Nowe przepisy dotyczyć będą takich usług jak rezerwacje hotelowe, wynajem samochodów, zakup biletów na festiwale, koncerty czy do parków rozrywki na terenie UE.
W szeregu przypadków przedsiębiorcy będą mieli obowiązek zapewnić internetowym nabywcom zza granicy taką samą cenę i takie same warunki sprzedaży jak klientom lokalnym. Ułatwienia dla konsumentów dotyczyć będą między innym następujących sytuacji:
- zakup towaru (np. urządzenia gospodarstwa domowego, elektroniki, odzieży) i jego dostarczanie do państwa członkowskiego, do którego przedsiębiorca gwarantuje dostawę (na ogólnych warunkach lub z możliwością odebrania zakupu w miejscu uzgodnionym przez obie strony, w państwie UE, w którym przedsiębiorca oferuje taką możliwość);
- nabycie usług świadczonych drogą elektroniczną, które nie są chronione prawem autorskim (np. usługi w chmurze, hurtownie danych, hosting stron internetowych i dostarczanie zapór sieciowych);
- zakup przez internet usług świadczonych w miejscu, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność (np. pobyt w hotelu, imprezy sportowe, wypożyczanie samochodów, festiwale muzyczne lub bilety wstępu na parkingi).
Niestety nie obejmują one zakupu treści chronionych prawem autorskim, a więc ebooków, muzyki czy gier. Niemniej w przeciągu dwóch lat może się to zmienić, dzięki klauzuli zawartej w przepisach, która pozwala rozszerzyć zakaz geoblokowania na pominięte obszary.
Róża Thun:
Nowe przepisy UE w sprawie blokowania geograficznego są ważnym krokiem w kierunku jeszcze bardziej konkurencyjnego i zintegrowanego jednolitego rynku cyfrowego, zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Stanowią one również kolejny kamień milowy w walce z dyskryminacją konsumentów ze względu na ich narodowość lub miejsce zamieszkania, która nigdy nie powinna mieć miejsca w naszej zjednoczonej Europie. Udowodniliśmy, że Unia Europejska może przynieść konkretne rezultaty obywatelom całej Europy, przynosząc pozytywne zmiany w ich codziennym życiu.
Projekt został przegłosowany dziś w Parlamencie Europejskim, za głosowało 557 posłów, 89 przeciw, a 33 wstrzymało się od głosu. Po formalnym zatwierdzeniu go przez RE, nowe przepisy wejdą w życie w terminie 9 miesięcy od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.
Photo: paulgrecaud/Depositphotos.
Więcej z kategorii E-commerce:
- AliExpress już stawia swoje automaty do wydawania paczek w Polsce. Gdzie to wszystko się pomieści?
- Allegro niezagrożone? 13 mln kupujących wydało średnio 2,7 tys. zł w minionym roku
- To już pewne! Allegro postawi w tym roku 1500 własnych automatów paczkowych
- Zakupy na Amazon.pl, bo liczy się pierwsze wrażenie
- Allegro oferuje 5 darmowych dostaw - rusza promocja "Smart! na start"