Polska

Robicie bardzo dużo błędów w internecie! Dokładnie 11055 błędów dziennie

Grzegorz Marczak
Robicie bardzo dużo błędów w internecie! Dokładnie 11055 błędów dziennie
34

Poprawność językowa i gramatyczna to temat, od którego powinienem się jako naczelny "dysgra" Antywebu trzymać jak najdalej. No więc na przekór temu, opiszę wam bardzo ciekawy raport o błędach, jakie popełniamy w internecie. W 2018 roku codziennie robiliśmy ponad 11 tysięcy błędów. Błąd robimy więc co 8 sekund.

Jakie są najpopularniejsze błędy, jakie robimy? Proszę bardzo oto ich skrócona lista:

A tutaj mamy zestawienie najczęstszych błędów gramatycznych

Mamy też ciekawe zestawienie błędów frazeologicznych:

"Pod rząd" robimy też błędy składniowe:

Gdzie popełniamy najwięcej błędów? Zacytuję autorów raportu:

Jak wykazało badanie, prawdziwą kopalnią błędów jest portal społecznościowy Facebook. Uplasował się na niechlubnym pierwszym miejscu rankingu, bowiem pochodzi z niego aż 40,2% błędów.

● Nieco lepiej wypadł serwis YouTube – odnotowano tam 20,8% naruszeń norm językowych.
● Na trzecim miejscu znalazły się fora dyskusyjne, które generują zaledwie 10,8% błędów, a przecież bazują na języku pisanym. Być może użytkownicy forów biorą sobie do serca wewnętrzne regulaminy i dbają o jakość wypowiedzi.
● Instagram oraz mikroblogi, np. Twitter, plasują się zaś ex aequo na czwartym miejscu rankingu – pochodzi z nich 9,8% błędów.
● Najmniej naruszeń norm językowych możemy odnotować w newsach dziennikarskich. Są one źródłem niewielu błędów – zaledwie 3,1%. Czy jednak publicystom wypada w ogóle posługiwać się niepoprawną polszczyzną?

Jest jeszcze specjalna kategoria w raporcie - błędy, które robimy umyślnie. Memowe błędy?

Generalnie ten raport to bardo ciekawe dane - bardzo dużo z tych błędów popełniam regularnie, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Raport przygotował Nadwyraz.com, marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę. Powstał we współpracy z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym, narzędziem do monitoringu Internetu, Brand24.

Analiza objęła 182 błędy językowe za okres 12 miesięcy. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych błędów wyniosła 4 481 361. Raport dostępny jest pod tym adresem: LINK.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu