Filmy

Najlepsze naukowe dokumenty dostępne na VOD

Weronika Makuch
Najlepsze naukowe dokumenty dostępne na VOD
2

Jak jednocześnie oglądać filmy i mieć wymówkę, że się uczymy? Oglądać filmy dokumentalne! I to najlepiej tylko te dobre.

XIII poprawka

Dostępne na: Netflix

Ten dokument zdobył nagrodę Emmy oraz był nominowany do Oscara. Opowiada o nadużyciach wymiaru sprawiedliwości wymierzonych w czarnoskórych, uzasadniając zinstytucjonalizowany rasizm jako problem w Stanach Zjednoczonych. Twórcy uważnie zbadali, w jaki sposób więzienia i ośrodki detencyjne czerpią zyski z bezpłatnej pracy wykonywanej w większości przez czarnych mężczyzn. Stawiają pytania, czy niewolnictwo naprawdę umarło. Ten problem nie dotyczy ściśle Polski, jednak zaznajomienie się z nim z tego kontekstu pozwala poszerzyć horyzonty i zrozumieć wiele problemów społecznych z tego bardzo ważnego kraju, czyli z USA.

72 naj...

https://vimeo.com/332358942

Dostępne na: Netflix

Wszyscy wiemy, że wymienianie w tytułach się kilka. Wprawdzie często wybiera się mniejsze i okrągłe liczby, ale 72 też brzmi nieźle. Z tej serii powstało już kilka filmów. Obecnie na Netfliksie dostępne są: Niebezpieczne zwierzęta: Azja, Niebezpieczne zwierzęta: Ameryka Łacińska, Najsłodsze zwierzęta i Niebezpieczne miejsca. Każdy z sezonów zawiera po kilka odcinków, w którym wyliczane są kolejne miejsca na liście. Zdjęcia i nagrania okraszone są komentarzem głosowym oraz wypowiedziami ekspertów. Każdy z odcinków trwa około 40 minut, więc jest dobrym wyborem do obejrzenia czegoś w przeciągającej się przerwie na obiad zanim siądzie się do nauki i obowiązków. Wrażliwych oczywiście ostrzegam, że w seriach z groźnymi zwierzakami zobaczycie wszystkie stworzenia, których ludzie powszechnie się boją. Dla niektórych to może być za wiele na miły wieczór.

Chasing Coral

Dostępne na: Netflix

Filmy na temat środowiska są od pewnego czasu bardzo popularne. I dobrze! Edukowanie ludzi w tym temacie jest istotne. Twórcy tego filmu pokazują nam, w jaki sposób na świecie zanika rafa koralowa. Udało im się zgromadzić wielu naukowców, fotografów i nurków, dzięki którym analiza problemu staje się dużo łatwiejsza, a wręcz namacalna. Piękne podwodne zdjęcia prezentują niezwykłe tajemnice głębin i uwidaczniają problem, który jest zauważalny gołym okiem. Twórcy pokazują, że na tym etapie nie da się już udawać, że się tego nie widzi, bo sprawa jest jak najbardziej poważna. I pora coś z tym zrobić.

Cooked

Dostępne na: Netflix

Programy kulinarne to jedno. Nie brakuje ich również na Netfliksie. Możemy oglądać zarówno te ze zdolnymi kucharzami, jak i te z nieudacznikami. Cooked jest jednak inne. To spojrzenie na gotowanie poprzez cztery żywioły - ognia, wody, powietrza i ziemi. Twórcy pokazują ewolucję tego, co, poprzez bieg historii, znaczyła dla ludzkości żywność oraz możliwość jej uniwersalnego łączenia. Pierwotna potrzeba gotowania nie zniknęła. Dokument odzywa się do tradycji, pokazuje, jak nawiązać niezwykłe połączenia kulinarne. Gotowanie nie musi być przecież nudne ani sztampowe.

The Final Year

Dostępne na: Netflix, Amazon Prime Video

Dokument jest kroniką zespołu ds. polityki zagranicznej administracji Baracka Obamy oraz wydarzeń z ostatniego roku jego urzędowania na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ekipa filmowa podążała głównie za sekretarzem stanu - Johnem Kerrym, ambasadorką ONZ - Samathą Power, doradczynią ds. bezpieczeństwa narodowego - Susan Rice i zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego - Benem Rhodesem. W filmie nie występuje Donald Trump, ale pokazane są przygotowania do stworzenia i obronienia spuścizny przed nadejściem nowej władzy. Przyjrzenie się polityce Stanów Zjednoczonych pozwala zrozumieć lepiej ten kraj i zrozumieć rzeczy, dziejące się na świecie, właśnie ze względu na USA.

Ikar

Dostępne na: Netflix

Ten nagrodzony Oscarem dokument opowiada o dopingu w sporcie. Twórcy chcieli pokazać, jak łatwo rowerzystom omijać restrykcyjne zasady. Grupa ekspertów z szefem rosyjskiej agencji antydopingowej na czele okazała się bardzo biegła i skuteczna w swoich działaniach. Przez przypadek rosyjski ekspert przyznał, że sportowcy z jego kraju stosują te metody, aby uniknąć wykrycia. Wtedy przyjęty schemat dokumenty zmienił się. Informacje ujrzały światło dzienne, ekspert uciekł do USA, a twórcy przedstawili swoje zdanie na temat tego, jak państwo potrafi kierować masowym dopingiem, zastanawiając się przy tym, jak wiele zwycięstw osiągnięto dzięki takim sztuczkom.

Into the Inferno

Dostępne na: Netflix

Film zabiera nad w podróż do miejsc, w których znajdują się najbardziej niezwykłe wulkany na świecie. Twórcy wraz z cenionym wulkanologiem podróżują po Korei Północnej, Etopiii, Islandii i Archipelagu Vanuatu. W dokumencie pojawia się wiele rozmów z naukowcami, ale i tubylcami, którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie niebezpiecznych wulkanów. Twórcy starają się zrozumieć relacje łączące ludzkość z tymi cudami natury. Film łączy w sobie wartościowy reportaż wraz z przemyśleniami filozoficznymi i niezwykłymi zdjęciami. Pokazuje nam świat, jakiego możemy się nawet nie spodziewać, mieszkając w bezpiecznej okolicy.

Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi

Dostępne na: HBO GO

Elizabeth Holmes to szefowa startupu biotechnologicznego Theranos. W 2018 roku wybuchł wokół niego gigantyczny skandal, gdy okazało się, że firma oszukiwała inwestorów, doradców i każdego, kogo się tylko da. To jedna z tych historii, w które trudno uwierzyć, nawet mając pewność, że się wydarzyły. Podobne wrażenie odnosi się oglądając Netfliksowy Fyre, dotyczący jednak festiwalu muzycznego, a nie urządzeń do wykonywania testów laboratoryjnych krwi. Holmes przez kilka lat przekonywała wszystkich, że jest w stanie zrewolucjonizować diagnostykę. Dokument pokazuje do jak wielu działań możemy się posunąć, aby uchodzić za wiarygodnych i skutecznie oszukiwać ludzi.

 

 

Wpis jest częścią cyklu "Powrót do szkoły 2019", w ramach którego doradzamy, polecamy i rekomendujemy produkty, rozwiązania, usługi i aplikacje, które sprawią, że wrzesień będzie o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy. Partnerem cyklu jest firma Intel, producent wydajnych procesorów do laptopów i nie tylko.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu