Microsoft

ASUS sprawdził jaki będzie "laptop przyszłości". A Microsoft spytał, co w nich nas wkurza

Jakub Szczęsny
ASUS sprawdził jaki będzie "laptop przyszłości". A Microsoft spytał, co w nich nas wkurza
1

ASUS postąpił bardzo spokojnie, natomiast Microsoft porwał się na głęboką wodę - tym bardziej, że ten drugi zapytał jedynie Polaków o to, co ich wkurza w laptopach. ASUS nakreślił więc (mniej więcej) kształt laptopa idealnego, takiego dostępnego w przyszłości, a Microsoft wskazał na najważniejsze gr...

ASUS postąpił bardzo spokojnie, natomiast Microsoft porwał się na głęboką wodę - tym bardziej, że ten drugi zapytał jedynie Polaków o to, co ich wkurza w laptopach. ASUS nakreślił więc (mniej więcej) kształt laptopa idealnego, takiego dostępnego w przyszłości, a Microsoft wskazał na najważniejsze grzechy tych sprzętów. Zapnijcie pasy - jak to jest z przenośnymi pecetami?

Czytaj więcej: ASUS ZenBook Pro Duo - dwa ekrany w jednym laptopie

Jeżeliby przyjrzeć się badaniu ASUS-a, wychodzi na to, że laptop przyszłości będzie doskonale skomunikowany ze wszystkimi urządzeniami w domu, a także będzie charakteryzował się dodatkowym ekranem w obudowie (tak, jak w niektórych komputerach ASUS-a). Potwierdza to niejako tezę, iż ASUS dobrze robi porywając się na dodatkowe, interaktywne ekrany w swoich komputerach osobistych. Ok, niech będzie. Co dalej?

Konsumenci dostrzegają, że poprawa technikaliów laptopów w taki sposób, że te są w stanie konkurować wydajnością z tradycyjnymi "piecykami" to jedna z istotniejszych innowacji na rynku - obok smartfonów, technologii WiFi i innych. Ekrany dotykowe w laptopach również okazały się być innowacją, która jest doskonale rozpoznawalna. Ale... to dyski SSD okazały się być najistotniejszym punktem rozwoju tych maszyn: dzięki wprowadzeniu szybkich, półprzewodnikowych nośników danych laptopy zyskały na szybkości oraz pewności działania. Zresztą, wystarczy zamontować do leciwej konfiguracji dysk SSD i sprawdzić, jak bardzo na plus zmienia się wydajność. Wielu z Was odczuje tę zmianę na własnej skórze i uwierzcie mi, że będziecie zadowoleni.

Co piąty ankietowany wskazał wstawienie dodatkowego ekranu jako jedno z trzech najbardziej przydatnych rozwiązań w laptopach prywatnych. W kontekście urządzeń służbowych odsetek odpowiadających wyniósł 31%. Interesujący wynik przyniosło pytanie o popularyzację tego rozwiązania w ciągu najbliższych 5 lat. Aż 48% badanych jest zdania, iż stanie się to standardem branżowym w tym okresie.

Czytamy w badaniu firmy ASUS

Microsoft zapytał inaczej. Co Polaków wkurza w laptopach najbardziej?

Jak wykazuje Microsoft, ponad połowa użytkowników systemu Windows 7 rozważa zakup nowego laptopa z nowym OS-em w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Najważniejszym powodem jest fakt, iż te maszyny nie oferują już odpowiedniej szybkości działania - powolność zwyczajnie denerwuje.

Ponad połowa obecnych użytkowników oprogramowania Windows 7 rozważa zakup nowego komputera w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Dlaczego? Co denerwuje ich w obecnych urządzeniach najbardziej? Aż dla 74 proc. użytkowników szybkość działania komputera ma kluczowe znaczenie. Badanie Kantar Millward Brown przeprowadzone na zlecenie Microsoft wykazuje równocześnie, że większość ankietowanych wymieniających szybkość jako najistotniejszą cechę, obecnie korzysta z urządzenia, które ma więcej niż 5 lat.

Co Polaków wkurza w ich laptopach?

W dalszej kolejności istotne według konsumentów są: bezawaryjność oraz szybkość uruchamiania i czas pracy na jednym cyklu ładowania. Polscy konsumenci są coraz bardziej wymagający, jak chodzi o urządzenia takie jak laptopy, ale pewne jest jedno: dopiero moment, w którym laptop przestaje działać szybko jest w stanie ich zmusić do przesiadki na nowszy, żwawszy model. W przypadku laptopów z Windows 7 na pokładzie, powód powinien być jeszcze inny - ten system za bardzo niedługo przestanie mieć prawo do poprawek bezpieczeństwa, przez co stanie się potencjalnie niebezpieczny dla ich użytkowników.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu