Mobile

Ogólnopolskie Badanie Nałogów i aplikacja Nałogometr

Piotr Kurek
Ogólnopolskie Badanie Nałogów i aplikacja Nałogometr
2

Jeśli borykacie się z problemem nałogu lub jeśli ktoś z waszych bliskich potrzebuje pomocy lub motywacji w walce z zachowaniami nałogowymi, warto rozważyć wzięcie udziału w Ogólnopolskim Badaniu Nałogów i pobrać specjalną aplikację Nałogometr.

Nałogometr to aplikacja badaczy z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Ma pozwolić zebrać dane od osób z nałogami na temat głodu nałogowego. Jest to jest silne poczucie wewnętrznego przymusu, żeby ulec nałogowi. Jak mówią pomysłodawcy Ogólnopolskiego Badania Nałogów (obn) i aplikacji Nałogometr.

Zobacz też: Czy można uzależnić się od Fortnite? Można – oto dowód

Głównym zadaniem aplikacji Nałogometr jest pomoc w jego ocenie. Każdego dnia osoby wyrażające chęć udziału w badaniu pytane będą o odczuwalne nasilenie głodu nałogowego z wykorzystaniem specjalnej skali. Nałogometr zapyta także o samopoczucie i poprosi o wypełnienie ankiet dotyczących naszego życia. To pozwoli badaczom na zrozumienie skali problemu spowodowanego nałogiem i opracowanie metod pomocy.

Nałogometr w wersji na Androida. Zabrakło wersji na iPhone'a

Jedynym, ale bardzo dużym minusem, tego badania i samej aplikacji jest ograniczenie do jednej platformy. Nałogometr udostępniony został wyłącznie posiadaczom urządzeń z systemem Android. Na próżno go szukać w App Store i nie znalazłem informacji na temat ewentualnego jej powstania.

Warto dodać, że wszystkie dane gromadzone w aplikacji, które przekazywane są do Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk są w pełni anonimowe. Badacze odpowiedzialni za ich analizowanie liczą, ze w przyszłości pozwolą one na opracowanie skutecznych metod pomocy osobom zmagającym się z nałogami.

Zobacz też: Najpierw walczyli za pomocą aplikacji z zaburzeniami erekcji, teraz pomogą Wam rzucić palenie

Dane gromadzone w Nałogometrze, które przekazywane są do Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, są w pełni anonimowe, a dostęp do aplikacji zabezpieczony jest kodem PIN. Pracownicy Instytutu liczą, ze w przyszłości dane te pozwolą na opracowanie skutecznych metod pomocy osobom zmagającym się z nałogami.

Aplikację znajdziecie w Google Play.

Źródło: Informacje prasowe

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu