Netflix

Dzielisz konto na Netflix ze znajomymi? Wkrótce może skończyć się rumakowanie

Jakub Szczęsny
Dzielisz konto na Netflix ze znajomymi? Wkrótce może skończyć się rumakowanie
1

Sam Netflix w tej sprawie milczy, choć jak wskazuje Konrad Kozłowski, z którym konsultowałem tę sprawę - najpierw usługodawca wypowiadał się w pozytywnym tonie na temat tego typu praktyk. Obecnie nie mówi nic i milczenie w tej materii może być zastanawiające. Niemniej, firma Synamedia zaprezentowała w trakcie CES 2019 w Las Vegas rozwiązanie oparte na machine learningu, które wychwytuje konta współdzielone między gospodarstwa domowe.

Jest to powszechne zjawisko w kręgu osób zainteresowanych Netfliksem. Sam dzielę konto jedynie z narzeczoną - w naszym przypadku nie robimy nic, co wykracza poza zasady kont w tej platformie. Tworzymy jedno gospodarstwo domowe, a regulamin nie mówi nic o hehe konkubinatach (ależ to dziwnie patologicznie brzmi). No, ale cóż - Netflix postępową platformą jest i nic mu do tego, czy mój związek jest uprawomocniony.

Jednak współdzielenie kont między znajomymi / osobami niezwiązanymi w żaden sposób może być dla Netfliksa powodem strat

Najdroższy w Polsce plan pozwala na jednoczesne oglądanie treści na 4 ekranach. W najbardziej dogodnych warunkach 52 zł dzielone na cztery osoby to 13 złotych, całkiem niewiele, prawda? W pakiecie mamy dodatkowo dostęp do treści w Ultra HD. A zatem, bramą dostępową do Netfliksa może być również telewizor wspierający Ultra HD - skądinąd wyświetlając piękne treści pochodzące z platformy.

Hasła i dostęp do konta. Użytkownik, który założył konto w serwisie Netflix i od którego pobiera się opłatę członkowską przy użyciu wskazanej Metody Płatności („Właściciel Konta”), ma dostęp do takiego konta i sprawuje nad nim kontrolę, jest odpowiedzialny za wszelką aktywność na tym koncie, a także ma dostęp do Urządzeń z obsługą platformy Netflix, które są używane do uzyskiwania dostępu do naszego serwisu, i sprawuje nad nimi kontrolę. Aby zapewnić sobie kontrolę nad kontem oraz zapobiec przejęciu konta (np. historii oglądania) przez nieuprawnione osoby, Właściciel Konta powinien sprawować kontrolę nad Urządzeniami z obsługą platformy Netflix, które są używane do uzyskiwania dostępu do naszego serwisu, oraz nie ujawniać nikomu hasła ani szczegółów dotyczących wybranej Metody Płatności. Użytkownik jest odpowiedzialny za aktualizację i poprawność przekazanych nam informacji dotyczących jego konta. Netflix zastrzega sobie prawo do likwidacji lub zawieszenia konta użytkownika, gdy wymagają tego względy ochrony użytkownika, firmy Netflix lub jej partnerów przed skutkami kradzieży tożsamości lub innych nieuczciwych działań.

Pkt. 5 "Hasła i dostęp do konta" Warunków korzystania z usługi Netflix

Co by nie mówić, ten punkt Warunków korzystania z Netfliksa jest niejasny w zakresie współdzielenia kont między znajomymi / nieznajomymi (tak również się zdarza, ale o tym zapewne wiecie). Poprawność przekazanych danych Netfliksowi może obligować do wstrzymania się od przekazywania loginów oraz haseł osobom postronnym. I ostatecznie - Netflix zastrzega sobie prawo do zawieszenia lub likwidacji konkretnego konta, jeżeli wystąpią na nim nieprawidłowości.

Synamedia ma nadzieję, że większość serwisów streamingowych zainteresuje się jej usługami i wykorzysta AI do znajdowania tych kont, na których odbywa się taki "proceder". Na podstawie analizy behawioralnej, Synamedia da sobie radę ze wskazaniem tych profili, na których odbywają się nieprawidłowe działania - sztuczna inteligencja ma być tak wytrenowana, by rozpoznawać czy znajdujemy się obecnie na wakacjach, a może zwyczajnie przekazaliśmy konto komuś innemu - bo tak.

Warto przeczytać: Nowe funkcje na Netfliksie. Mnie się podobają

Do 2021, według wyliczeń Synamedia ma zostać odzyskane niemal 10 miliardów dolarów w związku z likwidacją profili, na których odbywa się przekazywanie danych dostępowych osobom postronnym. To może być niezwykle kusząca perspektywa dla gigantów zajmujących się streamingiem - takie pieniądze to zdecydowanie "nie w kij dmuchał".

Netflix wkrótce może zmienić swoją retorykę

Choć nie ma jeszcze w tym zakresie jednoznacznych sygnałów, nie zdziwię się jeżeli Netflix wkrótce nie odpali bomby i nie zadeklaruje swojego podejścia do współdzielonych kont. W kontekście rodzin mieszkających pod jednym dachem problemu nie będzie. Natomiast w przypadku znajomych lub zwyczajnie niezwiązanych ze sobą osób, najpewniej dojdzie do istotniejszych regulacji. Jak na razie Warunki korzystania są niesamowicie niejasne i można je interpretować na różny sposób.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu