97

Koniec z dostępem do filmów i seriali z USA. Netflix uniemożliwi omijanie blokady regionalnej

Czy raczej zablokuje omijanie blokady – jakkolwiek dziwnie to brzmi. Wygląda na to, że użytkownicy VPN-ów i serwisów proxy pożegnają się z dostępem do materiałów dostępnych poza krajem, z którego pochodzą. Kilka dni temu pisałem o tym, że Netflix nie widzi problemu w dzieleniu jednego konta w swoim serwisie. Nie zgadza się natomiast na omijanie […]

Czy raczej zablokuje omijanie blokady – jakkolwiek dziwnie to brzmi. Wygląda na to, że użytkownicy VPN-ów i serwisów proxy pożegnają się z dostępem do materiałów dostępnych poza krajem, z którego pochodzą.

Kilka dni temu pisałem o tym, że Netflix nie widzi problemu w dzieleniu jednego konta w swoim serwisie. Nie zgadza się natomiast na omijanie blokad regionalnych – nie jestem zdziwiony, wiąże się to bowiem również z omijaniem licencji, które decydują o tym, w jakich regionach świata dostępne są jakie filmy i seriale.

W najbliższych tygodniach użytkownicy proxy i serwisów odblokowujących będą mieli dostęp takich materiałów na Netflixie, jakie możliwe są w jego kraju. Jesteśmy pewni, że ta zmiana nie wpłynie na osoby, które proxy nie używają

– napisał David Fullagar z Netflixa na blogu

Jednocześnie zapewnił, że firma dokłada wszelkich starań, by autorskie filmy i seriale były dostępne we wszystkich regionach w tym samym czasie. Materiały innych producentów objęte są jednak licencjami i dopóki Netflix nie poradzi sobie z tym problemem, zamierza wymuszanie na użytkownikach ich respektowania (dla wyjaśnienia – licencje dotyczą lokalizacji – filmy i seriale są na ich mocy dostępne w jednych, a niedostępne w innych krajach).

Jak Netflix zamierza poradzić sobie z użytkownikami proxy i VPN-ów? Firma nie zdradza nowej metody ich wykrywania, ale może być to tak samo „proste” jak blokowanie adresów IP popularnych VPN-ów, na podobnej zasadzie blokuje się dostęp do Tora.

grafika

źródło, źródło