6

Joost w przeglądarce tak jak konkurencja.

Autorem tekstu jest Jakub Jaworski. Wczoraj na blogu Joost (telewizja internetowa) pojawiła się informacja mówiąca o możliwości oglądania zasobów serwisu za pomocą przeglądarki internetowej. Niestety do końca września do obejrzenia wszystkich materiałów potrzebne jest zainstalowanie specjalnej wtyczki. Od października filmy w standardowej jakości, aczkolwiek i tak bardzo dobrej, będą prezentowane w pełni wykorzystując technologię Flash. […]

Autorem tekstu jest Jakub Jaworski.
Wczoraj na blogu Joost (telewizja internetowa) pojawiła się informacja mówiąca o możliwości oglądania zasobów serwisu za pomocą przeglądarki internetowej. Niestety do końca września do obejrzenia wszystkich materiałów potrzebne jest zainstalowanie specjalnej wtyczki. Od października filmy w standardowej jakości, aczkolwiek i tak bardzo dobrej, będą prezentowane w pełni wykorzystując technologię Flash. Całkowitej niezależności nie będzie w przypadku wysokorozdzielczych produkcji oraz transmisji na żywo. W tym wypadku plug-in nadal będzie musiał być obecny w systemie.

Pomysł z przeniesieniem Joost’a do przeglądarki jest bardzo słuszny. Aplikacja, która do tej pory służyła jako odtwarzacz była dosyć „ciężka” – na słabszych maszynach korzystanie z niej nie było komfortowe. Nasuwa się również pytanie po co instalować specjalny program do oglądania wideo z Internetu skoro można to zrealizować za pomocą przeglądarki.

Niestety jak to zazwyczaj bywa oprócz plusów są również minusy. Największym z nich jest już dobrze rozwinięta konkurencja. Mam tutaj na myśli Hulu.com, który to posiada bardzo świeżą kolekcję filmową. Joost na pewno musi się postarać o dobre umowy z wytwórniami aby treści były jego atutem. Fajną funkcjonalnością mogłaby być możliwość dodawania napisów. Na pewno taki element przyciągnąłby wielu widzów z krajów nie anglojęzycznych.

Twórcy Joost’a trochę zaspali. Uważam jednak, że nie jest jeszcze za późno. Trzeba się szybko rozbudzić i podjąć wszelkich starań aby dogonić konkurencję. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że projekt ten ma bardzo duży potencjał.