60

Wybraliśmy najlepsze seriale TVP – macie swoje ulubione?

TVP oddaje w ręce Amerykanów prawa do serialu Artyści, a my podsumowujemy lata pracy polskiej telewizji, w której historii zapisało się kilka naprawdę udanych produkcji.

Ekstradycja

Druga połowa lat dziewięćdziesiątych to był czas gdy nie można było narzekać na przesyt serialowymi produkcjami. Ekstradycja z powodzeniem może zaliczać się jednak do grona seriali kultowych. Poczynania komisarza Olgierda Halskiego (w tej roli rewelacyjny Marek Kondrat) śledziła cała Polska, a jego niezłomna postawa wobec gangsterów i korupcji na najwyższych szczeblach władzy była wręcz niespotykana. Trzeba pamiętać, że premiera miała miejsce zaledwie kilka lat po transformacji i wydarzenia przedstawione w serialu świetnie oddawały rzeczywistość. Trudno jednak powiedzieć, czy Ekstradycja wytrzymała próbę czasu, być może warto byłoby to sprawdzić.

Glina

Jerzy Radziwiłowicz i Władysław Pasikowski? To musiało się udać. Serial Glina powstał w poprzedniej dekadzie, nakręcono dwie serie, w których nie zabrakło gwiazd – prócz wspomnianego już Radziwiłowicza mogliśmy zobaczyć Maciej Stuhra, Jacka Braciaka czy Roberta Gonerę. Wszyscy grali policjantów. Funkcjonariusze idealni? W żadnym wypadku: to ludzie po przejściach, jeśli nie zmagają się z niską pensją i rodziną na utrzymaniu, to męczy samotność albo niejasne powiązania z przestępcami. To nie była cukierkowa opowieść, a niektóre sprawy, zwłaszcza te „przewodnie”, potrafiły nie tylko mocno wciągnąć, ale nawet wywołać ciarki. Za atut można uznać odwołania do prawdziwych wydarzeń i postaci, także tych sięgających daleko wstecz. Patrzyliśmy na upadłych, całkowicie zdeprawowanych policjantów, polityków z nieciekawą przeszłością, ludzką znieczulicę, dramaty szarych jednostek. Tu nie było pościgów rodem z amerykańskich produkcji, strzelanin na pół odcinka. Ale kiedy już broń szła w ruch, to robiło się naprawdę ciekawie…

Oficer

Jeśli chcecie obejrzeć po raz pierwszy, to tylko sezon pierwszy noszący właśnie ten tytuł. Kontynuacje, czyli Oficerów oraz Trzeciego Oficera, będą Wam wszyscy odradzać. I nic dziwnego, skoro po świetnej pierwszej serii pozostało bardzo niewiele. Borys Szyc, jako Kruszon (Tomasz Kruszyński) ma za zadanie zinfiltrować działalność Granda, czyli Jacka Wielgosza, którego zagrał Paweł Małaszyński. Serial sensacyjny TVP urzekał ciekawymi postaciami i nieźle zakręconą fabułą, która zgrabnie wpisała się w czasy, gdy serial był emitowany (2005 rok). Mafijne rozgrywki, świetna muzyka i udane kreacje aktorskie uczyniły Oficera jednym z moich ulubionych polskich seriali.

Pitbull

Mówią, że to najlepiej ukazujący pracę policji serial. Dziś marka Pitbull kojarzy się z kinowymi hitami Patryka Vegi, ale jeszcze nie tak dawno był to naprawdę brutalny serial TVP2, do którego bardzo szybko można się przekonać. Takie nazwiska jak Grabowski czy Dorociński powinny Was ostatecznie przekonać.

Tajemnica Twierdzy Szyfrów

To ekranizacja powieści Bogusława Wołoszańskiego pt. “Twierdza Szyfrów”. Fabuła może nie rzucała na kolana, a miejscami była mocno niespójna. “Drewniany” Małaszyński też nie przyciągał szczególnie mocno do ekranu, a mimo to serial oglądało się z niebywałą przyjemnością. Trudno jednoznacznie napisać, co było tego przyczyną. Może to świetny klimat Zamku Czocha, w którym odbywały się zdjęcia? A może bardziej szpiegowskie i intryganckie podejście do tematu II WŚ, które nawiązywało trochę do przygód Hansa Klosa ze “Stawki Większej niż Życie”? Całość miała 13 odcinków, a ostatni wyemitowano 30 listopada 2007 roku. Dziś “Tajemnica Twierdzy Szyfrów” jest dostępna na platformie VOD TVP.

Czterej Pancerni i Pies

Kto nie zna przygód Szarika i załogi czołgu Rudy 102 ręka do góry! Nie widzę żadnej, i trudno się temu dziwić, bo ten serial chyba się wcale nie starzeje. Aż dziw bierze, że nie powstała jeszcze “pokolorowana” wersja. Ewenementem jest to, że ten serial się nie nudzi. Odnoszę wrażenie, że niektórzy mogliby go oglądać w zapętleniu, być może po części z sentymentu, ale i sama historia umiejscowiono w czasie II wojny światowej jest nietuzinkowa. Nie tylko o bohaterach wojennych, ale także o problemach z jakimi trzeba było się zmierzyć w bardzo niespokojnych czasach.

Czterdziestolatek

Ten serial, to dobra szansa na zobaczenie polskich realiów w latach ’70. Głównym bohaterem serialu jest inżynier Stefan Karwowski przechodzący kryzys wieku średniego. Stara się lepiej o siebie dbać i podsumować swoje życiowe (nie)powodzenia. Produkcję ogląda się zadziwiająco dobrze także i dzisiaj, ale można tylko żałować, że wzorem innych seriali Czterdziestolatek nie doczekał się odświeżenia wizualnego w wysokiej rozdzielczości, ale nic straconego – wersja 4:3 i niska rozdzielczość tylko potęgują wrażenia.

Stawka większa niż życie

J23 znowu nadaje! Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądałyby misje wykonywane przez polskiego Jamesa Bonda w czasach II Wojny Światowej, to Stawka większa niż życie z całą pewnością sprosta Waszym oczekiwaniom. I ta jedyna w swoim rodzaju muzyka! 18 filmów telewizyjnych skłądających się na 3 serie obejrzycie z przyjemnością w wersji HD między innymi na VOD TVP lub Blu-Ray.

Alternatywy 4

Absurdów PRL-u ciąg dalszy – jeden z moich ulubionych seriali, przy których naprawdę da się odpocząć i zobaczyć od kuchni to, co działo się w naszym kraju przy walce o mieszkanie (jeszcze nie tak dawno). Dobrą wiadomością jest to, że Alternatywy doczekały się remasteringu i najpierw wyemitowano serial w odnowionej wersji na TVP HD, a później trafił na Blu-Ray.

Współpraca: Tomasz Popielarczyk, Maciej Sikorski, Kamil Pieczonka

Grafiki: TVP.