Technologie

Konstruktorzy jutra, czyli o młodych polskich zawodnikach sumo

Marcin M. Drews
Konstruktorzy jutra, czyli o młodych polskich zawodnikach sumo
1

Kiedyś ci faceci zbudują wielkiego mecha, który obroni nas przed potworami z kosmosu! A póki co brylują na międzynarodowych konkursach. Tylko w tym roku siedmiokrotnie zdobyli pierwsze miejsce, w tym puchar Mistrzostw Szwecji w kategorii minisumo! Trzech studentów Politechniki Gdańskiej - Mateusz...

Kiedyś ci faceci zbudują wielkiego mecha, który obroni nas przed potworami z kosmosu! A póki co brylują na międzynarodowych konkursach. Tylko w tym roku siedmiokrotnie zdobyli pierwsze miejsce, w tym puchar Mistrzostw Szwecji w kategorii minisumo!

Trzech studentów Politechniki Gdańskiej - Mateusz Piotrzkowski z Wydziału Mechanicznego oraz Piotr Krzemiński i Szymon Zagórnik z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki - to zapaleni twórcy robotów.

Panowie odpalili swoje silniki w 2008 roku jako świeżo upieczeni absolwenci liceum. Zamiast, jak tradycja nakazuje, kurzyć skręty na podwórku i spłukiwać gardło specjałem o nazwie Komandos, założyli koło naukowe, umożliwiające rozwój zainteresowań związanych z robotyką. Po roku przygotowań wystartowali w pierwszym konkursie i... ponieśli porażkę. Ich robot całkowicie odmówił posłuszeństwa.

Niezrażeni brakiem sukcesu, poświęciliśmy następny rok na przygotowania do kolejnej edycji turnieju. Po tym czasie wystawiliśmy naszego nowego robota w konkursie TopboT 2010. Setki godzin przygotowań i połączenie naszych talentów pozwoliły odnieść spektakularne zwycięstwo. Wygrana nadała nam oficjalny tytuł Reprezentantów Polski na międzynarodowych zawodach Botball, odbywających się na uniwersytecie Southern Illinois University Edwardsville w okolicach St. Louis w Stanach Zjednoczonych Ameryki. (źródło)

Zapał nieco osłabł, gdy panowie zaczęli studiować. Brak funduszy, brak czasu - klasyczny polski syndrom. Przełomem okazała się jednak propozycja firmy Magnat, z którą młodzi twórcy nawiązali stałą współpracę. Tak powstał Magnat Cyber Forge Team skupiony na stworzeniu najlepszego robota na świecie.

Kolejnym krok milowy twórcy mogli postawić w kwietniu 2012 roku:

O naszych aspiracjach oraz wcześniejszych dokonaniach usłyszała korporacja DuPont proponując nam wzięcie udziału w organizowanym przez nich konkursie. Trzy miesiące później nasza drużyna otrzymała grant badawczy z programu DuPont Community Fund Program w wysokości $10.000. Uroczyste wręczenie czeku miało miejsce podczas turnieju robotyki First Lego League. Pieniądze z grantu pozwoliły nam na przełamanie barier finansowych i sprowadzenie części do robota z najdalszych zakątków świata. (ibidem)

Przepraszam za dygresję, ale muszę - w trakcie pisania tego tekstu oglądam spoty wyborcze. Gdyby polscy politycy (jakże wysoko finansowani!!!) mieli choć ułamek poziomu, ambicji i umiejętności tych chłopców, żylibyśmy w raju.

10 maja panowie zdobyli puchar Mistrzostw Szwecji w kategorii minisumo na zawodach Robot-SM 2014. Konkurs organizowany jest co roku na Uniwersytecie Technicznym Chalmers w Göteborgu. To największe zawody w Szwecji, a ich organizatorem, nieprzerwanie od 2006 roku, jest stowarzyszenie Chalmers Robotics. Tegoroczna edycja została zdominowana przez członków drużyny Magnat Cyber Forge Team, która stworzyła zwycięską konstrukcję "Enova". - Szwedzi bardzo miło nas przyjęli, są otwarci na zawodników z innych krajów. Nawiązaliśmy nowe znajomości i mamy nadzieję, że przerodzą się one w międzynarodową współpracę – mówią członkowie drużyny MCFT.

Drużyna Magnat Cyber Forge Team całkowicie zdominowała konkurencje dla robotów minisumo, zdobywając już łącznie 24 pierwsze miejsca, w tym na Mistrzostwach Europy Robot Challenge 2013.

Czym jest robot minisumo? To maszyna przystosowana do walk z innymi robotami polegającymi na wypchnięciu przeciwnika z okrągłej planszy - dohyo - o średnicy 77 cm. Konstrukcja nie może przekraczać wymiarów 10x10cm, a waga to maksymalnie 500 g. Nie może być również sterowany przez zawodników – roboty są całkowicie autonomiczne. Obecnie roboty tego typu osiągają wysokie prędkości oraz posiadają inteligentne algorytmy, dzięki czemu zawody są bardzo widowiskowe.

Mateuszu, Piotrze, Szymonie - gratulacje od redakcji Antyweb i życzenia dalszych sukcesów! Trzymamy za Was kciuki!

Więcej o Magnat Cyber Forge Team tutaj i na profilu FB.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

robotypolitechnika gdańska