Felietony

Koniec z tradycyjnymi wiatrakami w laptopach i tabletach – zastąpić ma je technologia z silników odrzutowych

Marcin Kamiński
Koniec z tradycyjnymi wiatrakami w laptopach i tabletach – zastąpić ma je technologia z silników odrzutowych
18

Chłodzenie komponentów komputerów przenośnych czy tabletów to spore wyzwanie – odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz konieczność zastosowania sporych rozmiarów wiatraków wymuszają zastosowanie większych rozmiarów obudowy. Niebawem laptopy i tablety mogą być jednak mniejsze, a jednocześnie posiadać b...

Chłodzenie komponentów komputerów przenośnych czy tabletów to spore wyzwanie – odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz konieczność zastosowania sporych rozmiarów wiatraków wymuszają zastosowanie większych rozmiarów obudowy. Niebawem laptopy i tablety mogą być jednak mniejsze, a jednocześnie posiadać bardziej trwałą baterię – wszystko dzięki wyeliminowaniu znanych dotychczas wiatraków i zastosowaniu do chłodzenia technologii znanej z silników odrzutowych.

Naukowcy z firmy GE już od lat pracują nad wdrożeniem do popularnych urządzeń elektronicznych technologii znanej z silników odrzutowych, mogącej zastąpić w chłodzeniu tradycyjne wiatraki. Pierwszy patent na takie rozwiązanie GE zdobyło już w 2004 roku, dopiero teraz jednak blisko jesteśmy faktycznego przeniesienia technologii do używanych przez nas wszystkich komputerów.

W jaki sposób planuje się wyeliminowanie tradycyjnych wiatraków, mających nie tylko spore rozmiary, ale także znacznie zwiększających hałas? Dzięki zamontowaniu urządzenia działającego podobnie do ludzkich płuc, mającym na celu zasysanie ciepłego powietrza z wnętrza obudowy i wypuszczania go silnym strumieniem na zewnątrz.

Jak wykazują badania przeprowadzone na przykładzie tradycyjnego laptopa, zastąpienie wiatraków nowym rozwiązaniem pozwala na wydłużenie czasu pracy baterii nawet o 30 minut. Co więcej, nowy system chłodzenia jest o wiele mniejszy niż wiatraki i ma grubość zaledwie 3 milimetrów – to pozwoli na zmniejszenie rozmiarów komputerów i tabletów, a także zastosowanie większych i bardziej pojemnych akumulatorów.

Obecnie opisywana technologia z powodzeniem stosowana jest w ramach licencji przez jedną z japońskich firm reklamowych, gdzie służy do chłodzenia diod LCD. Kiedy podobne rozwiązanie zobaczymy w laptopach lub tabletach, które nie tylko będą dzięki temu mniejsze, ale i mniej szumiące? Oby jak najszybciej!

Źródło: Zdnet

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

chłodzenie