13

Motyla noga! Mucha puszcza sztuczne oko!

Od dawna fascynujemy się złożonymi oczami owadów. Komisja Europejska wydała dwa miliony euro na międzynarodowy projekt stworzenia sztucznego organu wzrokowego. Jednym z modeli stał się wyjątkowo uciążliwy owad – muszka owocówka! CURVACE (curved artificial compound eye) to projekt naukowców ze Szwajcarii, Niemiec i Francji mający na celu stworzenie sztucznego oka o szerokim polu widzenia. Natura […]

Od dawna fascynujemy się złożonymi oczami owadów. Komisja Europejska wydała dwa miliony euro na międzynarodowy projekt stworzenia sztucznego organu wzrokowego. Jednym z modeli stał się wyjątkowo uciążliwy owad – muszka owocówka!

CURVACE (curved artificial compound eye) to projekt naukowców ze Szwajcarii, Niemiec i Francji mający na celu stworzenie sztucznego oka o szerokim polu widzenia.

Natura dostarcza nam wielu niezwykle wyrafinowanych rozwiązań naszych codziennych problemów. Programy badawcze finansowane przez KE dają nam możliwość zainspirowania się, zrozumienia, naśladowania i odtwarzania na skalę przemysłową niektórych cudów Natury, abyśmy mogli poprawić jakość życia naszych obywateli (Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej).

Projekt ma jak najbardziej praktyczne zastosowanie. Planowane jest wykorzystanie go w stworzeniu zaawansowanej nawigacji samochodowej czy inteligentnej pomocy dla niewidomych, ostrzegającej o zbliżających się przeszkodach.

W przyszłości sztuczne oko złożone będzie wykorzystywane w dziedzinach, w których zasadnicze znaczenie ma wykrywanie ruchu panoramicznego. Przykładowo ruchome sztuczne oczy złożone mogą zostać zamontowane wokół samochodu w celu skutecznego wykrywania przeszkód (np. podczas wykonywania manewrów parkowania, automatycznego prowadzenia samochodu lub w celu wykrywania pojazdów lub pieszych znajdujących się za blisko) czy też wkomponowane w konstrukcję MAVów (Micro Air Vehicles), tak by zapewnić bezkolizyjną nawigację opartą na obrazie (np. podczas lądowania lub przy omijaniu przeszkód, tak jak ma to miejsce w akcjach ratowniczych).

Na wzorzec wybrano oko muszki owocowej, choć wdzięcznymi modelami były również i inne stawonogi. Sztuczny organ ma 12,8 mm średnicy i waży 1,75 grama. Składa się w sumie z aż 630 „oczu podstawowych”, zwanych fasetkami, a ułożonych w 42 kolumny po 15 receptorów każda.

Poszczególne fasetki składają się z soczewki (172 mikrony), połączonej z elektronicznym pikselem (30 mikronów). Czujniki te dysponują zaawansowanymi właściwościami optycznymi, takimi jak niezniekształcone panoramiczne pole widzenia 180°x60° oraz duża głębia ostrości, potrafią się również dostosować do wielu różnorodnych warunków oświetlenia.

Elastyczne sztuczne oczy to ewidentnie praktyczny wynalazek, który nie tylko może zmienić techniki automatycznej nawigacji, ale z czasem trafi pod strzechy również w systemach telewizji dozorowej czy rodzicielskiej kontroli nad dziećmi. Dla zwolenników spiskowej teorii dziejów jest to natomiast kolejny krok w inwigilacji prowadzonej przez Wielkiego Brata…

PS. Drobna uwaga do polskich dziennikarzy portalowych. CURVACE to projekt naukowy, nie firma…