Sprzęt

Na co zwrócić uwagę kupując drukarkę?

Paweł Winiarski
Na co zwrócić uwagę kupując drukarkę?
26

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, cały czas drukujemy. Do pracy, do szkoły, do urzędu - mimo tego, że masa rzeczy dzieje się w internecie, codzienność cały czas wymaga papieru. Na co więc zwrócić uwagę kupując drukarkę?

Musisz widzieć, co będziesz drukował

Reklamy potrafią nieźle namieszać w głowie i wcisnąć funkcje, których nie potrzebujemy. Jeśli wszystkie zdjęcia trzymasz w telefonie, na komputerze lub w chmurze i nie planujesz prowadzić fizycznego albumu, funkcja drukowania zdjęć raczej Ci się nie przyda. To samo z urządzeniami wielofunkcyjnymi. Jasne, fajnie mieć w drukarce skaner - ale jeśli ma się to wiązać jedynie z posiadaniem możliwości zeskanowania dokumentu, a nie faktycznym użyciem - sprzęt będzie tylko niepotrzebnie większy. No chyba, że chcecie mieć sprzęt na każdą okazję "bo może coś trzeba będzie jeszcze zrobić" - tylko potem żeby się nie okazało, że przepłaciliście, a nie korzystacie z dodatkowych funkcji.

Sposoby połączenia. Drukarka w sieci - to jest to

Moim zdaniem jedną z kluczowych cech drukarki jest możliwość podłączenia jej do lokalnej domowej sieci. Oznacza to, że nie musi być spięta przewodem bezpośrednio z komputerem, co przy dzisiejszej popularności laptopów i ultrabooków jest niezwykle ważne. Ale połączyć z siecią można się na dwa sposoby - przewodowo i bezprzewodowo. Jeśli drukarka oferuje jedynie połączenie kablowe, musi stać niedaleko modemu lub routera. No chyba, że chcecie ciągnąć kabel przez pół pokoju. W przypadku drukarek bezprzewodowych, sprzęt może stać gdziekolwiek - byle tylko miał niedaleko gniazdko do prądu i był w zasięgu domowej sieci WiFi. Osobiście polecam ten drugi sposób.

Aplikacja - czy potrzebna?

Część testowanych przeze mnie drukarek posiada dedykowane aplikacje mobilne i usługi sieciowe. Oznacza to, że można na sprzęcie drukować z dowolnego urządzenia, w tym smartfona - bez kombinowania (sprawdź: jak drukować z telefonu). Na upartego da się też to zrobić będąc po drugiej stronie globu, wystarczy wysłać plik do drukarki z poziomu appki, o ile oczywiście telefon jest podpięty do sieci, podobnie jak drukarka. Aplikacja to również możliwość sprawdzenia na smartfonie stanu tuszu czy toneru, bardzo wygodne rozwiązanie.

Tu warto też zaznaczyć, że generalnie komfort użytkowania drukarki jest bardzo istotny. Jeśli wiecie, że sprzęt lubi płatać figle, są problemy ze sterownikami i ogólnym działanie urządzenia - lepiej taką drukarkę omijać szerokim łukiem, nawet drukując sporadycznie. Nie ma nic gorszego niż walka ze sprzętem akurat w momencie, kiedy na szybko potrzebny jest wydruk. Przyda się też dobrze działający i czytelny ekran dotykowy lub panel, dobrze skonstruowany podajnik i ewentualne złącza dla zewnętrznych nośników danych.

Rozmiar, szybkość i jakość wydruku

Standardowo drukujemy na kartkach formatu A4, ale jeśli planujecie większe wydruki, warto mieć to na uwadze szukając drukarki. Niby jest to logiczne, ale żeby później nie było rozczarowania.

Jeśli drukujecie wiele dokumentów, istotna jest również prędkość wydruku. Przy wydrukach czarno-białych szybsza będzie na ogół drukarka laserowa, ale jeśli nie zależy Wam na czasie i nie chcecie dopłacać, może się okazać, że w zupełności wystarczy atramentówka.

Jeśli zamierzacie drukować przede wszystkim tekst, nie ma co wybierać drukarki z wysokim dpi. Jeśli jednak planujecie nanosić na papier grafiki lub prezentacji, jest to parametr, na który trzeba zwrócić uwagę. Co z tego, że plik źródłowy będzie świetnej jakości, jeśli nie będziecie go w stanie przenieść na papier w zadowalającej jakości?

Koszty eksploatacyjne

Zakup drukarki to tylko jeden z kosztów. Do tego dochodzą jeszcze papier oraz tusz lob toner. Producenci prześcigają się w informacjach o niskich kosztach eksploatacji ich sprzętów dlatego warto zwracać na to uwagę. Im więcej da się na jednym wkładzie czy tonerze wydrukować, tym lepiej dla Was. Trzeba też spojrzeć na koszty materiałów eksploatacyjnych - zarówno tych oryginalnych, jak i zamienników. Co bowiem z tego, że drukarka jest ekonomiczna, jeśli ich uzupełnienie wiąże się z bardzo dużym wydatkiem?

grafika: 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu