6

Większość smartfonów LG poważnie zagrożona atakiem. Winna aplikacja klawiatury

lg g7 thinq
Niedawno LG udało się osiągnąć ugodę z właścicielami zbrickowanych flagowców, niestety zwrot pieniędzy należy się wyłącznie osobom z USA. Teraz natomiast pojawiła się kolejna afera z Koreańczykami w roli głównej. Tym razem chodzi o poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

Większość LG zagrożona

O ile problemy natury sprzętowej nie powodowały uszczerbku na samym bezpieczeństwie i po prostu potrafiły doprowadzić do szewskiej pasji, tak teraz kłopoty wydają się być o wiele poważniejsze. Badaniami zajął się zespół badawczy Check Point Software Technologies. Na wstępie warto zaznaczyć, że odkryto to już w zeszłym roku i zwrócono się w tej sprawie do samego producenta. Firma zachowała się nawet porządnie. Niestety, oficjalnie mówi się o tym, że dopiero majowa łatka bezpieczeństwa (oznaczenie: LVE-SMP-170025) naprawia wszystkie wymienione w tym tekście luki, więc właściciele starszych telefonów nie mają co na nią liczyć.

Smartfony LG problem z bezpieczeństwem

Telefony LG są podatne na dwie metody ataku. Przede wszystkim umożliwiają one uzyskanie dodatkowych uprawnień poprzez proces aktualizacji klawiatury, włączenie keyloggera, a tym samym droga do zdobycia wrażliwych danych, takich jak hasła czy loginy, staje się wyjątkowa prosta.

Atak na dwa sposoby

Eksperci z Check Point skorzystali najpierw z panelu obsługi pisma odręcznego. Działa ono w różnych językach, ale najczęściej preinstalowany jest tylko jeden albo dwa. Aby pobrać lub zaktualizować je, urządzenie łączy się z zakodowanym serwerem, z którego to pobiera konkretny plik. Proces ten już jednak odbywa się za pośrednictwem niezabezpieczonego połączenia HTTP, wskutek czego można zaatakować dany telefon m.in. za sprawą Man-in-the-Middle. Wtedy też sprzęt finalnie jest w stanie pobrać do pamięci złośliwe oprogramowanie.

Drugie zagrożenie łączy się nieco z pierwszym. Ponownie dziurawym elementem okazuje się być klawiatura, która udziela obszernych uprawnień wszystkim plikom z rozszerzeniem .so. Oznacza, że dowolny element z nim w nazwie zostanie oznaczony w pamięci jako plik wykonywalny, pozwalając na wstawianie dowolnych poleceń w aplikacji klawiatury.

problematyczna aktualizacja klawiatury w LG

Co na to przedstawiciele firmy LG?

Udało się nam również uzyskać komentarz ze strony polskiego oddziału LG Electronics:

Poprawka eliminująca wspomniany błąd w aplikacji została udostępniona poprzez menu Centrum aktualizacji w marcu tego roku, dla smartfonów LG z systemem Android KitKat lub nowszym.

Ponadto, we wszystkich nowych wersjach oprogramowania posiadających poprawki zabezpieczeń datowane na maj 2018 stosowna łatka będzie już zastosowana fabrycznie.

W testach udział wzięły trzy flagowce: LG G4, LG G5 i LG G6. Wszystkie były podatne na opisane wyżej ataki, więc nadzieja pozostanie w tym, że firma stanie na wysokości zadania i szybko udostępni stosowne łatki albo też gruntownie zaktualizuje swoją klawiaturę. Pamiętajmy, że mówimy tu o przejmowanie cennych danych do logowania się na nasze konta, w tym także bankowe, więc potencjalny atak byłby wyjątkowo bolesny.

Koreańczycy zdecydowanie nie mają najlepszej sytuacji. Moim zdaniem kolejne afery mocno nadwyrężają wizerunek firmy i jasno pokazują, że muszą bardziej się skupić na swoich rozwiązaniach. Zobaczymy na razie, jak zostanie przyjęty LG G7 ThinQ oraz czy kłopoty z podatnością na złośliwe oprogramowanie będą szybko usunięte. Szkoda jedynie, że posiadacze ich starszych modeli nie mają co liczyć na stosowną aktualizację.

źródło: informacja prasowa