Artykuł sponsorowany

Lenovo ThinkBook i Lenovo IdeaPad - uniwersalne i ponadczasowe komputery do nauki, studiowania i nie tylko

Konrad Kozłowski
Lenovo ThinkBook i Lenovo IdeaPad - uniwersalne i ponadczasowe komputery do nauki, studiowania i nie tylko
19

Od momentu, gdy komputery stały się powszechne w polskich domach, upływa kawałek czasu. Doskonale pamiętam swoje dzieciństwo i moment, w którym pod biurkiem zagościł pecet, na biurku monitor z myszką i klawiaturą - historyczna chwila. Dziś komputer o wiele większych możliwościach można zabrać ze sobą gdzie tylko będzie się miało na to ochotę i kontynuacja pracy czy dalsza rozrywka to żaden problem. Co więcej, dzisiejszy laptop nie przypomina już urządzenia, którym był te kilka lat temu. Obecnie są to niezwykle smukłe konstrukcje, które oferują kilka trybów poza tym standardowym i zdecydowanie warto je odpowiednio wykorzystać, dlatego podpowiemy jak.

Czasami żałuję, że gdy dorastałem nie dysponowałem takimi gadżetami, bo wiele szkolnych zadań na pewno wykonywałbym z większą przyjemnością i zaangażowaniem. Gdyby te 20 lat temu wręczono mi Lenovo ThinkBooka 13s czy Lenovo IdeaPada C340 z ochotą zabrałbym się do przygotowania rozprawki, referatu czy prezentacji. Dzięki temu, że ważą naprawdę niewiele i bez obaw wytrzymują ponad 8 godzin pracy w terenie z dala od źródła zasilania, można je zabrać ze sobą w miejsce, gdzie przyjemniej będzie nam się realizowało zlecone zadania.

Jeśli wspomniane 8 godzin nam nie wystarczy, to z pomocą przyjdzie technologia Rapid Charge, która pozwoli uzupełnić energię nawet do 80% w przeciągu zaledwie godziny - to oznacza, że zyskamy dodatkowe cenne godziny pracy bez zasilania. Takie wartości przy tak smukłych obudowach i wydajnych komponentach (o nich niżej) pozwolą bez obaw zabrać komputer ze sobą i korzystać z niego przez większość dnia bez obaw o rozładowaną baterię. Jak napisałem, dosłownie w locie możliwe jest podładowanie akumulatora, więc czy w szkole czy na uczelni uzupełnicie energię na resztę dnia.

W tym miejscu wypada też wspomnieć o tym, że jedna z tych propozycji to bardziej klasyczna opcja, świetna również dla freelancerów czy start-up’owców. Mianowicie chodzi tu o Lenovo ThinkBook 13s. Całkowicie aluminiowa obudowa, ekran z wąskimi ramkami wokół niego (zaledwie 5,5mm),, a czas pracy na jednym ładowaniu może wynosić nawet 11 godzin. Do tego wszystkiego jedna godzina ładowania wystarcza na +9 godzin użytkowania. Nie da się ukryć, że Lenovo stworzyło świetne propozycje do codziennej pracy w różnych warunkach.

Zaproponuj zadanie, a sprzęty Lenovo  na pewno sobie poradzą 

W laptopach Lenovo znalazł się procesor Intel® Corei7 8 generacji, maksymalnie do 16 GB pamięci RAM dysk do 512 GB, który to oczywiście szybkie SSD. Cieszy fakt, że Lenovo ThinkBook 13s może być dodatkowo wyposażone w grafikę AMD Radeon 540X z 2 GB. Te modele to także bogaty zestaw portów i złącz: USB C, dwa USB 3.1, z których jeden jest zawsze aktywny, czytnik kart pamięci, HDMI oraz złącze słuchawkowe. Jednym słowem: wszystko, co jest potrzebne do codziennej pracy na komputerze bez żadnych obaw o kompatybilność z już posiadanymi czy później nabytymi akcesoriami i urządzeniami peryferyjnymi.

Jednoczesne podłączenie wielu urządzeń, dodatkowych monitorów, dysków zewnętrznych, drukarek oraz innych gadżetów nie będzie dla niego wyzwaniem. Aktywny port USB natomiast to dobry sposób na skorzystanie z dodatkowej energii dla innych urządzeń, jak smartfon - jeśli laptop towarzyszy Wam w torbie lub plecaku, to zwykły przewód wystarczy, by przedłużyć czas pracy na baterii Waszego telefonu bez włączania komputera. Takie rozwiązanie jest przeze mnie stosowane od dłuższego czasu i niesamowicie je sobie cenię.

Laptop IdeaPad wyposażono w ekran IPS o przekątnej 14 cali i rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli (Full HD) i mocy 250 nitów. Niezależnie od tego, w jak wielu programach będziecie jednocześnie pracować - np. edytować tekst, przygotowywać prezentację, pracować nad wykresami czy gromadzić informacje z Sieci w programie od notatek, posiadając jednocześnie otwartych kilkanaście, a może kilkadziesiąt stron internetowych - komputer bez przeszkód poradzi sobie z takim wyzwaniem.

Zbyt duża rozdzielczość mogłaby powodować problemy z kompatybilnością z niektórymi programami - tutaj tego problemu nie będzie, gdyż ustawienie wielkości elementów interfejsu na 100% wszystko będzie dobrze czytelne, wyraźne i ostre. Na takim ekranie równie przyjemnie pracuje się z tekstem, tabelkami, prezentacjami, jak również ogląda filmy i edytuje zdjęcia.

ThinkBook to z kolei nieco mniejszy, 13,3-calowy ekran o rozdzielczości Full HD, który zapewnia świetną czytelność i może pochwalić się jasnością maksymalną na poziomie 300 nitów. Pochwalić należy także zastosowaną technologię HDR Dolby Vision.

Nad samym ekranem znalazła się, naturalnie, kamerka internetowa, ale w odróżnieniu od wielu, wielu, naprawdę wielu innych laptopów na rynku, w tym przypadku nie jesteście zmuszeni do sięgnięcia po żadne dodatkowe akcesoria, jeśli obawiacie się o swoją prywatność. Kamerkę można zasłonić wbudowaną w obudowę zasłonką - ThinkShutter, więc możecie być pewni, że na wypadek włamania na Wasz komputer, nikt nie zdoła podejrzeć obrazu z kamery w laptopie. 

Niby laptop, ale może być czymś znacznie więcej

Ale jak mówiłem, Lenovo IdeaPad C340 nie jest klasycznym laptopem. Korzystając z niego nie zawsze musimy siedzieć przy biurku, bo równie dobrze możemy rozsiąść się z nim na kanapie i jeśli do uzupełnienia wiedzy potrzebny nam jest na przykład seans programu dokumentalnego, to zdecydowanie wygodniej będzie nam obejrzeć go w trybie tabletu - wtedy klawiaturę obrócimy o 360 stopni umieszczając ją z tyłu ekranu.

W takiej konfiguracji komputer może też nam towarzyszyć w fotelu czy na kanapie - gdy oprzemy go np. o kolana, to 14-calowy ekran będzie dużą, wygodną w obsłudze powierzchnią dotykową, na przykład do przeglądania sieci i zapoznawania się z artykułami i innymi materiałami. Takie warunki mogą być bardziej komfortowe niż nawigowanie kursorem lub używanie smartfona, w których ekrany - choć naprawdę spore - nie dorastają do pięt tym w laptopach, jeśli chodzi o rozmiar.

W innej sytuacji, na przykład w trakcie prezentacji, wskazane jest skorzystanie z trybu namiotu, zaś wszelkie poradniki i tutoriale można obejrzeć w trybie podstawki, gdy ekran znajduje się znacznie bliżej nas, niż typowo ustawionym laptopie.

ThinkBook 13s to z kolei bardziej tradycyjna propozycja, która stawia przede wszystkim na elegancję. W tym przypadku jednak wciąż możemy odchylić ekran o 180 stopni względem klawiatury. Z racji na niską wagę komputera możemy wygodnie z niego korzystać w każdych warunkach, a odporność nawet na zalania daje pewność, co do jego wytrzymałości na lata.

Uniwersalność sprawia, że laptop może służyć naprawdę dłuuugo

Takie możliwości komputera można też wykorzystać na wiele innych sposobów, na przykład używając ekranu dotykowego w aplikacjach ze Sklepu Windows - nie brakuje tam edukacyjnych programów dla użytkowników w każdym wieku, więc można śmiało sięgnąć po aplikacje do rysowania, kolorowania, uzupełniania, liczenia, dopasowywania (symboli itp.). To oznacza, że komputer może służyć uczniom w różnym wieku, a jego specyfikacja i uniwersalność sprawi, że nie będzie starzał się zbyt szybko i może być używany na przestrzeni różnych etapów edukacji.

Dla nieco starszych uczniów godnymi polecenia są na pewno aplikacje do sporządzania notatek, chociażby darmowy i niezwykle rozbudowany OneNote, który dostarcza Microsoft. Aplikacja przeszła naprawdę mnóstwo zmian i teraz doskonale współpracuje z innymi platformami - tworzone na komputerze notatki, także te odręczne, można przeglądać i edytować na urządzeniach mobilnych, natomiast w ruchu bez problemu można gromadzić materiały z Sieci z przeróżnych źródeł i w przeróżnych formatach, by później na komputerze wszystkie je wykorzystać przygotowując prezentację, folder lub inne multimedialne treści.

 

--

Materiał powstał we współpracy z marką Lenovo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu