3

Linkologia (po czasie) – czyli polskie delicje ?

Linkologia to serwis pozwalający na gromadzenie i dzielenie się linkami do swoich ulubionych stron. Idea serwisu niezaprzeczalnie powstała na bazie delicji. Sam serwis linkologi wykonany jest dość poprawnie – to znaczy zawiera podstawowe funkcjonalności, panel użytkownika gdzie widać dodane linki, możliwość dodawania linków, kopiowania itp. Rodzaj serwisu jaki prezentuje linkologia jest na pewno zaszeregowany do […]

Linkologia to serwis pozwalający na gromadzenie i dzielenie się linkami do swoich ulubionych stron. Idea serwisu niezaprzeczalnie powstała na bazie delicji. Sam serwis linkologi wykonany jest dość poprawnie – to znaczy zawiera podstawowe funkcjonalności, panel użytkownika gdzie widać dodane linki, możliwość dodawania linków, kopiowania itp. Rodzaj serwisu jaki prezentuje linkologia jest na pewno zaszeregowany do kategorii web 2.0. Moim jednak skromnym zdaniem tzw social bookmarking jest nieco okrzyczaną kategorią i tak naprawdę nie dającą pełnej interakcji z innymi użytkownikami. Owszem jest tam wymiana i współdzielenie linków ale czy to na pewno jest to o czym mówi teoria web 2.0.

Autorzy linkologi swoje szanse na rozwój postrzegają w tym iż w Polsce nie ma innego odpowiednika delicji. Sama lokalizacja w tym przypadku nie może być kluczem do sukcesu ponieważ swoje linki nawet do polskich stron równie dobrze można umieszczać na delicjach.

Jak wygląda linkologia ? – moim zdaniem wygląd strony nie zachęca do jej używania (chociaż oczywiście mamy ajax, chmurkę tagów itp.), słaba kolorystyka niedopasowana między elementami serwisu itp. Oczywiście wygląd to nie wszystko – jednak tak jak w kontaktach między ludzkich tak i w Internecie pierwsze 5 minut kształtuje opinie o serwisie.

Podstawowa funkcjonalność jest, serwis działa, ludzie mogą korzystać – a jednak?. No właśnie teoretycznie serwis powinien się rozwijać (jest pierwszy w Polsce, jest web 2.0, jest ajax itp.) ale praktycznie można powiedzieć iż stoi w miejscu. Najpopularniejszy link jest używany przez kilkanaście osób…

Czy linkologia się rozwinie i przełamie zła passę – nie sądzie, nie sądzie dlatego że akurat ten pomysł nie powinien być powielany, polska lokalizacja nie jest żadnym atutem, serwisy takie właściwie nie dają możliwości interakcji między użytkownikami.