Artykuł sponsorowany

Każdy sięga po ebooki, audiobooki i podcasty. Co warto wiedzieć, by zacząć?

Konrad Kozłowski
Każdy sięga po ebooki, audiobooki i podcasty. Co warto wiedzieć, by zacząć?
1

Ostatnie lata bez wątpienia należą do audiobooków i podcastów, których popularność po prostu wystrzeliła w kosmos, a w ich powstawanie zaangażowani są najbardziej rozpoznawalni twórcy, aktorzy, dziennikarze, specjaliści i celebryci, wśród których znaleźli się Magda Mołek, Katarzyna Grochola czy Katarzyna Bonda. Odkryty przez wiele osób format audio to nowy sposób spędzania wolnego czasu, a także metoda na jego zaoszczędzenie, ponieważ słuchając podcastu czy audiobooka można bez przeszkód wykonywać inne czynności. Mnie przekonały do tego właśnie takie cechy wspomnianych materiałów, ponieważ w trakcie słuchania książki można posprzątać, przygotować posiłek lub przemieścić się w inne miejsce.

Skalę tego fenomenu potwierdzają statystyki aplikacji Empik Go, według których tylko w 2020 roku przesłuchanych zostało 3,5 mln podcastów i audiobooków! Przyczyniło się do tego aż 26 zupełnie nowych produkcji oryginalnych Empik Go, które zadebiutowały na platformie od lutego 2020 roku. Wśród nich znalazły się serial audio “Fucking Bornholm” według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak, superprodukcja audio “Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego czy chętnie słuchany reportaż “Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” Piotra Mieśnika i Magdy Mieśnik. A jakie gatunki są najpopularniejsze wśród Polaków? Tutaj na liście pojawiają się kryminał, literatura faktu, literatura obyczajowa oraz tytuły dla dzieci, które znajdziemy między innymi w abonamencie z lekturami, choć nie tylko. Różnorodne formaty, nowe wcielenia popularnych aktorów oraz bogata biblioteka pozwalają na to, że każdy w aplikacji może znaleźć coś dla siebie.

TOP 2020 roku - co musicie nadrobić, jeśli przegapiliście

Nowy format to także szansa na rozwinięcie już znanych i lubianych historii, a tak się właśnie stało m.in. z produkcją “Wyrwa. Historia Ułana”, która była tak zwanym spin-offem nowej książki Wojciecha Chmielarza pt. “Wyrwa”. Kolejnym ciekawym zabiegiem, z którym mieliśmy do czynienia była premiera zbioru opowiadań “Antologii polskiego cyberpunka” w formatach PoD (Print on Demand), audio oraz e-booka. Znajdziemy w nim pięć historii, w których mistrzowie polskiego science-fiction (Paweł Majka, Łukasz Orbitowski, Tobiasz Piątkowski, Robert J. Szmidt, Robert M. Wegner) przewidują, do czego mogą doprowadzić pandemie, fale hejtu czy nieskrępowana cybernetyka. Empik Go zamyka 2020 rok 145 milionami przeczytanych stron ebooków i 13 milionami godzin przesłuchanych audiobooków oraz podcastów.

2021 może okazać się szansą na pobicie tych rekordów, a zwiastują to także zapowiedzi nowości na najbliższe miesiące, dlatego musicie pozostać czujni, ponieważ Empik Go będzie cyklicznie przygotowywał zestawienia nowości na każdy miesiąc, zupełnie tak samo jak przyzwyczaiły nas do tego platformy VOD z serialami i filmami. Takiego urodzaju w świecie audiobooków i podcastów jeszcze nie było, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i być na bieżąco. Przyjrzyjmy się, co czeka nas w nadchodzących tygodniach.

Nowości na początek roku w Empik Go - podcasty i audiobooki

Do oferty Empik Go powraca 2. sezon podcastu “Rozważna i erotyczna”, w którym ponownie usłyszymy Magdę Mołek i Joannę Keszkę. Wśród poruszanych tematów znajdą się te dotyczące rozmów z dziećmi o seksie, orgazmów i randkowania. Mołek i Keszka w kolejnych odcinkach serii przedstawiają też kobiety, które tworzyły historię kobiecej seksualności, a także zdradzają, dlaczego pewność siebie jest ważna. Powróci też Marcin Myszka z 2. sezonem podcastu oryginalnego “Kryminatorium. Zbrodnie, które wstrząsnęły światem”. Tematyka true crime zyskuje na popularności, a w czołówce polskich produkcji są właśnie programy Marcina Myszki, w których autor przypomina mrożące krew w żyłach historie zabójstw i śmierci. Poznamy losy najbardziej znienawidzonej matki Ameryki oraz braci, którzy chcieli osiągnąć status największych zabójców na świecie. W jednym z ośmiu nowych odcinków usłyszymy też o jednej z najbardziej szokujących polskich zbrodni: uwikłanym w zabójstwo bogatego biznesmana komendancie policji na warszawskiej Białołęce.

W styczniu w aplikacji Empik Go pojawiają się też premierowe audiobooki, w tym “Rahim” poświęcony historii jednej z kluczowych postaci polskiej sceny hip-hopowej. Tytułowy bohater to współzałożyciel Paktofoniki oraz Pokahontaz, który rozpoczynał od tworzenia podkładów na Amidze 1200 w rodzinnym mieszkaniu w Mikołowie, a dziś zarządza własną wytwórnią i prowadzi solową karierę. W audiobooku mamy szansę usłyszeć samego artystę, ponieważ wspomnienia i wyznania Rahim czyta osobiście. Pozostając w tematyce hip-hopowej nie sposób nie wspomnieć o “Upadku króla rapu” Krzysztofa Kasowskiego, który napisał opowieść o Dolarze - dwudziestolatku goniącym za marzeniami o sławie i uznaniu na początku lat 90. Młody chłopak zakłada grupę hip-hopową, obwieszcza się Królem Rapu, mimo, że do tej pory nie słuchał tego typu muzyki, a po napisaniu kilku kawałków odstających od tego, co słyszymy w radiu, wyrusza do Jarocina szukając akceptacji w mekce antysystemowców.

Dla fanów gier z pewnością nie lada gratką będzie tytuł “Masters of Doom” Davida Kushnera - książka nareszcie trafia do Polski także w wersji audio. To opowieść o twórcach gier “Doom” i “Quake”. Dzięki niej mamy szansę poznać zakulisowe historie Johna Carmacka i Johna Romero, którzy odpowiadają za te niezwykle popularne serie gier FPS. Jeśli zastanawialiście się, jak taka szokująca brutalność przyniosła ukojenie całemu pokoleniu, to wewnątrz znajdziecie odpowiedź.

Empik Go - podcasty, audiobooki i ebooki w jednym miejscu

Aplikacja Empik Go to prawdziwe centrum multimedialnej rozrywki dające dostęp do treści w ramach abonamentu i nie tylko, bo również tutaj znajdują się zakupione na empik.com e-booki i audiobooki. W jednym miejscu możemy słuchać audiobooków i podcastów, a także słuchowisk i seriali audio, w których usłyszymy plejadę polskich gwiazd oraz debiutujących aktorów.

Do naszej dyspozycji są wszystkie udogodnienia, jak przyspieszanie i spowalnianie prędkości odtwarzania, funkcja pozwalająca wstrzymać odtwarzanie po wskazanym czasie, a także tryb offline, który pozwala pobrać treści do pamięci urządzenia na wypadek braku połączenia z Internetem. Każdego miesiąca do oferty Empik Go trafia mnóstwo nowości, dlatego warto śledzić ich zapowiedzi, by niczego nie przegapić. Pomocne mogą okazać się powiadomienia z aplikacji Empik Go na Androida oraz iOS-a, które zwracają uwagę na najbardziej wyczekiwane i wyjątkowe premiery.

--

Materiał powstał we współpracy z marką Empik Go

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu