Microsoft

Kolejna nowość Outlooka, dzięki której coraz bardziej mam ochotę odstawić Gmaila

Tomasz Popielarczyk
Kolejna nowość Outlooka, dzięki której coraz bardziej mam ochotę odstawić Gmaila
11

Jednym z kluczowych dla mnie rozwiązań w Gmailu jest sprawnie działający i zautomatyzowany mechanizm segregowania wiadomości na kartach. Dzięki temu moja skrzynka wygląda mniej przerażająco, a wszelkie powiadomienia, newslettery i im podobne trafiają w osobne miejsca. Dzięki temu łatwiej skupić się...

Jednym z kluczowych dla mnie rozwiązań w Gmailu jest sprawnie działający i zautomatyzowany mechanizm segregowania wiadomości na kartach. Dzięki temu moja skrzynka wygląda mniej przerażająco, a wszelkie powiadomienia, newslettery i im podobne trafiają w osobne miejsca. Dzięki temu łatwiej skupić się na najważniejszym i nic nie umknie uwadze. Podobnie działający mechanizm już od czerwca ma działać w Outlooku.

O narzędziu do automatycznego sprzątania e-mailu w Outlooku wspominaliśmy już ubiegłym roku, kiedy pojawiło się ono w zapowiedziach Microsoftu. Finalnie do usługi Clutter trafił jesienią, ale był ograniczony wyłącznie do kont biznesowych. Wówczas też przygotowano specjalny klip wideo objaśniający działanie mechanizmu. Specjalny algorytm uczy się naszych kontaktów oraz zwraca uwagę na najważniejszych nadawców i wiadomości. na tej podostawie rozpoznaje maile ważne oraz te mniej istotne. Druga grupa trafia do specjalnego folderu "Clutter", gdzie można ją spokojnie przeglądać w wolnym czasie. Pozostałe natomiast zostają w głównej skrzynce odbiorczej.

Jak podaje Microsoft, obecnie Clutter kazdego dnia obsługuje 1 mln wiadomości, które są przenoszone do osobnego folderu. W ten sposób użytkownicy miesięcznie średnio mogą zaoszczędzić 82 minuty. Firma spodziewa się, ze w momencie, gdy zostanie on aktywowany domyślnie na wszystkich kontach, wyniki te ulegną zdecydowanej poprawie. Cóż, to dość oczywiste.

Co istotne Clutter działa nie tylko w przeglądarce ale każdym kliencie Outlooka. Każdego dnia ma on wysyłać specjalne podsumowanie informujące o liczbie posegregowanych wiadomości. Cały mechanizm jest stale udoskonalany i bez przerwy uczy się preferencji użytkownika, a więc możliwe będzie sugerowanie mu zmian oraz podsuwanie maili, które nie powinny się znaleźć w głównej skrzynce odbiorczej. Użytkownicy w razie potrzeby będą w stanie go wyłączyć na ekranie ustawień. Co istotne, wraz z wprowadzeniem Cluttera jako domyślnej funkcji, administratorzy kont biznesowych również otrzymają dodatkowe narzędzia do zarządzania jego algorytmami.

Warto zaznaczyć, że Clutter nie będzie wyłącznie dostępny dla posiadaczy kont Office 365. Outlook niebawem zostanie bowiem połączony z tą usługą. Osoby nie posiadające płatnej subskrypcji będą mogły dalej korzystać z darmowej wersji skrzynki i otrzymają tę samą aplikację, co pozostali (oczywiście ze stosownymi ograniczeniami wynikającymi z braku abonamentu).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoftoutlookpocztae-mail