OneNote
Dostępne na: Windows, Android, iOS
Rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie znane i sprawdzone opcje. OneNote pozwala na darmową synchronizację z chmurą. Wszystko opiera się rzecz jasna na wpisywaniu i formatowaniu tekstu. Nie brakuje opcji rysowania, umieszczania grafik i pisania po nich. Do notatek można dołączyć pliki i nagrania dźwiękowe. Aplikacja jest prosta w użytkowaniu i przejrzysta. Niestety nie każde urządzenie otrzymuje pełny pakiet funkcjonalności aplikacji – używanie OneNote na telefonach z systemem Android może wyglądać na niekompletne.
Google Keep
Dostępne na: Windows, Android, iOS
Kolejna aplikacja dla tych, którzy cenią sobie sprawdzone rozwiązania. Keep to wszechstronne i intuicyjne narzędzie, które najbardziej polubią użytkownicy ekosystemu Google. Największą siłą tego narzędzia jest prostota. Jeśli szukacie czegoś nieprzeładowanego niezrozumiałymi funkcjami, co pozwoli wam po prostu zapisywać własne myśli i sięgać do nich w każdej chwili – spodoba wam się Google Keep. Można pisać za pomocą klawiatury ekranowej, palcem lub rysikiem. Można również mówić i zapisać plik audio jak i transkrypcję. Google Keep zachowuje wszystko za pomocą automatycznej synchronizacji.
Evernote
Dostępne na: Windows, Android, iOS
Evernote dostępne jest zarówno w wersji darmowej jak i płatnej. Miesięczna subskrypcja oczywiście rozszerza możliwości. To coś więcej niż wirtualny notatnik. Evernote oferuje wiele skomplikowanych funkcji, więc sprawdzi się na urządzeniach tych, którzy szukają rozbudowanego narzędzia. Evernote oczywiście jest w stanie zająć się wszystkimi podstawami. Oprócz tego posiada m.in. system kategoryzacji notatek czy tworzenie współdzielonych linków do publikacji notatek. Oferuje przechwytywanie obrazu z pulpitu komputera. Evernote jest wyposażony w zaawansowane narzędzia do formatowania tekstu. Aplikacja dla ceniących sobie prostotę może okazać się zbyt skomplikowana, wielu osobom może brakować również możliwości synchronizacji, która występuje np. w Google Keep.
XMind: ZEN
Program dla wszystkich, którzy od klasycznych notatek wolą tworzenie map myśli. Ciąg tekstu nie sprawdza się przy nauce każdego zagadnienia i przy każdym uczniu. Wygodne i szybkie tworzenie map, jakie oferuje XMind: Zen na pewno przypadnie do gustu każdemu, kto preferuje tę opcję. Mapy można dostosowywać, wybierając im odpowiednią szatę graficzną i formę. W programie znajdują się różne cliparty i stemple do tego przeznaczone. Aplikacja wyposażona jest w opcję filtrowania, ma tez zaawansowaną wyszukiwarkę i możliwość blokowania konkretnych map hasłem.
Office Lens
Dostępne na: Windows, Andorid, iOS
Aplikacja dla tych ciut bardziej leniwych i zabieganych. To po prostu bardzo dobry kieszonkowy skaner. Za jej pomocą swobodnie można kopiować notatki wprost z tablic czy rzutników. Wystarczy zrobić zdjęcie i wybrać, co właściwie fotografujemy. Dzięki temu uzyskujemy estetyczny i wyprostowany zapis całości. Aplikacja bez problemu odnajduje kształt tablicy czy kartki, nawet jeśli nie robimy zdjęcia na wprost. Aplikacja oferuje konwertowanie obrazów do plików PDF, plików programów WOrd i PowerPoint oraz zapisywanie w OneNote czy OneDrive.
LectureNotes
Ta (niestety) płatna aplikacja została przygotowana z myślą o robieniu notatek odręcznych na tablecie i smartfonie. Można używać jej, korzystając z klawiatury, jednak to rysik sprawdzi się naklepiej. Pisać można różnymi typami narzędzi w różnych kolorach, łącznie z takimi imitującymi ołówki. Warstwy można swobodnie wycinać, kopiować i przesuwać. Do notatek można dodać grafiki, a same notatki można eksportować jako pliki graficzne lub dokumenty do usług takich jak OneNote czy EverNote.
Więcej z kategorii Edukacja:
- Programowanie dla najmłodszych? Warto zacząć z grą Scottie Go! Labyrinth Mobile
- AI oceniało prace uczniów, więc odkryli jak oszukać system. Nie na tym ma polegać edukacja
- Apple rozdaje dużo tańsze słuchawki niż rok temu i... jeszcze się tym chwali
- Jak będzie wyglądać szkoła przyszłości? Wirtualna rzeczywistość zachęca na nauki
- Dziennik Librus - krótki poradnik dla rodziców