microsoft
21

Konto Microsoft bez hasła? Tak, ale pod warunkiem, że mamy odpowiednie urządzenia

Microsoft po raz kolejny stara się wyznaczać trendy. Tym razem zajął się tradycyjnymi hasłami i forsuje rozwiązania, które mają wyeliminować konieczność ich używania i co najgorsze — zapamiętywania.

Dzisiejszy świat cyfrowy wystawia nasze szare komórki na ciężką próbę. Czasy krótki, łatwych do zapamiętania, haseł już dawno się skończyły. Teraz liczą się rozbudowane ciągi znaków składające się nie tylko z liter, ale cyfr i symboli. Wszystko po to, by zabezpieczyć się przed niepowołanym dostępem do banku, skrzynki pocztowej, telefonu, czy ulubionego sklepu internetowego.

Zobacz też: Hasła? Zapomnij o nich, Microsoft Edge Cię w tym wyręczy

Jak wiadomo, warto by każda z tych usług miała zupełnie inne hasło — tak na wszelki wypadek. W naszych głowach roi się od dziesiątek kombinacji, których zapamiętywanie wraz z wiekiem nie jest wcale takie łatwe. Rozwiązaniem są aplikacje przechowujące i generujące za nas hasła, jednak są one często płatne i w pewnym momencie mogą przestać być niezawodne.

konto microsoft

Zobacz też: Jeszcze wygodniejsze logowanie bez hasła na konto Microsoft

Microsoft postanowił rozprawić się z problemem zapamiętywania skomplikowanych kombinacji i jako jedna z pierwszych firm technologicznych na poważnie bierze się za wyeliminowanie haseł. Zaczyna od własnego konta Microsoft, z którego korzystają miliony osób na całym świecie. Konto to nie tylko dostęp do poczty. To także dysk w chmurze, pakiet Office,  Xbox, Bing, czy Skype. Od dziś, można zapomnieć jedno hasło — pod warunkiem, że spełniamy pewne wymagania.

Konto Microsoft bez podawania hasła

Gigant z Redmond, jako członek FIDO Alliance (organizacji promującej biometryczne technologie identyfikacji) oraz W3C (organizacji zajmującej się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW) mocno forsuje rozwiązania wykorzystujące Windows Hello i fizyczne klucze spełniające standardy FIDO2. By zalogować się do konta Microsoft nie trzeba już myśleć o haśle — wystarczy komputer z systemem Windows 10 w wersji 1809 i przeglądarka Microsoft Edge.  Do tego Windows Hello lub klucz USB/NFC i kilka chwil by zarejestrować swoje urządzenie na koncie Microsoft. Od tej pory logowanie do konta odbywać się będzie bez konieczności podawania hasła — wystarczy weryfikacja za pomocą skanu twarzy, palca lub zabezpieczeń.

Źródło: Microsoft