71

Nexus 5 debiutuje w Polsce

Najnowsze dziecko współpracy LG i Google trafiło wreszcie do kraju nad Wisłą. Mimo, że zostało zaprezentowane jeszcze w październiku, to jedyną możliwością jego nabycia był zakup za granicą. Teraz natomiast Nexus 5 będzie dostępny w cenie detalicznej 1799 zł. Znajdzie się on także w ofercie sieci PLAY. Wczoraj w warszawskim Blue City odbyła się premiera […]

Najnowsze dziecko współpracy LG i Google trafiło wreszcie do kraju nad Wisłą. Mimo, że zostało zaprezentowane jeszcze w październiku, to jedyną możliwością jego nabycia był zakup za granicą. Teraz natomiast Nexus 5 będzie dostępny w cenie detalicznej 1799 zł. Znajdzie się on także w ofercie sieci PLAY.

Wczoraj w warszawskim Blue City odbyła się premiera Nexusa 5, podczas której zgromadzeni dziennikarze mogli zobaczyć jak smartfon sprawuje się w użytkowaniu. Musze przyznać, że sam mam dość mieszane odczucia.

Zacznijmy przede wszystkim od tego, że Nexus 5 nie leży zbyt wygodnie w dłoni. W porównaniu do Samsunga Galaxy S3 (a także S4, który jest takich samych wymiarów) jego obsługa kciukiem jest dosyć problematyczna. Nexus nie jest ergonomicznie wyprofilowany i często musiałem posiłkować się drugą ręką jeśli chciałem sięgać w kierunku dolnej lub górnej krawędzi.

Nexus-5-Black

Powierzchnia smartfona nie została też tak skrzętnie wykorzystana jak w przypadku m.in. konkurencyjnego modelu LG G2, gdyż mamy tu ekran o wielkości 4,95 cala. Może się on jednak pochwalić świetnym czasem reakcji na dotyk i rozdzielczością FullHD, stającą się już jednak standardem. Niestety w dalszym ciągu mankamentem pozostają niezbyt dobrej jakości zdjęcia. Matryca o wielkości 8 Mpix przegrywa starcie nawet z aparatem zamontowanym w Galaxy S3.

Oczywiście, Nexus działa na najnowszej wersji Androida – Kit Kat, na którego dogłębniejszy test będziecie musieli jednak poczekać. Telefon będzie dostępny w Polsce w obu wersjach kolorystycznych – czarnej i białej, od 13 stycznia. Niestety na naszym rynku wyląduje na razie tylko wersja 16 GB, co w połączeniu z brakiem slotu na karty microSD rysuje dość nieciekawą perspektywę dla użytkownika robiącego dużo zdjęć, albo kręcącego filmy w 1080p. Wersja 32 GB jest wciąż rozważana przez LG.

Producent życzy sobie za Nexusa 1799 zł. Taką właśnie sumę będziemy musieli zapłacić kupując go w RTV Euro AGD, Komputroniku, albo Media Expert. W przyszłym tygodniu trafi on także do oferty sieci PLAY, jednak cennik pozostaje na razie tajemnicą.

_DSC9970

Polską premierę odbywającą się pod hasłem „szybkość” uświetniała obecność Karoliny Pilarczyk, jedynej Polki posiadającej licencję driftingową. Zgromadzeni dziennikarze i blogerzy mogli później spróbować swoich sił w starciu z nią na torze cartingowym.