17

Mityczny smartfon od Facebooka „opóźniony”, lecz prawdziwy

Temat telefonu komórkowego sygnowanego logiem portalu społecznościowego Marka Zuckerberga był wielokrotnie przywoływany i ucichał, aż do momentu pojawienia się kolejnych związanych z nim faktów. Tym razem jest podobnie – „wiarygodne źródło” potwierdziło informacje o powstającym telefonie Facebooka pod nazwą „HTC Opera UL”. Przeglądając kolejne newsy z przeróżnych stron poświęconych nowym technologiom ten temat zawsze przykuwa […]

Temat telefonu komórkowego sygnowanego logiem portalu społecznościowego Marka Zuckerberga był wielokrotnie przywoływany i ucichał, aż do momentu pojawienia się kolejnych związanych z nim faktów. Tym razem jest podobnie – „wiarygodne źródło” potwierdziło informacje o powstającym telefonie Facebooka pod nazwą „HTC Opera UL”.

Przeglądając kolejne newsy z przeróżnych stron poświęconych nowym technologiom ten temat zawsze przykuwa moją uwagę. Już tłumaczę dlaczego – oficjalne przedstawienie i wprowadzenie na rynek takiego urządzenia byłoby nie lada wydarzeniem. To „tylko” albo „aż” portal społecznościowy! „Tylko”, gdyż jest to tak naprawdę jeden z wielu, lecz po prostu najpopularniejszy portal tego typu na świecie; „aż”, bo o takich możliwościach i świadomości marki wiele firm mogłoby jedynie pomarzyć.

W obydwu przypadkach sądzę, że pojawienie się takiego smartfonu mogłoby zakończyć się na znane wszystkim sposoby: sukces albo totalna klapa. Nie zmieni to jednak faktu, że byłby to chyba jedyny (jeżeli tak, proszę o poprawkę) w swoim rodzaju precedens, gdzie tego typu marka internetowa – nie mająca do tej pory żadnego doświadczenia i historii w segmencie sprzętowym, zdecydowała się na wprowadzenia własnego urządzenia na rynek, nawet jeżeli miałoby ono powstać we współpracy z inną firmą.

Jakiego urządzenia zapytacie – serwis Pocket-lint donosi, że smartfon zbudowany dla Facebooka byłby dziełem HTC. W środku mielibyśmy znaleźć ekran o rozdzielczości 1280 na 720 pikseli, procesor o taktowaniu 1.4GHz „nieznanego pochodzenia” oraz układ Qualcomm Adreno 305. Najciekawszą jednak ze wszystkich tych informacji jest system operacyjny jaki miałby się tam znaleźć – Android 4.1.1 (Jelly Bean). Czyżby Facebook planował podążyć ścieżką sklepu Amazon, który tak skrzętnie zamaskował obecność Androida na swoich urządzeniach, że nawet nie wymienił nazwy systemu podczas prezentacji któregokolwiek z tabletów Kindle Fire.

Opinia redaktorów Pocket-lint, oparta na „wiarygodnym źródle” jest jednoznaczna – idea tak zwanego „Facebook-phone” jest prawdziwa, urządzenie powstaje, a jego premiera jest tylko kwestią czasu. Nie zobaczyliśmy go do tej pory ponieważ wszystkiemu winne są „opóźnienia”.

Źródło: Pocket-lint (via Neowin). Źródła grafik: Concept-phones.com, Androidos.in.