pl nie posiada własnych opisów produktów (bazuje na tym co widziałem podczas poszukiwania notebooka Asus) a wszystkie dostępne opisy są własnością sklepów które zapisały się do tej porównywarka cen. I tak oto opis poszukiwanego modelu wygląda następująco (i jest to powiem szczerze dość szeroki opis bo inne sklepy w nokaut.pl nawet tylu informacji nie podają):

Procesor (producent)Intel Procesor (opis)M 390 (1.7GHz), Dothan Celeron, 400MHz FSB, 1MB L2 Cache Matryca (przekątna)15,4 caleMatryca (opis)WXGA LCD 1280×800 Pamięć zainstalowana (pojemność)512 MBPamięć (opis)512×1, DDR II SDRAM 533, 2 GNIAZDA…

 Jak wygląda konkurencja z swoimi opisami produktów proponuję sprawdzić ten sam model na stronie ceneo.pl. Mam nadzieje, iż autorzy skupią się bardziej na funkcjonalności serwisu a nie na innych rzeczach  i poprawią wkrótce te błędy.