Poradniki

Jak zgłosić skradziony lub zagubiony dowód osobisty przez internet?

Grzegorz Ułan
5

Jak podaje ZBP w I kwartale 2018 roku znacznie spadła liczba wyłudzeń kredytów na podstawie skradzionych dokumentów tożsamości. Przez pierwsze 3 miesiące tego roku miało miejsce „tylko” 1278 takich prób, to najniższy wynik w całej historii badań, czyli przez 41 ostatnich kwartałów, był o 8,3% niższy niż dotychczasowy najlepszy, czyli II kwartał 2012 roku.

Dariusz Kozłowski, Wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji:

Wzrost liczby zastrzeżeń = spadek przestępczości. Od 2003 roku ponad czterokrotnie wzrosła liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości, jednocześnie ponad trzykrotnie spadła liczba przestępstw związanych z posługiwaniem się dokumentami innej osoby. Od 2008 r. System DZ zablokował 75,7 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej kwocie ponad 4,2 miliarda złotych.

Dzieje się tak dlatego, że Polacy coraz częściej i przede wszystkim coraz szybciej zgłaszają zgubione lub skradzione dokumenty tożsamości. A mogą szybciej, bo dzięki rozwijanej od kilku lat e-administracji jest to proces już znacznie ułatwiony. Do tej pory wiadomą ścieżką było powiadomienie właściwego do naszego miejsca zamieszkania urzędu gminy oraz w kwestii zabezpieczenia się przed wyłudzeniami w naszym banku, który przekazuje tę informację później innym bankom, operatorom komórkowym czy innym instytucjom, nawet jeśli nie mamy konta w banku. Poniżej lista banków, w których możemy zostawić takie zgłoszenie.

Lista banków komercyjnych przyjmujących zastrzeżenia od osób niebędących ich klientami:

Oraz większość banków spółdzielczych, których aktualną listę znajdziecie na tej stronie. Pozostałe banki spółdzielcze i komercyjne, których nie znajdziecie na niej, przyjmują takie zgłoszenia i zastrzegają zagubione dokumenty jedynie od swoich klientów.

Jak zgłosić zagubiony lub uszkodzony dokument przez internet?

Od jakiegoś czasu możemy zgłosić fakt zaginięcia dokumentu tożsamości przez internet. Potrzebujemy do tego profil zaufany (eGo). Jeśli mamy już go założonego wystarczy potwierdzić naszą tożsamość pod tym linkiem, po czym automatycznie zostaniemy przeniesieni do formularza zgłoszenia.

Nie trzeba przy tym wypełniać wielu pól, właściwy urząd seria czy numer dowodu zostaną pobrane automatycznie z bazy. Zaznaczamy jedynie informację czy chcemy otrzymać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu i wysyłamy wniosek. Po udanym zgłoszeniu dostaniemy urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Jak złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego przez internet?

W przypadku utraty dowodu równocześnie możemy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, również przez internet. Najpierw jednak musimy sprawdzić czy nasz dowód został już unieważniony, zrobimy to pod tym linkiem.

Jeśli tak, możemy już od razu złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu tożsamości, w tym celu wystarczy wybrać odpowiednią opcję na tej stronie, wypełnić wniosek i przesłać online do właściwego urzędu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/Związek Banków Polskich.
Photo: bzyxx/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu