2

Jesteś fanem Apple? Tę stronę zdecydowanie musisz poznać

Nie mogę powiedzieć o sobie "fan Apple" - jestem jedynie obserwatorem tej firmy i na pewno bardzo ją szanuję. Są jednak wśród naszych Drogich Czytelników osoby, które mogą o sobie tak powiedzieć. Szczególnie oni, ale i na dobrą sprawę każdy z nas powinien zaznajomić się z niezwykle ciekawą stroną - nieoficjalnym "archiwum" wszelkich materiałów promocyjnych, reklam, grafik dotyczących produktów Apple i samej firmy.

Strona internetowa (Apple Archive – sprawdźcie koniecznie) jest właściwie „hołdem” dla Apple i historii tej firmy. Użytkownik może zaznajomić się z materiałami ułożonymi na ascetycznej stronie w porządku chronologicznym. Jeżeli interesują nas wydarzenia i produkty z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, na stronie znajduje się odpowiedni przycisk. Jeżeli nowsze – wybieramy inny. Prosto i sympatycznie. Właściwie, to nawet odrobinę w stylu Apple.

Po wybraniu okresu na stronie głównej, otrzymujemy dostęp do przycisków reprezentujących konkretne lata. Po wybraniu żądanego roku, mamy dostęp do materiałów w formie listy. Na przykład rok 1980 to wywiad z Jobsem na temat Apple oraz Irlandii oraz jego prezentacja w trakcie „Instanely Great Conference”.

Miła podróż po historii Apple

Twórcy strony pewnie nie spodziewali się aż takiego zainteresowania – interaktywne elementy witryny potrafią ładować się dosyć długo. Zakładam jednak, że to chwilowe trudności. Niemniej, zdecydowanie warto pobuszować w Apple Archive – to świetna lekcja technologicznej historii. Można powiedzieć o Apple sporo niepochlebnych rzeczy, ale nie można odmówić temu przedsiębiorstwu ogromnego wpływu na to, jak żyjemy. Nawet, jeżeli nie macie iPhone’a, Maka, Apple Watcha, AirPodsów – ten gigant wywarł na Was pewien wpływ. Jest symbolem konsumpcjonizmu, popkultury, nowoczesnego społeczeństwa. Apple również właściwie stworzyło rynek smartfonów prezentując pierwsze takie urządzenie „dla mas”.

Co ciekawego w Apple? Jobs w grobie się przewraca. Wszystko przez… rysik