8

Mazda szuka ekologicznych rozwiązań: będzie nim wysokowydajny silnik na niskowęglowe paliwo?

Mazda szuka ekologicznych rozwiązań
Wysokowydajny silnik na niskowęglowe paliwo. Brzmi trochę jak abstrakcja, ale to Mazda właśnie pracuje nad nową generacją silników. Mają być one bardziej ekonomiczne, a przede wszystkim mniej zatruwające środowisko. Czy tak się jeszcze da?

Obok opracowania nowej generacji silników, Mazda szuka ekologicznych rozwiązań. Wszystko w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Ma to sprawić, że silniki spalinowe japońskiego producenta będą spełniać najbardziej wyśrubowane normy emisji spalin, które powoli sprawiają koncernom coraz większe problemy. W ten sposób ma powstać wysokowydajny silnik na niskowęglowe paliwo.

Mazda szuka ekologicznych rozwiązań: obejdzie się bez hybryd i elektryków?

Chociaż w ostatnim czasie Mazda pojawiła się na nagłówkach gazet i portali motoryzacyjnych na całym świecie, to nadal można nazwać ją jako jednym z największych tradycjonalistów we współczesnej motoryzacji. Wszystko dzięki zdecydowanemu stawianiu na tradycyjne silniki spalinowe. Te benzynowe w obecnie sprzedawanych autach można też spotkać bez małolitrażowych pojemności czy wspomagania turbosprężarkami. Okazuje się jednak, że powoli zaczynamy jednak dochodzić do momentu w którym dalsze prace nad obniżaniem norm emisji spalin, bez ekologicznych udziwnień przestają być możliwe.

Mazda szuka ekologicznych rozwiązań

Normy emisji spalin okazują się być jednym z głównych czynników zabijających współczesną motoryzację. Wielu producentów stara się to „obchodzić” m.in. przez stosowanie systemów tzw. miękkiej hybrydy – jak chociażby Audi w swoim nowym A6. Inni z kolei wprowadzają do oferty całkowicie elektryczne samochody jak Jaguar I-Pace. Mazda jednak nie chce inwestować w samochody hybrydowe i elektryczne i stara się nadal rozwijać tradycyjne rozwiązania. Japończycy deklarują też, że w najbliższych latach z salonów nie znikną auta z tradycyjnymi silnikami benzynowymi czy diesla. Co jednak w przypadku kiedy dalszy rozwój nie będzie już możliwy? W takim wypadku Mazda szuka ekologicznych rozwiązań.

Mazda szuka ekologicznych rozwiązań: nowa generacja silników i nowe paliwo?

Przedstawiciele japońskiego producenta samochodów uważają, że na tym etapie projektowania nowych samochodów nie można koncentrować się wyłącznie na etapie od tankowania do eksploatacji i rozwijać wyłącznie silniki i samochody coraz wydajniejsze pod względem spalania. Dlatego też razem z Saudi Aramco (państwową firmą należącą do Królestwa Arabii Saudyjskiej, która zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej) oraz japońskim Narodowym Instytutem Zaawansowanych Badań Przemysłowych i Technologii, Mazda chce opracować nową generację silników, które będą działały na nowym rodzaju paliwa.

Mazda szuka ekologicznych rozwiązań

W sierpniu 2017 roku, Mazda ogłosiła nowy program o nazwie „Sustainable Zoom-Zoom 2030”, który zakłada, że rozwój technologiczny Mazdy ma podążać w stronę ograniczania emisji dwutlenku węgla i zapewniania wysokich parametrów w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Dlatego też japończycy uważają, że już w tym momencie trzeba skupić się na zbadaniu efektywnej redukcji dwutlenku węgla w każdym etapie procesu od tankowania do eksploatacji. Razem z japońskim Narodowym Instytutem Zaawansowanych Badań Przemysłowych i Technologii, Mazda skoncentruje się na badaniach i rozwoju wysokowydajnego silnika, który napędzany będzie nowym paliwem. To ostatnie, które charakteryzować się ma niższą emisją CO2 w czasie procesu oczyszczania zajmie się Saudi Aramco.

Czy to nowy etap ekologicznej ofensywny we współczesnej motoryzacji? Jak widać Mazda robi wszystko, by nie dać się wciągnąć w hybrydową i elektryczną motoryzację. Obawiamy się jednak, że przyjdzie taki czas, że również u tego producenta znajdziemy ekologiczne auta.