Gry

Aktualny ranking dobrych gier MMORPG

PW
Paweł Winiarski
37

Trzeba mieć w sobie dużo odwagi, by zacząć na poważnie grać w MMO czy MMORPG. To największe zjadacze czasu na rynku gier i kiedy już się wsiąknie, naprawdę trudno się uwolnić. Ale nie żebym odradzał - to w wielu przypadkach fantastyczne przygody, które pomagają kontrastować z monotonią prawdziwej codzienności. W jakie MMORPG wciąż warto grać w 2019 roku? Podpowiadamy.

MMORPG to skrót od massively multiplayer online role-playing game. W prostym tłumaczeniu to stawiające na rozwój postaci sieciowe RPG, w którym niejako żyjemy w wirtualnym świecie. Niektóre tego typu produkcje są darmowe, niektóre płatne, w jeszcze innych płaci się abonament - ale wszystkie łączy jedno. Aby w pełni docenić ich walory należy przeznaczyć na zabawę dziesiątki, setki, tysiące godzin i grać regularnie. Ostatecznie MMO/MMORPG staje się odskocznią od codzienności, takim drugim życiem. Tyle, że wirtualnym.

?

.

.

Co roku wychodzą nowe produkcje MMORPG - niektóre ciekawe i dopracowane, inne słaby i bez szans na sukces. Tu nie ma zasady - albo zaskoczy, albo nie. Wybrałem dla Was najlepsze gry MMORPG, w które wciąż warto grać w 2019 roku. Jeśli zdecydujecie się zacząć, któraś z poniższych produkcji na pewno przypadnie Wam do gustu.

World of Warcraft

Zaczynamy od klasyka, który rządzi na rynku MMORPG/MMO nieprzerwanie już od 14 lat stając się synonimem tego gatunku gier i wzorem, którego w opinii wielu graczy nie udało się nikomu doścignąć. Blizzard umiejętnie prowadzi tę produkcję, cały czas podtrzymując ją przy życiu między innymi wydawanymi co kilka lat dużymi dodatkami. Zostajemy rzuceni do świata Warcraft kilka lat po wydarzeniach z WarCraft III: The Frozen Throne. W krainie Azeroth działają dwie walczące ze sobą grupy - Sojusz (Ludzie, Krasnoludy, Nocne Elfy oraz Gnomy) i Horda (Orkowie, Teureni, Nieumarli i Trolle).

Black Desert Online

MMORPG prosto z Korei (studio Pearl Abyss). W świecie Black Desert Online walczą ze sobą dwie nacje - Republika Calphaeon i Królestwo Valencji. Tytuł gry nie jest przypadkowy - Black Desert to pustynia w Valencji, na której znajdują się Black Stones, czyli magiczne kamienie. Najciekawszym elementem Black Desert Online nie jest wcale eksploracja czy misje zlecane przez NPC, ale świetnie zrealizowana, dynamiczna walka w czasie rzeczywistym, która kojarzy się raczej z typowymi "slasherami" niż grami MMORPG. Występuje tu również złożony i zaawansowany system craftingu, dzięki któremu tworzymy przedmioty, w tym własne wyposażenie.

Zobacz też: Najlepsze gry 2018 roku

Guild Wars 2

Pierwsze Guild Wars pojawiło się na rynku w 2005 roku, może więc powiedzieć, że seria jako taka to też już mocny klasyk. Druga odsłona wprowadziła trochę zmian i nowości względem jedynki - pełny dostęp do świata, rozszerzony edytor postaci - ponownie dostaliśmy jednak rozbudowaną fabułę. Dla miłośników starć typu gracz konta gracz, przygotowano dobrze działający system PvP. Ogromna, rozbudowana i wciągająca produkcja z niezłą oprawą graficzną i udźwiękowieniem.

Final Fantasy XIV

Niewiele osób wierzyło, że Final Fantasy uda się nie jako jRPG, ale jako MMORPG. Raz bowiem się nie udało i w 2010 roku gra zaliczyła klapę, by powrócić w nowej wersji w 2013 roku. Jedna z krain została zniszczona przez antycznego stwora Bahamuta. Na kontynencie narastają w związku z tym konflikty, nie pomaga również imperium Garlean. Niby klasyczne MMORPG posypane magią serii Final Fantasy, z drugiej pewien eksperyment, który świadczy o jej wyjątkowości - FFXIV pozwala grać równolegle na PS3, PS4 i PC , bowiem działa na tych samych serwerach - zagracie więc tą samą postacią na kilku platformach.

Elder Scrolls Online

Tysiąc lat przed wydarzeniami ze Skyrim, za to w niesamowitym świecie, który od lat cieszy się ogromną popularnością. Do wyboru zarówno widok typu TPP, jak i FPP, masa eksploracji, fajnych zadań fabularnych oraz walki. Praktycznie od razu dostajemy dostęp do całego świata, a poziom przeciwników skaluje się do naszego poziomu, przez co gra cały czas stanowi wyzwanie, ale sztucznie nie zamyka przed nami swojego świata. Podobnie jak w Black Desert Online, mamy tu rozbudowany system craftingu, którego grając w The Elder Scrolls Online nie sposób pominąć. Warto też nadmienić, że mamy tu zarówno PvE, jak i PvP.

Zobacz też: Jakie gry RPG ukazały się w 2018 roku?

Eve Online

EVE Online to raczej MMO, ale moim zdaniem powinno się znaleźć na tej liście głównie dlatego, że terminy MMO i MMORPG lubią się mieszać. Wydana 15 lat temu produkcja rzuca nas...w kosmos, gdzie tworzymy swoją postać i wykonujemy całą masę aktywności. Zamiast zdobywać doświadczenie - jak w klasycznych MMORPG - uczymy naszą postać nowych umiejętności, co oczywiście przekłada się na późniejszą rozgrywkę. Mimo tylu lat na karku twórcy regularnie aktualizują grę, przez co przystaje do aktualnych trendów i jak na swoje czasy zawsze wygląda imponująco.

Warframe

Warframe jest na rynku od 5 lat, a sam zabrałem się do niego dopiero niedawno kiedy pojawił się na platformie Nintendo Switch. Wcześniej namawiali mnie do tej gry znajomi, ale jakoś nigdy nie było mi z nią po drodze. I trochę żałuję, bo zdecydowanie warto się tym tytułem zainteresować - choć nie jest to ani klasyczne MMO, ani klasyczny MMORPG, to posiada jego cechy i charakteryzuje się przede wszystkim wszechobecną akcją. Połączenie broni białej z bronią palną i umiejętnościami specjalnymi sprawia, że nawet wybijanie typowych mobków niesie masę frajdy, szczególnie jeśli gracie ze znajomymi. Wiele osób porównuje Warframe do Destiny. Czy słusznie? Najlepiej sprawdźcie sami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu