Po Godzinach

Brawo National Geographic - świetne dokumenty za darmo na YouTube!

Konrad Kozłowski
0

Po sukcesie"Free Solo", który zdobył Oscara, National Geographic kontynuuje produkcję własnych dokumentów. Dwa najnowsze tytuły, "Nocni strzelcy" i "Przywrócić nadzieję" właśnie trafiły na YouTube, gdzie możecie obejrzeć je za darmo.

"Free Solo" był ogromnym sukcesem dla National Geographic. Dokument opowiadający o wielkim wyczynie Alexa Honnolda zdobył nagrodę BAFTA oraz Oscara i pokazywany był w kinach na całym świecie, by niedługo później doczekać się premiery telewizyjnej na National Geographic. Nic dziwnego więc, że wytwórnia National Geographic Documentary Films zapowiedziała na końcówkę tego roku premierę "dwóch nowych dokumentów. "Nocni strzelcy" i "Przywrócić nadzieję" to krótkometrażowe produkcje skupiające się na zupełnie innych, nieporuszanych do tej pory dziedzinach.

Polecamy: Free Solo zdobył Oscara. Wywiad z twórcami najlepszego dokumentu

"Nocni strzelcy" - dokument National Geographic za darmo online

Obydwa dokumenty zostały wyemitowane wczoraj na National Geographic bez przerw na reklamy, a dziś jeden z nich można obejrzeć za darmo na YouTube. O czym opowiada produkcja pt. "Nocni strzelcy"? „The Nightcrawlers" to niewielka grupa zdeterminowanych fotoreporterów, których misją jest ujawnienie prawdziwego kosztu brutalnej kampanii antynarkotykowej prowadzonej przez prezydenta Filipin, Rodrigo Duterte. Nocami dokumentują oni morderstwa dokonywane na osobach oskarżonych o handel narkotykami lub ich zażywanie. Mają na to niewiele czasu, ponieważ władze błyskawicznie tuszują te przestępstwa. Bezprecedensowy dokument National Geographic ujawnia tysiące ofiar policji i działających na własną rękę mścicieli.

Za reżyserię filmu odpowiada Alexander A. Mora, który debiutuje w tej roli. Film skupia się na Raffym Lermie, który był wcześniej fotoreporterem jednej z najpopularniejszych gazet. Teraz jednak połączył siły z innymi niezależnymi i odważnymi fotografami. Wspólnie podejmują temat ulicznych egzekucji - ich ofiary można już liczyć w tysiącach. Do tej pory z ich powodu zginęło nawet 27 000. Co ciekawe, dokument nie tylko ukazuje kulisy pracy fotoreporterów, ale daje też szansę na spotkanie z członkami tajemniczego oddziału śmierci

"Przywrócić nadzieję" - film dokumentalny National Geographic

Drugi z dokumentów, czyli "Przywrócić nadzieję" zabiera nas do największego na świecie obozu dla uchodźców, który zorganizowano w Bangladeszu. Po brutalnych czystkach etnicznych i ogromnej przemocy, 700 000 członków grupy etnicznej Rohingya opuściło swoje domy. Film wyreżyserował Orlando von Einsiedel, zdobywca Oscara za "Białe Hełmy" (do obejrzenia na Netflix).

Ekipa filmowa podąża za Kamalem Hussainem, uchodźcą z grupy Rohingya, który każdą wolną chwilę poświęca łączeniu rozdzielonych rodzin. Codziennie nadaje przez radiowęzeł komunikaty o dzieciach, które szukają rodziców. Czasem nie zgłasza się nikt, a czasem do stanowiska Kamala przychodzą ludzie z zaszklonymi od łez oczami, którzy po raz pierwszy od miesięcy widzą swoje ukochane pociechy. – Jak długo będę potrzebny, tak długo będę to robił – zapowiada bohater 30-minutowego dokumentu.  

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu