2

Moc ludzkiego ciała – energia przyszłości? cz.2

Autorem tekstu jest Greg Pietruczuk Nie samym ludzkim ciepłem energia żyje W poprzedniej części tutaj przybliżyłem wam krótko pomysły Francuzów, Kanadyjczyków (pod przykrywką amerykańską), Amerykanów (jakże by inaczej…) oraz Szwedów na wykorzystanie ciepła wytwarzanego przez ludzkie ciało do ogrzewania budynków czy pomieszczeń. A co z innymi pomysłami, na przykład energią kinetyczną ludzkiego ciała? Lub wytwarzaniem […]

Autorem tekstu jest Greg Pietruczuk

Nie samym ludzkim ciepłem energia żyje

W poprzedniej części tutaj przybliżyłem wam krótko pomysły Francuzów, Kanadyjczyków (pod przykrywką amerykańską), Amerykanów (jakże by inaczej…) oraz Szwedów na wykorzystanie ciepła wytwarzanego przez ludzkie ciało do ogrzewania budynków czy pomieszczeń. A co z innymi pomysłami, na przykład energią kinetyczną ludzkiego ciała? Lub wytwarzaniem energii elektrycznej przez nasze ciało?

Podgrzewanie atmosfery

Frazes i banał – ciało ludzkie jest najwspanialszym instrumentem kiedykolwiek stworzonym na naszej planecie. Banał, ale chyba faktycznie póki co ciagle ma rację bytu. Dzięki naukowcom jesteśmy w stanie wykonać kolejny duży krok na drodze do jeszcze lepszego wykorzystania jego możliwości.

Wynalazcy z Instytutu Fraunhofera opracowali TEG (generator termoelektryczny), będący w stanie wytwarzać elektryczność przy wahaniu temperatury o 0.5 stopnia Celsjusza – poprzednie TEGi potrzebowały różnicy na poziomie 10+ stopni, żeby być efektywne.
Oznacza to, że elektryczność może być wytwarzana tylko przez ciepło naszego ciała, dzięki naturalnym wahaniom jego temperatury.

Potencjalne możliwości takiego rozwiązania są praktycznie nieograniczone – zasilanie elektronicznych urządzeń osobistych jak iPody czy telefony komórkowe, sensory medyczne dla chorych czy wyposażenie militarne dla wojskowych – samemu je wymyśl, a bardzo możliwe, że istnieje taka szansa.

Sprawdźcie ten film od RTI Solid State Energetics Lab, wprowadzi was do świata możliwości wynikających z badań nad termoelektrycznością:
http://www.youtube.com/watch?v=faisdEIQ-uQ

Szał ciał na parkiecie

Nie tylko ciepło ludzkiego ciała daje duże możliwości przy wytwarzaniu elektryczności.
Ruch i siła mechaniczna również mogą być użyte w tym celu – zostało to udowodnione w trakcie dwutygodniowego programu pilotażowego we francuskim mieście Tuluza.
Specjalnie przygotowany w tym celu fragment chodnika produkował energię elektryczną za każdym razem, gdy ktoś po nim przeszedł. Zostały w nim osadzone sensory, zamieniające energię kinetyczną w elektryczną.
Pomysł ten po raz pierwszy został wykorzystany w klubie nocnym w Rotterdamie przez holenderską spółkę Sustainable Dance Club (SDC.
http://www.youtube.com/watch?v=zf5fihc2GOY&feature=related

Zielone życie po śmierci

Robiąc jeden krok za daleko… a może będąc po prostu praktycznym w maksymalny możliwy sposób? Opinie pewnie będą w tej sprawie podzielone. Wyobrażam sobie jedno – w Polsce ten projekt raczej by nie przeszedł. Tytuły w mediach pokroju Faktu czy SE zjadłyby go żywcem.
W szwedzkim mieście Halmstad ciepło z gazów wydostających się z miejscowego… krematorium jest używane do ogrzewania budynków tego zakładu, jak również zasilania publicznego systemu ogrzewania.
W czasie procesu kremacji gazy są filtrowane przed wypuszczeniem do atmosfery. W tym celu muszą zostać ochłodzone z temperatury ok. 1000°C do poniżej 150°C – w czasie tego procesu uzyskiwane jest ciepło do zasilania systemu grzewczego.
Halmstad nie jest jedynym miastem w Szwecji, które wpadło na taki pomysł. Panie i panowie – miasto Boras:
http://www.youtube.com/watch?v=oCTrb3ym0Kk

Inspirujące przykłady, czy do wykorzystania na większą skalę? Mam nadzieję, że tak – szczególnie ten związany z nowej generacji TEG, jego możliwości są ogromne.
Ktoś zna podobne przykłady z naszego podwórka? Deweloperzy, sprzedający mieszkania po 10 tys./m2 bez systemu c.o. przez błąd w planach się nie liczą.