20

Nadchodzi WordPress 2.6.1 – nadzieja na lepszą wydajność?

Nadchodzi nowa (kolejna nowa) wersja popularnego systemu blogowego jakim jest wordpress. Ostatnia duża aktualizacja skryptu była oznaczona numerkiem 2.5 i muszę przyznać, że wprowadzono w niej wiele ciekawych zmian i udogodnień dla osoby prowadzącej bloga. To czego chyba nie udało się do końca zrobić to zoptymalizować skrypt na tle aby nie sprawiał problemów z hostingiem […]

Nadchodzi nowa (kolejna nowa) wersja popularnego systemu blogowego jakim jest wordpress. Ostatnia duża aktualizacja skryptu była oznaczona numerkiem 2.5 i muszę przyznać, że wprowadzono w niej wiele ciekawych zmian i udogodnień dla osoby prowadzącej bloga.

To czego chyba nie udało się do końca zrobić to zoptymalizować skrypt na tle aby nie sprawiał problemów z hostingiem (sam jestem niestety tego przykładem). WordPress nadal wśród wielu osób uważany jest za program bardzo obciążający serwery w momencie kiedy zaczyna pojawiać się nieco większy ruch (wizyty i odsłony).

Pełna lista usprawnień (podaję za readwriteweb.com) jakie znajdziemy w nowej wersji 2.6.1 (na razie dostępna jest wersja beta – to dla odważnych):

  * Caching of static files with Google Gears for faster Admin page loads
  * A new and improved image editing dialog that offers lots of control over the images in your posts
  * Theme previewing as seen on WordPress.com
  * Built-in word counting in the post editor
  * The ability to disable remote publishing for the security conscious
  * XML-RPC API for changing blog options
  * Better SSL support for the Admin
  * Hierarchy-aware paging in the Manage Pages and Manage Categories admin pages.
  * The ability to relocate your content directory
  * The ability to move wp-config.php out of your web root
  * Drag-and-drop sortable galleries
  * Customizable default avatars
  * Bulk delete, activate, and deactivate for plugins
  * Check box range selection with shift-click
  * TinyMCE 3.1.0.1 with lots of bug fixes
  * jQuery 1.2.6 with some nice performance improvements
  * jQuery UI 1.5
  * Lots of bug fixes and performance improvements

Jak widać oprócz kilku ciekawych usprawnień jest też mowa o poszukiwanym przeze mnie słowie klucz czyli „performance” – mam nadzieję, że tym razem poprawa wydajności będzie zauważalna. Oczywiście nie dla czytelników bloga ale dla firm hostujących nasze wordpressy.

Osobiście brakuje mi w WP automatycznych aktualizacji – mimo iż proces uaktualniania tego skryptu blogowego nigdy nie sprawił mi problemu to jednak z dużą niechęcią myślę o każdym kolejnym wgrywaniu nowej wersji.

Ideałem natomiast było by wypuszczenie wersji wordpressa, która mogła by być hostowana w środowisku Google App – z pewnością wtedy problemy z wydajnością zniknęły by na jakiś czas.