20

Netflix tworzy polską animację! To będzie kultowy „Kajko i Kokosz”!

netflix
Netflix na poważnie rozkręcił swoją działalność nad Wisłą, czego efektem jest coraz więcej lokalnych produkcji. Dziś serwis ogłosił, że przygotuje animację na podstawie komiksu "Kajko i kokosz"!

Wieści na temat takich przymiarek sięgają ze dwa lata wstecz, ale dopiero teraz platforma była gotowa potwierdzić nadejście animacji. Netflix współpracuje z EGoFILM nad tą produkcją, a nad całością czuwają osoby związane z ikonicznym komiksem Janusza Christy oraz ze środowiskiem komiksowym. W gronie tych osób znaleźli się Michał Śledziu Śledziński, Tomasz Leśniak, Marcin Wasilewski (GS Animation), Łukasz Kacprowicz (GS Animation), Robert Jaszczurowski (GS Animation), Marta Stróżycka i Aliaksandr Sasha Kanavalau oraz scenarzyści: Maciej Kur i Rafał Skarżycki. Projektem zajął się Sławomir Kiełbus, którego na swojego następcę mianował Janusz Christ. Rolę showrunnerki przydzielono Ewelinie Gordziejuk, która jest producentką wykonawczą, a co najistotniejsze pomysłodawczynią adaptacji komiksu.

Nadchodzi nowy Dom z papieru! Takiej wersji hitu Netfliksa nikt nie przewidział

Ten wybór był dla nas oczywisty. „Kajko i Kokosz” to bardzo wartościowy element polskiej kultury i nasz rodzimy fenomen. Na komiksowych przygodach dzielnych wojów wychowały się całe pokolenia, dlatego też pracujemy nad serialem z ogromną ekscytacją. Cieszymy się, że w animacji kultowe postaci ożyją i nabiorą jeszcze większej wyrazistości. Jesteśmy przekonani, że za sprawą Netflix, Kajka i Kokosza polubią też widzowie na świecie.  – mówi Łukasz Kłuskiewicz, który w Netflix odpowiada za pozyskiwanie treści w naszym regionie (Europa Środkowa).

Kajko i Kokosz – serial animowany na Netflix. Data premiery

Serial animowany trafi na platformę w przyszłym roku, ale data premiery nie została ściśle określona. Będzie to oczywiście animacja 2D, co na pewno ucieszy nie tylko fanów komiksu, ale także tych, którzy nie przepadają za nowoczesnymi rozwiązaniami. Te bowiem przyspieszają prace nad tworzeniem nowych animacji 3D, ale mając taki materiał źródłowy decyzja nie mogła być inna. „Kajko i kokosz” po prostu zasługują na takie traktowanie.

Neo i Trinity wracają – wszystko, co już wiemy o Matrix 4

Sławomir Kiełbus, autor projektów postaci komentuje prace nad animacją:

Przy pracy nad komiksem jak i przy projektowaniu postaci do serialu nadrzędnym celem jest dla mnie zawsze odzwierciedlenie ducha twórczości Christy. Chyba nie jest to dla mnie trudne, bo przesiąkłem tym duchem już w dzieciństwie. Wychowałem się na tych komiksach. Rysując zachowuję szacunek dla oryginału, ale unikam ślepego naśladowania stylu. Projektowanie postaci do serii jest zgoła inne niż praca nad ilustracją. W ruchomym obrazie wszelkie niedociągnięcia powstałe na tak wczesnym etapie przekładają się na jakość animacji i odbiór serialu przez widzów. Praca  nad designem postaci jest też o wiele bardziej rozbudowana – konieczne było rozrysowanie pełnych obrotów postaci, widoków w perspektywie, ekspresji twarzy, charakterystycznych póz bohaterów czy mimiki ust.

O czym opowie serial Kajko i Kokosz?

Klasyka kina – te filmy zdecydowanie warto zobaczyć

Sam serial oczywiście skupi się na przygodach dwójki słowiański wojów, którzy służą kasztelanowi Mirmiłowi. Ich zadaniem jest bronić wioski przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Do największych zagrożeń należy oddział Zbójcerzy – rycerzy rozbójników. Herszt Zbójcerzy, Krwawy Hegemon, marzy o zdobyciu Mirmiłowa, a odkąd Kajko i Kokosz przejęli jego jajo, z którego wykluł się smok Miluś, pragnie też osobistej zemsty na parze przyjaciół. Każdy z odcinków będzie odrębną historią.