9

Klub miliarda dolarów – tak, startupów

WSJ przygotował świetne zestawienie startupów wartych miliard dolarów. Według definicji w zestawieniu tym znalazły się firmy prywatne, które w ciągu ostatnich trzech lat dostały pieniądze od inwestorów. Przyznacie, że miło jest zawieść oko na tych liczbach. Człowiek może się rozmarzyć zważywszy na to, że firmy te w większości powstały na bazie prostego a potem skutecznie […]

WSJ przygotował świetne zestawienie startupów wartych miliard dolarów. Według definicji w zestawieniu tym znalazły się firmy prywatne, które w ciągu ostatnich trzech lat dostały pieniądze od inwestorów.

Przyznacie, że miło jest zawieść oko na tych liczbach. Człowiek może się rozmarzyć zważywszy na to, że firmy te w większości powstały na bazie prostego a potem skutecznie rozwijanego pomysłu. Liczby które znajdziecie na tym wykresie pokazują po lewej stronie sumę zebranych pieniędzy a po prawej obecną wartość firmy. Im większa różnica tym lepiej dla inwestorów.

Jakie można wyciągnąć wnioski z poniższego zestawienia?

  • nadal mamy małą reprezentację z Europy w tego typu zestawieniach
  • w czołówce poza takim tworami jak Piterest są serwisy i usługi które naprawdę oferują jakąś wartość a nie tylko potencjał przychodowy oparty na reklamie (oczywiście są wyjątki)
  • definicja startupu jest tak szeroka, że mieści nie tylko firmy które zebrały pół miliarda dolarów od inwestorów ale też bardzo stare działające od 1998 roku :)
  • są też absurdy, Snapchat jest wart tyle samo co Box w tym zestawieniu
  • w pierwszej piątce są dwa biznesu typu e-commerce w tym Zalando warte blisko 5 miliardów dolarów

Billion-Dollar Startup Club - WSJ.com (1) (1)