Facebook

Logowanie przez Facebooka: czy jest bezpieczne?

Krzysztof Rojek
Logowanie przez Facebooka: czy jest bezpieczne?
4

Logowanie przez Facebooka to jeden z najszybszych sposobów logowania. Jednak czy warto go wykorzystywać, gdy istnieją bezpieczniejsze alternatywy?

Dziś ciężko o osobę, która nie miałaby wielu kont w serwisach internetowych. Portale społecznościowe, aplikacje streamingowe, fora czy jakiekolwiek usługi online. Wszystkie te miejsca do poprawnego działania wymagają od nas założenia konta. Nie dziwi więc, że dużo osób szuka metod na uproszczenie sobie życia, nie chcąc musieć zapamiętywać kilkunastu albo kilkudziesięciu haseł. Dlatego też wybierają proponowaną im przez serwisy opcję „zaloguj się przez Facebook”. W takiej sytuacji wystarczy, że w danej przeglądarce jesteśmy zalogowani do najpopularniejszego serwisu społecznościowego, by automatycznie zalogować się (bądź utworzyć konto) w danym portalu. Powstaje jednak pytanie – czy taka metoda logowania jest bezpieczna dla użytkownika?

Logowanie przez Facebooka a bezpieczeństwo

Jeżeli chcemy używać logowania przez Facebook, musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Przede wszystkim, Facebook dla wielu z nas jest centralnym portalem społeczności, w którym znajduje się każda informacja o naszym cyfrowym życiu. Chodzi tu o takie elementy jak nasz wizerunek, miejsca, które odwiedzaliśmy, ludzie, których znamy i rzeczy, które lubimy. I o ile taki serwis, w którym się logujemy, nigdy nie dostaje naszego hasła do profilu na Facebooku, to w zależności od tego, jak skonstruowany został jego mechanizm, może on uzyskać wiele cennych dla nas danych – adres e-mail, informacje, które mamy w profilu publicznym, a w niektórych wypadkach nawet możliwość publikowania postów w naszym imieniu. Od lat Facebook stara się wychwytywać i blokować te serwisy, które nadużywają API do celów zagrażających bezpieczeństwu użytkowników, ale patrząc, że ta walka wciąż trwa, nigdy nie możemy być do końca pewni, czy strona, na której chcemy się zalogować przez Facebook jest do końca bezpieczna.

Drugą kwestią są oczywiście sprawy z bezpieczeństwem samego logowania do Facebooka. Jeżeli nie używamy swojego, zaufanego komputera (np. jesteśmy w kafejce internetowej), zdecydowanie nie powinniśmy używać tego sposobu logowania. W takich miejscach bardzo łatwo o to, by komputer został zainfekowany chociażby keyloggerem, który jest w stanie przechwytywać to, co wpisujemy na klawiaturze. Jeżeli więc zalogujemy się tam do Facebooka, jest szansa, że hakerzy przejmą nasze konto, co może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji.

Logowanie przez Facebooka z urządzeń mobilnych – ta sztuczka ułatwia życie

Wielu z nas nigdy nie wylogowuje się z social mediów na naszych smartfonach. Dlatego też, jeżeli w którejś z aplikacji na telefony (np. Spotify) używamy logowania się przez Facebooka, nigdy nie musimy logować się do samego serwisu, by przejść do aplikacji. Program bowiem sam sprawdza, czy na telefonie jesteśmy zalogowani do portalu społecznościowego, dzięki czemu takie logowanie jest proste i szybkie. Co jednak, jeżeli nie chcemy w razie zgubienia telefonu narażać się na kradzież tożsamości. Otóż możemy automatycznie wylogowywać się z Facebooka po zakończeniu sesji. Nie znaczy to jednak, że musimy za każdym razem wpisywać login i hasło, gdy chcemy uwierzytelnić swoje konto w jakiejś nowej usłudze. Większość popularnych menedżerów haseł oferuje dziś bowiem funkcje automatycznego wpisywania loginów i haseł w aplikacji. Patrząc na to, że dziś można zabezpieczyć dostęp do nich odciskiem palca, wystarczy jedno kliknięcie by do danego programu zalogować się z Facebooka.

Logowanie przez Facebooka - czy jest lepsze niż przez e-maila?

Tutaj bardzo płynnie przechodzimy do kwestii płynności i szybkości ładowania. O ile jeszcze kilka lat temu logowanie przez Facebooka było faktycznie szybsze i nie wymagało zapamiętywania ani jednego hasła, o tyle teraz, kiedy programy do zarządzania hasłami stały się dużo lepsze, uważam, że nie ma potrzeby używania tej metody logowania. Wystarczy bowiem odcisk palca by dostać się do zasobów menedżera, który automatycznie uzupełni nam login i hasło na dowolnej stronie i w dowolnej aplikacji. W przypadku logowania się przez komputer, wymaga to zapamiętania jednego hasła. Dlatego, pomimo tego, że logowanie przez Facebooka wydaje się szybkie, istnieją dla niego równie szybkie alternatywy, które zapewniają dużo wyższy poziom bezpieczeństwa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu