Nauka

NASA straciła łączność z łazikiem Opportunity i kończy 15-letnią misję na Marsieu

Piotr Kurek
NASA straciła łączność z łazikiem Opportunity i kończy 15-letnią misję na Marsieu
2

Łazik Opportunity od lat dostarczał NASA wiele cennych danych dotyczących Marsa. Niestety Amerykańska Agencja Kosmiczna musiała zdecydować o zakończeniu misji.

25 stycznia 2004 rozpoczęła się bezzałogowa misja na Marsa MER-A i MER-B (Mars Exploration Rover-B). Łazik, zwany także Opportunity, przez 14 lat badał powierzchnię Czerwonej Planety i wysyłał zebrane dane na Ziemię. Niestety jego misją zakończyła się w dość smutnych okolicznościach. NASA potwierdziła ostatecznie, że wszelkie próby nawiązania kontaktu z łazikiem zakończyły się niepowodzeniem, dlatego zdecydowano o zakończeniu misji.

10 czerwca ubiegłe roku na Marsie rozpętała się globalna burza pyłowa, która spowodowała przerwanie komunikacji między Ziemią, a łazikiem Opportunity. Przez ostatnie miesiące próbowano nawiązać ponowny kontakt, jednak brak dostępu do promieni słonecznych padających na panele słoneczne doprowadził do przerwania działania wszystkich systemów Opportunity. Agencja informuje, że próbowała wielu sposobów nawiązania ponownego kontaktu — ostatni miał miejsce wczoraj w nocy (czasu amerykańskiego) z nadzieją, że wysłanie niestandardowych komend może spowodować wznowienie działania łazika.

Zobacz też: Polski „Kret” od dziś będzie badać Marsa – wylądował na Czerwonej Planecie!

Dziś NASA potwierdziła, że próby te zakończyły się niepowodzeniem. Była to ostatnia próba przed oficjalnym zakończeniem misji. Jednym z powodów zaprzestania dalszych prób jest zbliżająca się marsjańska zima z temperaturami spadającymi poniżej 100 stopni Celsjusza. Pozostający w hibernacji łazik w takich warunkach nie ma szans na przetrwanie i nawet po poprawie pogody nie będzie już w stanie nawiązać połączenia z Ziemią.

ostatnia lokalizacja łazika Opportunity

Gdy Opportunity lądował na Marsie na początku 2004 r. zakładano, że misja trwać będzie zaledwie 90 marsjańskich dni (ok. 92 dni ziemskich), jednak łazik działał bez większych problemów przez kolejne 14 lat. W ramach misji MER na Czerwoną Planetę wysłano dwa łaziki. Oprócz Opportunity, po powierzchni planety podróżował także Spirit, który kontakt z Ziemią stracił w 2010 r. NASA nie przewidywała, że obecne na Marsie wiatry będą w stanie zdmuchnąć pył i kurz osadzający się na panelach słonecznych zasilających oba łaziki.

Źródło: NASA

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu