Konsole

Microsoft zapowiada letnią aktualizację Xboksa i kolejne zmiany w interfejsie

TP
Tomasz Popielarczyk
11

Po stosunkowo długiej przerwie Microsoft zapowiedział kolejne duże zmiany w platformie Xbox. Letnia aktualizacja znowu odświeży interfejs i wprowadzi szereg innych nowości.

Lato ma przynieść użytkownikom Xboksów One, ale także wszystkim grającym na pecetach sporo nowości. Microsoft nie ukrywa, że jego ambicją jest maksymalna unifikacja wszystkich platform. Z tego też powodu jedną z największych różnic będzie połączenie sklepów Windows Store i Xbox Store w jedno. To też wprowadzi Centra gier znane z Xboksa na pecety. Krótko mówiąc wszystkie produkcje dostępne w sklepie Windows Store, niezależnie od platformy, będą posiadały tę samą otoczkę złożoną z dodatkowych funkcji społecznościowych. Aplikacja Xboksa ma zbierać w jednym miejscu polecane gry na PC oraz Xboksa, a więc stanie się uniwersalną platformą łączącą graczy konsolowych z pecetowymi. Brzmi tak bardzo idealistycznie, że wręcz nierealnie.

I to właśnie ten element ma być kluczowym w letniej aktualizacji. Na Xboksach One pojawi się mechanizm łączenia konta z Facebookiem, który już od jakiegoś czasu jest obecny w Xboksowej aplikacji dla Windows 10. W ten sposób znajdziemy więcej znajomych grających na tej samej konsoli. Będziemy też mieli większą kontrolę nad swoim strumieniem aktywności - w końcu pojawią się ustawienia pozwalające na decydowanie, jakiego typu posty będą publikowane automatycznie. MS obiecuje również ułatwienie udostępniania treści. Przesyłanie nagrań, zrzutów ekranu czy informacji o zgromadzonych osiągnięciach ma wymagać zdecydowanie mniej wysiłku. Liczę, że w końcu pojawi się tutaj prosty mechanizm masowego kopiowania zrzutów ekranu na pamięć USB. Obecnie muszę bowiem każdy pojedynczy plik przesyłać do OneDrive'a, skąd go potem pobieram na komputerze. Szalenie wygodne...

https://youtu.be/bwawqJitA78

Czekają nas też zmiany w interfejsie konsoli. Wreszcie odświeżona zostanie biblioteka gier, która dotąd była daleka od użyteczności. MS rezygnuje z poziomego przewijania na rzecz klasycznego interfejsu z kolumną z menu po lewej stronie. W niej znajdą się gry, aplikacje, gotowe do pobrania oraz kolejka pobierania. Brzmi rozsądnie, choć osobiście wolałbym to zobaczyć po prostu na głównym ekranie konsoli. Włączam Xboksa głównie po to, aby uruchamiać gry i aplikacje, a więc che mieć do nich jak najprostszy dostęp. To oczywiste.

O obecności Cortany na Xboksie One mówi się już od dłuższego czasu. Teraz w końcu gracze doczekają się jej oficjalnie. Oczywiście nie w Polsce - asystentka będzie dostępna wyłącznie w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii.

Na Windows 10 również zobaczymy kilka istotnych udogodnień. Przede wszystkim nagrane klipy z gier będziemy mogli teraz edytować w dowolnym programie, a także otrzymamy bardziej wygodne mechanizmy do zarządzania nimi. Dodana zostanie też możliwość udostępniania treści z aplikacji Xboksa bezpośrednio na Twittera. Poprawiono również działanie paska Game Bar w grach w trybie pełnekranowym w takich produkcjach, jak League of Legends, World of Warcraft, DOTA 2, Battlefield 4, Counterstrike: Global Offensive i Diablo III.

Łącznie wprowadzonych zostanie ok. 200 zmian i nowości. W ciągu nadchodzących tygodni dostęp do nowych funkcji otrzymają uczestnicy programu preview (muszą przy tym zarejestrować konsolę raz jeszcze w nowej fali testów). Oficjalna premiera nie została bliżej określona - wiemy jedynie, że nastąpi latem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu