15

NK.pl próbuje się utrzymać na polskiej scenie społecznościowej… odznakami?

NK.pl, niegdyś Nasza Klasa, to niezaprzeczalny pionier i jeszcze niedawno lider w Polsce wśród serwisów społecznościowych. Od kilku miesięcy przegrywa sromotnie i traci swoich użytkowników na rzecz Facebooka. Statystyki są nieubłagane, teraz nawet, jeżeli ktoś posiada konto na NK, ma też na Facebooku, z którego zapewne częściej korzysta. Powstaje pytanie, co jeszcze można zrobić w […]

NK.pl, niegdyś Nasza Klasa, to niezaprzeczalny pionier i jeszcze niedawno lider w Polsce wśród serwisów społecznościowych. Od kilku miesięcy przegrywa sromotnie i traci swoich użytkowników na rzecz Facebooka. Statystyki są nieubłagane, teraz nawet, jeżeli ktoś posiada konto na NK, ma też na Facebooku, z którego zapewne częściej korzysta. Powstaje pytanie, co jeszcze można zrobić w takiej sytuacji? To nadal 9 mln użytkowników, mniej lub bardziej aktywnych. Jak więc przynajmniej zatrzymać ten odpływ?

Wydaje się, że NK właśnie wpadła na taki pomysł i wprowadza do swojego serwisu nową funkcję – Odznaczenia. Możemy je zdobywać za wszelaką aktywność w serwisie, taką jak komentowanie, zakładanie grup czy dodawanie zdjęć.

Co jednak jest najbardziej uderzające w tym pomyśle, to ewidentna zmiana grupy docelowej tego serwisu. Odznaki te są skierowane do najmłodszej grupy użytkowników. Nie sądzę bowiem, aby ich forma, czyli opisy i obrazki na nich, przemawiały i zachęcały dorosłych już użytkowników tego serwisu.

Komentarze w tej grupie również nie pozostawiają złudzeń, co do tego. Zastanawiam się, czy taki odwrót w dłuższej perspektywie uratuje ten serwis. Zatrzymanie tych użytkowników może się udać, zwłaszcza w przypadku wdrożenia późniejszych, nowych funkcji, dostosowanych do dorastającego ich grona. Jednak pamiętajmy, że Facebook nie zamierza zwijać żagli i będzie nadal systematycznie podbierał wszystkich tych, którzy już nic ciekawego nie znajdują na tym portalu.