Ciekawostki technologiczne

Niesporczaki nas przeżyją

Marcin Hołowacz
Niesporczaki nas przeżyją
16

Niesporczaki ponownie mają swoje pięć minut. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Harvarda stwierdzili, że niedźwiedzie wodne będą żyć na Ziemi aż do czasu kiedy dojdzie do śmierci Słońca. W innym wypadku może być trudno o sytuację, która mogłaby sprawić iż te małe stworki faktycznie wyginą.

Niesporczaki

Zbyt często skupiamy się na sobie i mówimy, że jeśli odpowiednio duża asteroida uderzy w Ziemię, wtedy wszyscy zginiemy! Po co to całe dramatyzowanie… dlaczego od razu wszyscy? Niesporczaki są od nas znacznie wytrzymalsze, więc scenariusz w którym wyginie ludzkość, nie jest równoznaczny z zagładą tych bardzo małych zwierząt. David Sloan z Uniwersytetu Oxfordzkiego stwierdza:

Wiele poprzednich prac skupiało się na scenariuszach zagłady na Ziemi – astrofizyczne wydarzenia jak supernowa, która mogłaby zniszczyć ludzką rasę. Zamiast tego, nasze badanie uwzględniło najwytrzymalszy gatunek – niesporczaka. Jako że wstępujemy teraz w etap astronomii, kiedy widzieliśmy egzoplanety i mamy nadzieję na wykorzystywanie spektroskopii w celu wykrywania śladów życia, powinniśmy się zastanowić również nad tym, jak kruche jest najwytrwalsze życie. Ku naszemu zdziwieniu odkryliśmy, że mimo iż pobliskie wybuchy supernowych, albo uderzenia wielkich asteroid byłyby katastrofalne w skutkach dla ludzi, niesporczaki mogłyby pozostać nienaruszone. W związku z tym wygląda na to, że kiedy życie już wystartuje, ciężko jest je całkowicie wyniszczyć. Ogromne ilości gatunków mogą wymrzeć, ale życie jako całość przetrwa.

Mamy tu niesporczaki. Może gdzieś we Wszechświecie są podobnie wytrzymałe stworki?

Badacze rozważali scenariusze takie jak wybuchy supernowych, rozbłyski gamma, czy uderzenia asteroid i zestawiali to z możliwościami przetrwania niesporczaków, w takim celu, żeby później móc się zastanowić nad prawdopodobieństwem istnienia życia na innych planetach, nawet mimo wystąpienia apokaliptycznych wydarzeń. Współautor pracy, Rafael Alves Batista mówi:

Niesporczaki są tak blisko niezniszczalności jak to możliwe na Ziemi, ale jest też szansa na istnienie przykładów innych niezwykle odpornych gatunków gdzieś we Wszechświecie. W tym kontekście poszukiwania życia na Marsie oraz w innych regionach Układu Słonecznego nabierają dodatkowej wartości. Skoro na Ziemi mamy niesporczaki, to kto wie co można znaleźć w innych miejscach?

Krótko mówiąc, faktycznie gdzieś mogło istnieć życie, natomiast wystarczyła odpowiednia ilość czasu, abyśmy już nigdy go nie zobaczyli, jako że wszechświat jest pełen różnych niebezpiecznych wydarzeń. Jednak naukowcy przedstawili sposób myślenia: jeśli gdzieś istniało życie, to zawsze mogło dać narodziny istnieniu czegoś niezwykle odpornego, czegoś co znajdziemy nawet po wymarciu wszystkiego dookoła.

Źródło 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu