0

Monitoring domu: najlepsze kamery. Co wybrać, na co zwrócić uwagę, jak to wygląda prawnie?

kamera cctv
Myślisz o monitoringu domu lub własnej posesji? Wybór odpowiednich urządzeń nie jest łatwą sprawą - podpowiadamy na co zwrócić uwagę!

Kamery do monitoringu domu a podstawy prawne

Oczywiście w kwestii tak drażliwej jak monitoring znalazły się także regulacje prawne. Monitoring wizyjny podlega także ustawie o ochronie danych osobowych i RODO. To one informują nas o tym w jaki sposób można korzystać z takich rozwiązań — i najczęściej dotyczy to kwestii związanych z monitoringiem w miejscu pracy, szkole itd. Ale jako że monitorując prywatne posesje możemy też przetwarzać dane osób znajdujących się w zasięgu kamer, przetwarzamy te dane. Z prawnego punktu widzenia jesteśmy więc administratorami danych osobowych.

kamera stencil na murze

Urząd Ochrony Danych Osobowych przygotował w marcu 2020 roku dokument, który rozwiewa wiele wątpliwości związanych z monitoringiem wizyjnym na prywatnych posesjach. Przed skorzystaniem z tego rozwiązania warto dokładnie się z nim zapoznać, dostępny jest pod tym adresem: https://uodo.gov.pl/pl/138/1455. Na potrzeby tego artykułu pozwolę sobie wskazać kilka najważniejszych informacji które tam podano:

  • Dopuszczalne jest obserwowanie ludzi wykonujących prace na Twojej posesji (opiekunka, osoba sprzątająca, hydraulik itd.) w związku z wykonaniem umówionych prac. Ale, jeżeli zatrudniasz ich na podstawie umowy o pracę, to musisz uwzględnić przepisy o monitorowaniu pracowników. Stosuj tylko te funkcje kamer, które są zgodne z przyjętymi przez Ciebie celami, np. nie nagrywaj dźwięku, bo nie jest on potrzebny do celu ochrony osób i mienia.
  • Kamerami możesz obejmować przede wszystkim swój teren. Możesz też obserwować bezpośredni teren wokół Twojej posesji, np. część chodnika, drogi i łąki. Nie powinieneś jednak monitorować posesji sąsiadów. Istnieje ryzyko, że naruszysz ich prywatność.
  • Osoby obserwowane mają prawo dostępu do swoich danych na nagraniach. Przy tym nie możesz udostępniać danych innych osób – powinieneś je zamazać, np. przy pomocy oprogramowania. Nagrane przez Ciebie sytuacje mogą być udostępnione np. Policji lub ubezpieczycielowi w związku z napaścią, włamaniem albo zniszczeniem mienia w celu przeprowadzenia odpowiednich postępowań. Także osoby prywatne, które mają usprawiedliwiony interes mogą domagać się dostępu do nagrań, np. gdy uszkodzono ich samochód stojący w zasięgu Twojej kamery. Musisz ocenić, czy udostępnienie nagrania jest zasadne. W obu przypadkach możesz udostępnić całe nagranie bez zamazywania wizerunku uczestników.
  • Osoby obserwowane muszą być poinformowane o przetwarzaniu ich danych przy pomocy kamer. Przy wejściu na teren monitorowany musisz umieścić informację co najmniej wskazującą: Ciebie jako administratora (podać dane kontaktowe), cele przetwarzania, obserwowany obszar i okres przechowywania nagrań. Powinieneś także wskazać, gdzie można uzyskać pozostałe informacje (podstawa prawna przetwarzania, informacje o odbiorcach, wykaz praw osoby obserwowanej, możliwości złożenia skargi do Prezesa Urzędu).
kamera 360

Kamery do monitoringu domu – wymagania techniczne

Decydując się na monitoring domu, należy wziąć pod uwagę kwestie związane z jakością tego rozwiązania — i do czego właściwie ma on nam służyć. Jeżeli ma tylko wyglądać i odstraszać potencjalnych złodziei i przestępców – to kwestia drugorzędna, ale jeżeli faktycznie chcemy móc wykorzystać kamery do monitoringu już „po szkodzie”, warto zadbać o możliwie jak najwyższej jakości sprzęt. Taki, który zarejestruje wszystko wyraźnie — a wideo które nagra nie będzie tylko zbitkiem nieczytelnych pikseli, istotna jest zatem rozdzielczość nagrań. Kolejnym elementem jest też kwestia tego w jakim oświetleniu będzie pracować sprzęt: wyłącznie za dnia, albo przy stale włączonym jasnym świetle, czy także w nocy, albo gdy jest po prostu ciemno? W tym drugim przypadku warto zawsze zadbać o to, by sprzęt wyposażony był w opcję nagrywania nocnego. Niezbędne będą w tym celu diody podczerwieni. Istotnym elementem pozostaje też kwestia detekcji ruchu: kiedy nic się nie dzieje, kamera nie będzie niczego nagrywać. Dopiero po wykryciu ruszających się obiektów rozpocznie nagrywanie obrazu.

Przed rozpoczęciem instalacji warto także przyjrzeć się rozmaitym systemom dostępnym na rynku. Obecnie panuje klęska urodzaju — naprawdę jest w czym wybierać. Warto więc zadbać o to, by wybrać takie sprzęty, które będą nie tylko niezawodne, ale też najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Jeżeli planujemy monitoring już przy budowie — warto od razu podjąć decyzję z jakich sprzętów będziemy korzystać. Jeżeli zdecydujemy się na system z pakietem przewodów, warto zadbać na starcie o poprowadzenie i zamaskowanie kabli. Kamery bezprzewodowe — z oczywistych przyczyn — są znacznie mniej kłopotliwe w tym ujęciu. Niestety, skorzystanie z nich wiąże się z innym pakietem problemów: są dużo bardziej podatne na zakłócenia oraz mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Istnieje bowiem szansa, że transmisja zostanie przechwycona i dostęp do wizji z naszego domu będą mieć osoby niepowołane. W przypadku inwestowania w kompleksowy zestaw ochrony domu, warto także rozważyć cały ich ekosystem. Jedna kamera, nawet ta najlepsza, będzie niewystarczająca by zadbać o bezpieczeństwo — w środku i na zewnątrz. Warto więc pomyśleć też o odpowiedniej współpracy z alarmami, które pomogą odpowiednio wcześnie odstraszyć potencjalnych złodziei.

ściana pełna kamer

Jak już zatem wiecie: kamery do monitoringu domu to ogromna odpowiedzialność i sporo pytań na które musimy znaleźć odpowiedzi nim wybierzemy idealny dla nas zestaw. Bo należy pamiętać że kamera to dopiero początek: nie obejdzie się też bez rejestratora, który będzie zapisywał wszystkie przechwytywane przez kamery obrazy. A sam wybór rejestratora to jeszcze nie koniec, warto bowiem wybrać możliwie jak najpewniejszy dysk twardy, który zapewni nam niezawodność.

Kamery do monitoringu domu – kompatybilność z oprogramowaniem zewnętrznym

Decydując się na system monitoringu domu czy ogrodu warto podejść do tematu z rozwagą. I zastanowić się czego właściwie od niego oczekujemy, na jakich rozwiązaniach nam zależy. Czy chcemy mieć wyłącznie zapisane wysokiej jakości materiały w rejestratorze, czy chcielibyśmy też mieć doń zdalny dostęp o każdej porze dnia i nocy? Instalując kamerę warto sprawdzić czy będzie ona kompatybilna z naszymi wszystkimi urządzeniami i na pewno spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Jak chociażby wsparcie systemu mobilnego z którego korzystamy!

kamery drzewo niebo

Ile kosztuje kompleksowy monitoring do domu?

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje kompleksowy monitoring domu nie jest łatwa — i przede wszystkim nie ma jednej, jedynej, prawidłowej odpowiedzi. Wszystko zależy nie tylko od typu, firmy i jakości kamer — ale także całego osprzętu oraz kosztów podłączenia. Część użytkowników zdecyduje się na bezprzewodowe, działające w oparciu o internetowe kamery urządzenia. Inni wybiorą system oparty o kable. A zarówno ceny rejestratorów (i twardych dysków z których te korzystają) jak i kamer potrafią się różnić. Najtańsze z urządzeń można nabyć nawet za kilkadziesiąt złotych — i potrafią działać samodzielnie. Trudno jednak oczekiwać od nich (nawet w kontekście całego zestawu takich sprzętów), że sprawdzą się równie dobrze co kamery za kilka tysięcy złotych. Nie można też zapomnieć o kosztach które często są ignorowane przez planujących system monitoringu, to jest: oprogramowania, zasilania oraz okablowania.

Cena kompleksowego monitoringu domu zależy zatem od jego jakości i wybranych przez nas urządzeń. Może rozpoczynać się już od kilkuset złotych, jeżeli wybierzemy tanie kamery o niskiej rozdzielczości. Stawiając na wysokiej jakości nowoczesne rozwiązana trzeba przygotować się na wydatek kilku, a nawet kilkunastu (w przypadku dużych obiektów: kilkudziesięciu) tysięcy złotych. Dokładny kosztorys to już kwestia indywidualna dostosowana do potrzeb każdego klienta.