75

MyCanal to nc+ w Internecie i bogate VOD. To może być spory problem dla Player.pl

VOD to jeden z najprężniej rozwijających się rynków w ostatnich latach. Globalna ekspansja największych serwisów to jedno, ale rosnąca liczba mniejszych, lokalnych usług to drugie. MyCanal może być jedną z najciekawszych propozycji

To może być z perspektywy wielu osób najważniejsza premiera w tym roku. Wszystko dlatego, że uniezależnienie się nc+ od Playera.pl będzie oznaczać przykre i pozytywne konsekwencje dla użytkowników. Która grupa będzie liczniejsza? Trudno ocenić, ale jeśli rzeczywiście plany wdrożenia usługi MyCanal będą skutkować zerwaniem współpracy z Playerem, to usługa TVN-u będzie miała twardy orzech do zgryzienia, bo oferta VOD Canal+ oraz kanały online (filmowe, sportowe i dokumentalne) są niezwykle silnym atutem Playera w rywalizacji z lokalną Iplą czy nawet Netfliksem i Amazonem. Wielokrotnie przecież przekonywaliśmy się, jak istotne dla polskiego widza są regionalne treści oraz transmisje na żywo.

Polecamy: Najbardziej wyczekiwana przeze mnie premiera Apple w 2019 to VOD

Jak donosi serwis VODnews.pl, usługa MyCanal ma zadebiutować w Polsce jeszcze w tym roku. Jest to w pewnym stopniu pokłosie podjęcia poważnej rywalizacji z Netliksem na rynku francuskim przez Canal+. W rozmowie z Piotrem Kaniowskim z z nc+ potwierdzone zostało, że Polska będzie jednym z rynków, gdzie trafi MyCanal, a skoro mamy do czynienia z przeniesieniem nad Wisłę tej samej marki, to można spodziewać się także zbliżonej, jeśli nie takiej samej oferty.

Oznaczałoby to, że MyCanal zastąpi oferowaną do tej pory klientom nc+ usługę nc+ Go, która umożliwiała oglądanie treści na żywo oraz na żądanie przez Internet na urządzeniach mobilnych i komputerach. Co więcej, przekładałoby się to na wstrzymanie i zakończenie prac nad nową wersją urządzenia Player+BOX, którego premierę opisywaliśmy w zeszłym roku. Taki krok byłby platformie na rękę, jeśli faktycznie plan zakłada utworzenie oferty, w której klienci będą mogli wybrać między telewizją satelitarną i ofertą online lub połączyć obydwie usługi.

Spoglądając na to, jak silne tytuły zasilają ofertę VOD platformy nc+ i jak istotne wydarzenia sportowe są transmitowane na ich kanałach, chęć uniezależnienia się od zewnętrznych podmiotów jest całkowicie zrozumiała. Otworzy to przed nc+ zupełnie nowe możliwości, ponieważ nadawca całkowicie zerwie z wizerunkiem niedostępnego. Uległo to co prawda zmianie już w chwili rozpoczęcia współpracy z Player.pl i wprowadzeniem oferty Canal+ do katalogu tej usługi, ale to mogło nadal być zbyt skomplikowane i odpychające dla niektórych klientów. Co więcej, to Player odpowiadał za stronę techniczną serwisu, co oznacza, że w niektórych przypadkach mogło, choć nie musiało to w jakimś stopniu ograniczać nc+.

Wprowadzenie na rynek czegoś zupełnie nowego nie jest łatwą decyzją i nc+ musi sobie z tego zdawać sprawę, ale inicjatywę na rynku domowym Canal+ oraz wiedza i doświadczenie zebrane na przestrzeni ostatnich miesięcy, gdy pakiet Canal+ był dostępny w Player+, należy potraktować jako okoliczności sprzyjające. Według doniesień, MyCanal miałby od razu trafić na wszystkie interesujące klientów platformy: telefony, tablety i komputery, obstawiałbym także dostęp do MyCanal za pośrednictwem dekoderów nc+. Czy planowane jest uruchomienie aplikacji dla smart TV lub przygotowanie własnego, internetowego dekodera? Nie wykluczałbym takich scenariuszy, choć wydaje się to być następnym krokiem po wprowadzeniu MyCanal na rynek.