Programowanie

Programowanie dla dzieci. Jaki język wybrać?

Jakub Szczęsny
Programowanie dla dzieci. Jaki język wybrać?
71

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało jak najlepszy zawód. Wśród najlepiej opłacanych cały czas znajdują się programiści, mogą też liczyć na jedne z najciekawszych benefitów, a ponadto nie brakuje dla nich zleceń oraz ofert pracy. Jeżeli uważacie, że warto pokazać Waszej latorośli tajniki programowania - oto najlepsze języki programowania dla dzieci. Sprawdźcie je koniecznie!

Programowanie dla dzieci? Ktoś mógłby się popukać w czoło. Ale na szczęście istnieją fajne aplikacje, projekty pozwalające na wprowadzenie najmłodszych do tego zagadnienia w przystępny dla nich i co ważne - wartościowy sposób. Warto pamiętać o tym, że dziecko bardzo szybko chłonie takie rzeczy i jeżeli będziemy doskonalili talenty, które drzemią w dojrzewającym jeszcze mózgu, być może wychowamy przyszłego pracownika znakomitego software house'u, albo inżyniera w szeregach informatycznego giganta. Zresztą ci ostatni bardzo często zwracają uwagę na młodych adeptów sztuki programowania. Wyrazem tego są również języki programowania dla dzieci, których nie brakuje.

Języki programowania dla dzieci - oto nasza subiektywna lista

Oczywiście możecie mieć inne, lepsze typy. Programowanie dla dzieci wbrew pozorom jest bardzo rozległym tematem i nasze typy stanowią jedynie jego wycinek. Dlatego, tradycyjnie zachęcamy Was do pisania nam o swoich propozycjach w komentarzach: Wasze zdanie bardzo mocno się dla nas liczy.

LEGO Mindstorms - sam bym chętnie bawił się takimi klockami

O LEGO Mindstorms nie można mówić w kontekście typowego języka programowania, jednak połączenie świetnej zabawy z robotyką oraz programowaniem tego typu maszyn nie pozwala mi nie wspomnieć o tych znakomitych zabawkach. Sam kiedyś poprzysiągłem sobie, że jak już doczekam się dziecka - z pewnością kupię mu taki zestaw. To może być świetna inwestycja w przyszłość - być może przyszłego specjalisty od programowania robotów.

Dziecko może więc nie tylko zbudować robota zgodnie ze schematem, ale również bawić się jego funkcjami: aplikacja służąca do programowania konstrukcji opiera się głównie na blokach z funkcjami działającymi na zasadzie "przeciągnij i upuść". Następnie, można przetestować konfigurację samodzielnie - sprawdzając, czy robot rzeczywiście wykonuje to, co mu "zadaliśmy".

Najnowszym zestawem z serii LEGO Mindstorms jest EV3, który co prawda kosztuje nieco ponad 1000 złotych, ale absolutnie spełni on wymagania każdego młodego adepta programowania. Serdecznie polecamy Wam nie tylko ten zestaw, ale również i materiały, które bezpośrednio dotyczą jego możliwości: dodatkowe schematy, książki, artykuły w sieci. Warto jednak pamiętać, że to zabawka edukacyjna skierowana raczej do starszych dzieci - powyżej 10 lat.

Interesuje Cię programowanie? Sprawdź nasze publikacje:

Scratch - język obiektowy skierowany głównie dla dzieci

Szczerze? Podoba mi się on na tyle, że w sumie ja sam mógłbym od niego zacząć naukę programowania. Zawsze chciałem to robić, nigdy nie miałem na to czasu, a jeżeli już brałem się za to - szybko się zniechęcałem i nie miałem do tego dobrego mentora. Scratch natomiast stawia nie tylko na edukację i prototypowanie, ale również na funkcje społecznościowe: efektami prac można chwalić się innym twórcom.

Nie znajdziemy tutaj "czystego kodu", bardzo nieprzystępnego zresztą do opanowania dla najmłodszych. Scratch skupia się na "mocno obiektowym" sposobie programowania - wszystko opiera się na elementach wizualnych, które są intuicyjne i łatwe do rozszyfrowania dla dzieci. W porównaniu do LEGO Mindstorms Scratch pozwoli na twórczą zabawę również dzieciom we wczesnych latach szkolnych.

Aby rozpocząć zabawę ze Scratchem, przejdźcie tutaj. Aplikacja służąca do programowania w Scratch jest dostępna także dla platform iOS oraz Android.

Blockly - co Google ma do powiedzenia w kwestii programowania dla dzieci?

Wygląda na to, że całkiem sporo. Języki lub też jak kto woli - narzędzia do programowania dla dzieci opierają się głównie na bardzo przystępnych interfejsach, w których nadrzędną rolę odgrywa mechanizm "przeciągnij i upuść". W porównaniu do Scratcha, Blockly wydaje się być nieco "dojrzalszy" i rzeczywiście tak jest. Co więcej, za jego pomocą możliwe jest wprowadzenie najmłodszych w takie zagadnienia typowe w programowaniu jak pętle, warunki, algorytmy i inne.

Co bardzo istotne, wszystkie stworzone przez dzieci programy są zamieniane w funkcjonalny kod JavaScript, co pozwala na zapoznanie się z jego składnią. Blockly może być więc wstępem do "poważnego" programowania. Metodą prób i błędów dziecko będzie w stanie samodzielnie nauczyć się tego, jak tworzone przez niego programy w interfejsie "obrazkowym" wyglądają na dojrzalszym już kodzie.

Oficjalna strona Blockly - Google Developers

Microsoft Small Basic - w Redmond również pomyśleli o najmłodszych

Przecież Microsoft również nie może być gorszy i powinien zaproponować coś ciekawego młodym adeptom programowania. I wyszło mu to całkiem sprawnie, bo Small Basic spełnia swoje podstawowe założenia - ma być prosty do nauczenia się w taki sposób, by można było posługiwać się nim w podstawowym zakresie już po bardzo krótkim czasie i jednocześnie daje mnóstwo frajdy.

Microsoft Small Basic można nazwać środowiskiem programistycznym, które trafia przede wszystkim do najmłodszych, którzy zamierzają po raz pierwszy zagłębić się w tajniki programowania. Nie znajdziemy tutaj większości komend typowych dla "dużego języka", aczkolwiek Small Basic dzięki licznym rozszerzalnym bibliotekom pozwala na tworzenie również skomplikowanych projektów.

Programowanie dla dzieci w Microsoft Small Basic nie jest trudne i nie wymaga żadnego doświadczenia związanego z tym zagadnieniem - może to być więc pierwszy język programowania z jakim zetknie się nasza latorośl.

Pobieranie Small Basic / dodatkowe materiały

Alice - bo programowanie dla dzieci to bajka

Twoje dziecko uwielbia bajki, filmy animowane, kreskówki? Spróbuj nauczyć je Alice, które stanowi środowisko programistyczne, w którym możliwe jest stworzenie animacji do przeróżnych projektów, a także podzielić się nimi w internecie. Podobnie jak i podobne języki programowania opiera się na zasadzie "przeciągnij i upuść", przy czym wskazuje się na jego podobieństwo do popularnych języków programowania, szczególnie w zakresie instrukcji.

Alice charakteryzuje się całkiem sporą, oddaną społecznością oraz odpowiednią ilością materiałów, z których Twoje dziecko będzie w stanie nauczyć się biegłego posługiwania się narzędziami. Więcej informacji o Alice znajdziesz tutaj.

Programowanie dla dzieci - to da się zrobić!

Powyższe przykłady stanowią dowód na to, że można nauczyć dziecko programowania bez przekazywania mu zbyt trudnych i mało przystępnych informacji. Istnieją języki, narzędzia oraz rozwiązania, które powstały z myślą o młodych adeptach tej sztuki. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas pozycje będą dla Was przydatne. Czekamy na Was oczywiście w komentarzach: jeżeli uważacie, że czegoś w tekście brakuje - wiecie gdzie się do nas zwrócić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu