50

Po latach doczekaliśmy się nowej funkcji w Kindle. Szkoda, ze u mnie raczej słabo działa

Kiedyś dla takich funkcji trzeba było "złamać" Kindle. Po najnowszej aktualizacji już nie trzeba, ale nie z każdą książką działa tak dobrze, jak można by tego oczekiwać.

Kindle to urządzenia idealne w swojej prostocie. Niezbyt drogie, oferujące wiele godzin pracy na jednym ładowaniu, wyjątkowo „analogowe” w swojej cyfrowości. Korzystam na co dzień — i tak naprawdę to nie trzeba mi w nich więcej. Świadomie nawet „utrudniam” sobie życie przerzucając wszystkie książki kablem — robię to hurtowo raz na kilka tygodni, gdy trochę nowości mi się uzbiera, a na czytniku wszystko przeczytane. Nigdy nie ciągnęło mnie do „łamania” Kindle’a by dodać mu nowych sztuczek. Ale kiedy Amazon wraz z aktualizacją oprogramowania dodał nową fajną funkcję, a ze względu na specyfikę zakupów e-booków w Polsce nie działa ona poprawnie, zrobiło mi się zwyczajnie przykro.

kindle okładka na zablokowanym ekranie

Okładka książki na zablokowanym, wygaszonym ekranie

Okładka czytanej książki zamiast wygaszacza ekranu. Nowa funkcja Kindle już dostępna, ale…

O takiej funkcji w oficjalnym oprogramowaniu czytnika użytkownicy marzyli od dawna. Gdy blokujemy urządzenie, zamiast nieśmiertelnych ołówków i spółki, wygaszaczem jest okładka czytanej przez nas książki. Drobiazg który nijak nie wpływa na sposób korzystania z urządzenia, ale miły – nareszcie miałbym szansę zobaczyć okładki pozycji których czytam, bo choć każdy z *.mobi ma te grafiki, to nigdy do nich nie zaglądam – przechodzę prosto do treści. Okazuje się jednak, że dla ludzi kupujących elektroniczne wydania książek może on nie być aż tak atrakcyjny. Przetestowałem od wczoraj kilkadziesiąt książek, które kupowałem w polskich księgarniach — i… może mam największego pecha na świecie, ale żadna z nich nie oferowała mi okładki przy blokadzie ekranu. Czy to oznacza że funkcja nie działa? Nic z tych rzeczy — bez problemu śmiga w publikacjach które zakupiłem na Amazonie, a także kilku innych wybranych. Nie brakuje też użytkowników robiących zakupy w polskich księgarniach i mówiących, że u nich wszystko jest jak należy — ale zaznaczających że synchronizację Kindle’a prowadzą za pośrednictwem popularnej aplikacji Calibre.

kindle okładka na zablokowanym ekranie

Okładka książki na zablokowanym, wygaszonym ekranie

Specyfika polskich księgarni? Innego wytłumaczenia niż problemy z „bezpośrednim” przerzuceniem *.mobi wygenerowanego przez sprzedawcę do pamięci urządzenia nie widzę. Nie zachęciło mnie to do przerobienia całej biblioteki i przeniesienia wszystkiego na nowo — właściwie w przypadku przeczytanych już książek to bez znaczenia. Przy nowościach jednak rozważę skorzystanie z Calibre i zadbanie o to, bym mógł się nimi cieszyć.

kindle okładka na zablokowanym ekranie

Jak skonfigurować Kindle, by wyświetlał okładkę książki na zablokowanym ekranie?

Istnieje też szansa, że będziecie mieć więcej szczęścia w temacie — dlatego warto wiedzieć jak aktywować funkcję. Przede wszystkim niezbędna będzie najnowsza wersja oprogramowania – 5.13.5. Wśród urządzeń wspierających tę funkcję znalazły się najpopularniejsze czytniki z ostatnich lat: Kindle 8, 9 oraz 10 generacji, Paperwhite 3 i 4 generacji, wszystkie modele Oasis oraz Voyage. Po instalacji najnowszego oprogramowania należy przejść do Device Option, a tam aktywować Display Cover. I jeżeli wybrana przez Was książka (czy jakakolwiek inna publikacja: to może być równie dobrze komiks albo magazyn) będzie odpowiednio przygotowany – po zablokowaniu urządzenia, zamiast domyślnego ekranu blokady będzie czekała okładka uruchomionej treści.