58

9 porad jak przyspieszyć komputer w jedno popołudnie

Komputer działa powoli, a system jest zapchany? To znak, że najwyższa pora na porządki. Podpowiadamy jak zrobić to z głową i przywrócić komputerowi dawną prędkość.

Dla części z Was poniższe sposoby na przyspieszenie działania systemu są oczywiste i większość z tych czynności wykonujecie regularnie. Są to jednak rzeczy na tyle proste, że przy minimalnej podpowiedzi zrobi je każdy, kto uzna że warto zainwestować czas w przyspieszenie działania Windowsa.

1. Przeskanowanie komputera w poszukiwaniu wirusów

Zabrzmi to może banalnie, szczególnie w erze systemów operacyjnych, które stale monitorują zagrożenia antywirusowe – kiedy jednak system działa naprawdę źle, warto zainstalować któryś z darmowych programów antywirusowych i sprawdzić czy aby przyczyną naszych problemów nie jest wirus lub program typu adware/spyware. .
Skoro jesteśmy przy programach antywirusowych, to właśnie on może być przyczyną problemów z powolnym działaniem systemu. Pakiet antywirusowy stale monitorujący komputer zużywa jego moc obliczeniową i spowalnia działanie systemu. Jeśli jednak nie chcecie pozbywać się zewnętrznego oprogramowania antywirusowego, warto znaleźć złoty środek i wybrać aplikację, która dobrze chroni, a nie wpływa negatywnie na działanie systemu.

2. Sprawdzenie, który program najbardziej obciąża system

Różne programy korzystają z zasobów komputera w różny sposób. Dobrym pomysłem na dowiedzenie się, która aplikacja obciąża komputer jest wejście do Menedżera zadań i przyjrzenie się liście uruchomionych aplikacji. W czytelnej tabeli zobaczycie jak mocno dane programy obciążają zarówno procesor jak i pamięć. Co potem? Wyłączcie tę najbardziej zasobożerną.Menedżer zadań Windows 10

3. Ograniczenie programów w autostarcie

Wraz ze startem Windowsa uruchamia się również część zainstalowanych aplikacji. Dobrym pomysłem jest przyjrzenie się tej liście i jej skrócenie. Aby to zrobić wystarczy w Windowsie 10 wejść do Menedżera zadań i wejść w zakładkę uruchamianie. Po wybraniu konkretnej pozycji w prawym dolnym rogu okna wybrać wyłącz.

Menedżer zadań Windows 10

4. Zmiana rozmiaru pamięci wirtualnej

Zwiększenie rozmiaru pamięci wirtualnej powinno przyspieszyć system. Aby tego dokonać wejdźcie w Menu Start, następnie w Panel Sterowania, System i zabezpieczenia, System, Zaawansowane ustawienia systemu – w sekcji Wydajność należy wybrać Ustawienia, później zaawansowane, a w Pamięci wirtualnej odhaczyć automat i zmienić przypisaną wartość.

Pamięć wirtualna Windows 10

5. Ograniczenie efektów wizualnych Windowsa

Microsoft starał się dopieścić swój system, jednak wszystkie wizualne fajerwerki obciążają komputer. Można je wyłączyć, co polecam zrobić szczególnie na starszych maszynach. W Menu Start, w Zaawansowanych ustawieniach systemu, w sekcji Wydajność znajdziecie Ustawienia z listą efektów wizualnych. Warto pokombinować z ich włączaniem i wyłączaniem cele dopasowania najlepszej wydajności systemu.

Efekty wizualne Windows 10

6. Porządek na dysku i defragmentacja dysku

Zasadniczo na dysku powinno się zostawić przynajmniej 10% wolnego miejsca. Nie ma czegoś takiego jak za duży dysk, dlatego prędzej czy później zapchacie wszystko i przyjdzie pora na porządki. W Windowsie 10 warto najpierw skorzystać z narzędzia czyszczenia dysku (kliknijcie lupę i wpiszcie Oczyszczanie dysku), jeśli to nie pomoże – ręcznie. Pomoże wykasowanie tymczasowych plików systemu Windows oraz takich aplikacji, jak na przykład Adobe Premiere Pro czy Adobe After Effects. Programy te lubią zostawiać pliki po projektach, których już nie używacie.

Pomocna jest też optymalizacja dysku, o ile korzystacie z HDD a nie SSD. Po defragmentacji system tak poukłada pliki by dostęp do nich był najszybszy. Windows 10 zasadniczo będzie robił to automatycznie, warto jednak czasem zajrzeć do tej funkcji i kliknąć optymalizuj.

7. Programy czyszczące

Jeśli chodzi o programy czyszczące system – ile osób, tyle teorii. Sam nie mam najlepszych doświadczeń i trzeba pamiętać, że ufacie takiemu programowi na własne ryzyko – wszystko może oczywiście pójść dobrze, w najgorszym wypadku czeka Was reinstalacja systemu, co też nie jest najgorszym pomysłem jeśli powyższe propozycje przyspieszenia urządzenia nie zdadzą egzaminu.

Jeśli zdecydujecie się na pomoc programu przeznaczonego do optymalizacji i przyspieszenia działania systemu, spójrzcie w kierunku takich nazw, jak CCleaner, Clean Master czy Wise Disk Cleaner.

8. Oczyszczenie komputera z kurzu

Kiedy działania związane z systemem nie przyniosą rezultatów, warto sprawdzić czy „przymulanie” komputera nie ma związku z kurzem, który nagromadził się w obudowie. Niestety klasyczne systemu chłodzenia oparte na wentylatorach i radiatorach działają trochę jak odkurzacz i zasysają do środka kurz oraz zanieczyszczenia. W efekcie prowadzi to do sytuacji, gdzie zabrudzenia gromadzą się na układzie chłodzenia i skutecznie obniżają jego efektywność. To z kolei prowadzi do wyższej temperatury wewnątrz obudowy i gorszego działania samego komputera, może też mieć związek z zawieszaniem się systemu ze względu na osiągnięcie przez procesor zbyt wysokich temperatur. Co w takim przypadku zrobić? Otworzyć obudowę i pozbyć się zgromadzonych tam zanieczyszczeń. Tu najlepszym przyjacielem będą palce, którymi wyciągniecie kołtuny (o ile oczywiście zdążą się utworzyć) i sprężone powietrze.

9. Wymiana sprzętu

Kiedy wszystkie powyższe sposoby zawiodą, warto rozważyć wymianę podzespołów komputera. Nie chodzi oczywiście o pozbywanie się całego sprzętu, ale dodatkowe kości pamięci RAM i dysk SSD, na którym znajdzie się system znacząco podniosą wydajność jednostki. Warto pomyśleć również o wymianie procesora i układu chłodzenia – ten zamontowany w komputerze może nie być odpowiednio wydajny.

grafika: ipag/Depositphotos